Het is op z'n minst interessant om zo'n interview-sessie van nabij mee te maken. Te luisteren naar de, vaak gekleurde, vragen, te kijken naar de reacties van Dennis en te voelen hoe er al dan niet een bepaald onderling begrip ontstaat tussen interviewer en geïnterviewde. Balans, dat is de algemene indruk die het duidelijkst blijft hangen. Dennis is ook aan de tafel met de krassende pennen en zoemende recorders in perfecte balans. Hij laat de vragen even op zich inwerken, overdenkt zijn antwoorden en geeft die goed geformuleerd. Soms priemen zijn heldere ogen in die van de ondervrager. De kaken strak, een spiertje bij de slaap spant zich. Precies zoals hij in het veld soms een agressieve belager kan aankijken. Het schept afstand en respect, er spreekt persoonlijkheid en kracht uit, niet zelden nodig om de man aan de andere kant van de tafel er op te attenderen dat het hellende vlak bijna bereikt is. En soms is er de ontspanning. Wijkt zijn mond tot een zachte glimlach en krijgen zijn ogen een milde fonkeling bij het begrip of plezier om een vraag die een mooie herinnering oproept. Factor geld Interviews. Dennis Bergkamp is zich er van bewust dat het zijn beroep niet teveel mag beïnvloeden maar dat het er wél bij hoort. Gelukkig vormt de milde glimlach de entree voor -eindelijk- een gesprek met het Ajax Magazine. Daaruit blijkt de genegenheid jegens de club, zijn club. De club waar Dennis Bergkamp groot werd, die hij mede groot maakte. De club waar hij moeilijke momenten kende maar nog veel meer vreugdevolle ogenblikken. De club die hij gedoemd lijkt te verlaten, want "het buitenland" lokt en lonkt. Maar er is hoop... We vallen maar meteen met de deur in huis want de Ajax-familie is uitermate nieuwsgierig. Hoe zien de toekomstplannen van Dennis Bergkamp eruit? "Ik weet het, vooral in het buitenland willen de mensen het maar niet geloven, maar het is inderdaad zo dat ik mijn beslissing om wel of niet te vertrekken bij Ajax nog niet heb genomen," reageert Dennis op het heikele onderwerp, en de ogen staan op scherp. Om te benadrukken dat er over deze materie geen misverstand mag bestaan. "Het is juist", gaat Dennis verder, "dat er een paar aanbiedingen van over de grens liggen. Goede aanbiedingen, waar veel geld mee gemoeid is. Maar het geld is niet de belangrijkste factor in mijn beslissing. De omgeving, de stijl, het leefklimaat, de voetbalopvattingen bij die "andere" club zijn voor mij belangrijker dan het financiële aspect. Op de eerste plaats komt, dat ik gelukkig moet zijn in mijn omgeving. Familieband "Daarbij komt dat de club perspectief moet hebben, het moet een club zijn die aan de top staat en waarbij de zekerheid er is dat die club ook aan de top blijft staan. Maar de factoren buiten het voetbal zijn nóg belangrijker bij het nemen van een beslissing. Ik ben bovendien gehecht aan mijn familie. En aan mijn vriendin, Henrita. Zij zijn in mijn leven heel belangrijk. Als ik uit Amsterdam vertrek, gaat Henrita met mij mee. De familieband speelt bij mij een grote rol. Mijn familie staat altijd voor mij klaar, in goede en in slechte tijden. Ik kon en kan altijd op ze rekenen en voor raad bij ze terecht. Niet alleen bij mijn ouders maar ook bij mijn broers, die heel dicht bij mij staan. Als ik iets te bepraten heb, dan doe ik dat met mijn ouders en mijn broers. Het is een voordeel dat zij niet middenin de voetbalwereld zitten en daarin geen belangen hebben. Daardoor kunnen zij beter relativeren. Zij kunnen beoordelen of ik nog steeds dezelfde Dennis ben van een paar jaar geleden of dat ik veranderd ben. Bij hen kan ik er van op aan dat zij het beste met mij voor hebben. Henrita is ook iemand bij wie ik die genegenheid en dat vertrouwen vind, bij wie ik mijzelf kan zijn. Het klinkt wat ouderwets en dat is het misschien ook wel, maar ik voel mij daar gelukkig bij en waarom zou ik dat dan gaan veranderen? De waarden die mij door mijn ouders zijn bijgebracht vind ik heel belangrijk. Ik ben nu 23 en ik voel me klaar voor een andere ervaring. Maar ik kan ook nog wachten." Fascinatie "Er is gesuggereerd dat, wanneer Ajax kampioen zou worden, ik hier blijf. Dat is een misverstand. Het ligt wat genuanceerder. Pakken we de titel, dan kan dat een extra overweging zijn om te blijven. Het zou prachtig zijn om met deze ploeg, deze groep die ik zo goed ken en waarin ik voel dat ik waardevol ben, in de Europa Cup 1 te spelen. De mogelijkheid om met Ajax in die Europa Cup 1 te spelen is iets dat van positieve invloed kan zijn op die beslissing. Spelen in de Europa Cup 1 fascineert mij. Er is er maar één die kan winnen maar om erbij te zijn is al een uitdaging. Toen we de Europa Cup voor Bekerwinnaars wonnen in 1987 had ik nog niet het gevoel écht er bij te horen. Dat was vorig seizoen anders. Ik wist dat ik belangrijk was en dat is een mooi gevoel, ik voelde dat het mijn Cup was. De volgende stap zou kunnen zijn om juist met Ajax, mijn Ajax, in het belangrijkste Europa Cup-toernooi te spelen. Bij Ajax sta ik ergens, ik bén iemand. In het buitenland kan dat anders zijn, daar is Dennis Bergkamp nieuw, één van de elf, of misschien zelfs één van de zestien. Ik weet niet waar mijn top ligt, of ik mijn grens al bereikt heb of dat nog verder kan. Ik wil spelen in een elftal waar ik weet dat ik belangrijk ben, verantwoordelijkheid draag. Die zekerheid heb ik bij Ajax, elders nog niet." In alle eerlijkheid, de mogelijkheid dat ik bij Ajax weg ga is aanwezig. Alleen het moment waarop dat gebeurt, dat weet ik zelf niet. Ik speel vanaf mijn twaalfde jaar bij de club. Dat betekent dat ik het grootste deel van mijn voetballeven bij Ajax heb gespeeld en het is onwaarschijnlijk dat ik ergens anders net zo lang zal voetballen. Bij Ajax ben ik gevormd, ben ik geworden wie ik ben en met die club heb ik een band. Een band die ik nergens anders meer zal krijgen. Er wordt vreselijk veel gespeculeerd over mijn "volgende" club. Daar ontkom je nu eenmaal niet aan. De Spaanse kranten maken een interview maar buigen de tendens toch weer zo'n kant op, alsof het zeker is dat je in Spanje gaat voetballen. Met de Italiaanse pers is dat net zo. Ik voel ook dat ze me niet helemaal geloven, wanneer ik zeg dat ik niet per sé voor het hoogste aanbod kies. Nou, jammer dan, maar zo fs het wel." Voetbal op de paplepel Zo, dat is duidelijk. We mógen dus hopen dat Dennis ook het volgend seizoen in het AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 17