PLENGELEN Column Al na een paar wedstrijden in dit seizoen was het duidelijk dat de Feyenoord - Ajax er één zou zijn met ouderwetse glans. Feyenoord pakte punten, stond op de ranglijst steeds boven Ajax. Ik had alweer spijt van het medelijden dat ik twee jaar eerder had gevoeld toen het zo slecht ging met de Rotterdammers. Deze Feyenoord - Ajax werd ook steeds spannender. Flet ongrijpbare begrip "vorm" had Ajax in een neergaande spiraal gevangen, zo leek het, na de gelijke spelen tegen FC Den Bosch en Willem II. Feyenoord bleef ondertussen winnen, voelde zich sterk, prijkte boven Ajax op de ranglijst. door David Endt Met gemengde gevoelens leefde ik naar de zondag van de klassieker toe. Er was geen ontsnappen aan. Iedereen had het over Feyenoord - Ajax. Het viel me op dat de Amsterdammers sceptisch waren. Ze zagen het duel met enige angst tegemoet. Blessures in het Ajax-kamp, Roy verkocht, Kreekie geschorst. Nee, men was er allesbehalve gerust op. Dat gevoel deelde ik niet, al vond ik mijn optimisme een beetje gevaarlijk. Feyenoord had ik in dit seizoen vier keer zien spelen en geen enkele keer imponeerde het elftal door het voetballend vermogen. Ia, knokken, dat konden ze wel, en goed. Op vrijdagavond kietelden de voetbalkriebels de ingewanden. Op zaterdag zaten ze halverwege de keel. Feyenoord - Ajax. Voor het Amerikaanse sportkanaal ESPN moest ik verslag doen van de topper en op zaterdagavond belde ik Louis van Gaal op om te weten welke reserve-spelers hij mee naar Rotterdam zou nemen. Hij noemde ze en verraste mij met de naam van Johnny Hansen. "Komt in de ploeg wanneer wij morgen met nog een half uur te spelen met 1-0 voor staan", klonk het kalmjes uit Avenhorn. ingesloten door ander blik. Vaal rood de achterlichten, melkwit de voorlampen. Het verkeer vraagt concentratie en ons gesprek stolt. Opflitsende rem-lichten. Ruud reageert goed, we staan op tijd stil. Het lichte geluid van schuivend rubber op asfalt maakt ons alert en daardoor vangen we de korte klap op. Ka-doeng. Plengelengeleng. Opmerkelijk, hoe helder het geluid van splinterend glas kan zijn op een drukke rijksweg. Ik vloek hardgrondig. Op anderhalve kilometer van het stadion gestrand. Ik vloek nog eens en stap uit. Het eerst zie ik de schade aan de andere auto. De koplampen liggen aan gruzelementen, de scherven hangen amechtig uit de gapende oogkassen. Brokstukken op het wegdek en de nummerplaat is totaal verbogen. Ik durf haast niet naar de bumper van onze Fiat te kijken maar het moet en ik kan mijn ogen niet geloven: geen schrammetje, geen deukje, geen krasje! Het overleg met de indringer, in wiens automobiel ik geschrokken jongetjes met Feyenoord-sjaals en -shirts ontdek, is haastig want we moeten allebei naar Feyenoord - Ajax. We hebben mazzel gehad. Een goed voorteken. Het is zondagmorgen. De kriebels zijn mij de baas. Plengelengeleng. Het glas dat ik uit de kast pakte glijdt zonder reden tussen mijn vingers vandaan. Scherfwerk op het keukenzeil maar tijd om de troep op te ruimen heb ik niet. Samen met vriend Ruud vertrek ik bijtijds naar Rotterdam. Nog maar net onderweg wordt het traject gevangen door regensluiers. Wij halen anecdotes op uit oude Feyenoord - Ajax-en. Al ver voor de Van Brienenoordbrug kondigen de files zich aan. Langzaam in- en uitvoegend verkeer. We sluipen over de weg, Het is weer een mooie, meeslepende Feyenoord - Ajax. Veel leuker dan de 0-4 van december 1990. Het blijft lang 0-0. Maar dan blijkt dat Louis van Gaal de wedstrijd inderdaad al had gespeeld. Met nog een half uur te spelen slaat Edgar Davids als een piranha toe. De bal, die van de paal terug is gekomen, duikelt hij in het doel. Plengelengeleng. Het onzichtbare glas achter Ed de Goeij ligt aan diggelen: Ajax staat met 1-0 voor en Johnny Hansen mag zich aan de zijlijn gaan opwarmen voor zijn invalbeurt. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1992 21

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 25