Dennis Bergkamp produceert een lob in de UEFA Cup-wedstrijd van vorig seizoen tegen Örebro..."lk ben in de eerste plaats een instinctieve voetballer. belangrijk. Tegen Feyenoord speelde ik goed en we wonnen. Dus was ik gelukkig. Toch mankeerde er iets om de dag volmaakt te maken. Juist, dat doelpunt. Dat doelpunt is de bevestiging. En omdat je daarop beoordeeld wordt, door de mensen, door de pers, zien ze minder snel datje goed hebt gespeeld wanneer je de bal niet in het netje hebt gelegd. Vervelend, het kan je aan het twijfelen brengen, al zeggen de mensen in je directe nabijheid dat je wèl goed hebt gespeeld. Scoren staat op zichzelf, het gevoel is ook moeilijk te omschrijven. Het verschilt ook of je een doelpunt maakt tegen Feyenoord bij 0-0 of dat je de zevende maakt tegen VW. Niet alle doelpunten zijn hetzelfde, al blijft een doelpunt een doelpunt en telt een goal nooit voor twee, zoals Marco van Basten zegt. Je hebt gewone en hele mooie, zoals het tweede doelpunt tegen Real Madrid!" Nooit trainer Dat de nabije toekomst hem bezighoudt is logisch. Het is misschien een beetje vroeg op zijn 23e, maar houdt de Ajax-schutter zich eigenlijk al bezig met wat er na zijn carrière kan gebeuren? "Ach, je denkt er soms wel eens aan. Ik denk alleen niet dat ik trainer zal worden. Dat trekt mij niet aan. Het spel zie ik wel en tegen die tijd zie ik het ongetwijfeld nog meer. Maar ik ben geen type om dat op ander over te brengen. Dat is heel moeilijk. Er zijn maar weinigen die dat beheersen. Je moet ook hard kunnen zijn en ook dat valt mij moeilijk. Als speler wil ik de beste zijn, de top halen en ik ken mijzelf goed genoeg om te weten dat het als trainer niet anders zal zijn. Ik zie niet dat ik als trainer alleen maar met voetbal bezig ben, terwijl dat van een goede trainer wel verlangd wordt. Ja, meer nog dan als voetballer ben je als trainer vierentwintig uur per dag met voetbal bezig. Ik heb dat niet zo in mij, maar dat denk ik nu. Wie weet." Marco van Basten Terug naar negentien-nu. Marco van Basten vertrok naar Milan op het moment dat jij uitzicht kreeg op een plaats in het Ajax-elftal. Jij debuteerde in 1986 zelfs mede dankzij een blessure van Marco, opgelopen tegen FC Groningen. Jullie hebben bij Ajax relatief weinig met elkaar samengespeeld. Zou nog een paar jaar met hem jouw spel niet ten goede zijn gekomen? "In de tijd dat ik kansen kreeg in het eerste elftal, was ik rechtsbuiten. Ik keek meer naar Johnny van 't Schip en Rob Witschge, om daar van te leren, dan naar Marco. Ik had er toen geen idee van dat ik centraal zou komen te spelen. Natuurlijk keek ik wel naar hoe hij voetbalde. Wat hij deed en hoe. In Oranje leer ik veel van hem en het zou ongetwijfeld voordelig zijn geweest wanneer ik ook bij Ajax met hem had kunnen samenspelen. We staan nu naast elkaar in het Nederlands Elftal en daar profiteer ik op een andere manier van zijn aanwezigheid. Marco is een ster, alle aandacht gaat naar hem uit, ook van de verdedigers. Die zien het als een eer om Van Basten uit te schakelen en dat geeft mij de gelegenheid om te scoren. Hoewel, dat verandert ook. Ik merk dat ze Bergkamp nu ook kennen. De samenwerking verloopt steeds beter, het is fijn om met hem samen te spelen en de combinaties verlopen steeds makkelijker, natuurlijker. Nee, van enige rivaliteit is geen sprake. Er is wederzijds respect en we proberen elkaar te vinden en in stelling te brengen." Gouden Bal Aan het eind van ieder jaar wordt door het Franse voetbalblad France Football de prijs voor de beste voetballer van Europa uitgereikt. Een prijs die in het verleden al eens werd gewonnen door Johan Cruijff en Marco van Basten. En natuurlijk Denis Law, om een klein bruggetje te slaan. Je bent bescheiden maar even zo goed erg ambitieus. Je naam is inmiddels bekend bij de internationale pers en je hebt een goed jaar achter de rug: topscorer van Nederland, de winst van de UEFA Cup en, zeker in persoonlijk opzicht, een goed EK, gesteund door veel Oranje-goals. Heb jij wel eens gedacht aan de Gouden Bal, de verkiezing als Europa's beste voetballer? Dennis: "Het is meestal zo dat de verkiezing van de Europees Voetballer van het Jaar gaat naar een speler die op een WK of een EK heeft geschitterd. Of die met zijn club een Europa Cup heeft gewonnen, en dan meestal de Europa Cup 1Ik denk dat Hristo Stoichkov de grote favoriet is. Michael Laudrup en Ronald Koeman maken ook een kans. Of Brian Laudrup, al heeft die geen Europa Cup gewonnen. Het EK maakt veel goed voor hem. Persoonlijk zou ik kiezen voor Andy Möller, een fijne speler die ik graag zie voetballen. Dennis Bergkamp? Nee, mijn eerste doel is met Ajax kampioen worden van Nederland. Maar Europees Voetballer van het Jaar...?" Dennis lacht en schudt zijn hoofd, een beetje maar. Net genoeg om de journalist te laten voelen dat hij het prachtig zou vinden wanneer hij ooit ook in die voetsporen van Johan Cruijff en Marco van Basten zou kunnen treden. En in die van Denis Law. 18 AJAX MAGAZINE DECEMBER 1992

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 22