zondag en dat zou weer het begeleiden van jeugdteams bemoeilijken. De visie van Cruijff Mede op initiatief van toenmalig technisch directeur Johan Cruijff, die veel op Voorland kwam en met veel mensen sprak die dat probleem onderkenden, werd aan het bestuur in 1983 het voorstel gedaan Ajax 5 te veranderen in Ajax Zaterdag 1 En dat met de achterliggende gedachte zo hoog mogelijk te komen in dat zaterdagvoetbal. Hoe hoog, dat moest worden afgewacht. Dat zou een hele klus worden, want de vraag was gerechtvaardigd of daar wel voldoende kwaliteit voor zou zijn. Zeker was dat, volgens de reglementen, de piepjonge zaterdagafdeling diende te beginnen op de onderste sport van de ladder: in de derde klasse AVB. Al snel bleek dat de stap om tot het Zaterdagvoetbal toe te treden veel voordelen met zich mee bracht. In de eerste plaats kon worden gesproken van een Ajax 1, gevoelsmatig belangrijk. "Ajax 1" spreekt immers meer aan dan "Ajax 3". In de tweede plaats konden de sportieve jeugdleiders blijven voetballen, zonder dat hun begeleiderswerk daar onder hoefde te lijden. Maar misschien wel de belangrijkste factor was, het behoud van seniorenleden en daarmee de mogelijkheid tot kadervorming. Trainer Dick de Groot heeft als eerste een kaartje gekocht voor "zijn" elftal. Vanaf september 1992 spelen de eerste twee elftallen van de Ajax zaterdagafdeling hun thuiswedstrijden op het bijveld van het Olympisch Stadion. Foto: Louis van de Vuurst Historie Het eerste seizoen, 1983 -1984, bracht onmiddellijk een enorm succes. Het elftal werd met straatlengte voorsprong op NEC '75 kampioen. Zonder ook maar een punt te verliezen werd de promotie naar de tweede klasse AVB gerealiseerd. Daar werd het meteen een stuk zwaarder. De volgende twee seizoenen gingen niet gepaard met kampioenschappen. Daar moest, gezien de oorspronkelijke doelstelling, het ontstijgen van het AVB-voetbal, dus iets aan gedaan worden. De invloed van Bob Haarms Het seizoen 1986-1987 stond in het teken van een drietal zaken. In de eerste plaats werden de zondag amateurs van Ajax 4 geïntegreerd met de zaterdag-afdeling, waardoor twee elftallen voor de competitie konden worden ingeschreven. Ook zeer belangrijk was de komst van Bobby Haarms als trainer, terwijl het eerste elftal werd geformeerd uit een groot aantal jongeren van het vroegere Ajax 4 en de Zaterdag 1 van het voorgaande, aangevuld met wat routiniers als Sjaak Swart en Cees Boot. Met het enorme enthousiasme dat Bobby Haarms op de van hem bekende wijze wist over te brengen, begon het elftal aan een lange reeks successen. Onder Haarms' bezielende leiding werd de vierde klasse van de KNVB bereikt, waarna Günther de Haan het coach-werk van Bobby Haarms overnam. Dat was in het seizoen 1989/90, waarin een een nieuw hoogtepunt in de korte geschiedenis van het Ajax- zaterdagvoetbal werd gevierd. Ajax Zaterdag 1 promoveerde naar de derde klasse. Plichtsgetrouw Het is trouwens opmerkelijk hoe plichtsgetrouw de spelers zich opstellen. Als ze een wedstrijd winnen doen ze dat niet alleen voor zichzelf maar ook vinden ze het leuk voor de trainer en de leider, nu Dick de Groot en de leider Cees Boot. Voor een wedstrijd afschrijven is er helemaal niet bij. Dat komt bij niemand op. Dat leeft heel sterk, zowel bij het eerste als bij het tweede team. Terug naar de route naar de top. In die zwaardere derde klasse met Dick de Groot als zeer enthousiaste trainer, moest even een pas op de plaats gemaakt worden, al bleef Ajax Zaterdag 1 maar net van promotie verwijderd. Het afgelopen seizoen slaagde het elftal er wèl het doel te bereiken. Na twee zinderende wedstrijden tegen Advendo '57 stapte Ajax de Tweede klasse binnen, waar het thans met veel succes in uitkomt. De eindstreep, promotie naar de hoogste klasse in het Nederlandse zaterdagvoetbal, ligt binnen bereik. Het optimisme binnen de Ajax-gelederen is groot en begrijpelijk, want in de eerste fase van het seizoen toonde Ajax zich een waardige koploper. Maar de eindstreep met de champagne en de bloemen ligt nog ver weg. Doorstroming Er wordt wel eens gezegd dat het zaterdagvoetbal bij Ajax als een grapje is begonnen. Zo van, ach, we zien wel waar het schip strandt. Maar al heel snel werd het zeer serieus genomen, vooral door de doelstelling: zo hoog mogelijk voetballen. Dat maakte de aantrekkingskracht voor jeugdspelers uit de eigen gelederen, maar ook voor goede spelers van buitenaf, groter. Spelers binnen Ajax die anders weg zouden gaan hebben nu toch meer de neiging te blijven. Zelfs amateurs die bij Ajax 2 betaald voetbal zijn ingedeeld, maar uiteindelijk niet voor een contract in aanmerking komen, denken er soms over bij Ajax te blijven in het zaterdagvoetbal. Het spelen in tweede elftallen van eerste- divisieclubs kent ook z'n beperkingen en de speler mist dan die binding met het betaalde voetbal op het hoogste niveau. Wedstrijden van Telstar 2 of Haarlem 2 kennen weinig of geen publiciteit terwijl het spelen op het hoogste niveau in het zaterdagvoetbal niet ongemerkt voorbij gaat. En als dat dan ook nog kan in dat AJAX MAGAZINE DECEMBER 1992 25

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 29