muur, op straat en op het schoolplein bij ons in de buurt. Toen ik ietsje ouder werd kwamen er natuurlijk andere interesses bij en die heb ik niet aan mij voorbij laten gaan, hoor. Ik heb als middelbare scholier zeker niet als een monnik alleen maar voor het voetbal geleefd! De Eerste Club In Oost Souburg had je weinig keus, want R.C.S. was de enige club in het dorp. R.C.S. dus. Het is één van de grootste clubs van Zeeland maar het is vrij uniek dat er in die gemeenschap van zo'n vijftien- twintigduizend inwoners slechts één voetbalclub bestaat. In andere kleine steden heb je dan toch al gauw twee of drie verenigingen. Alle voetballers van Oost Souburg komen dus vanzelfbij R.C.S. terecht. Zo ook de kleine Blind. R.C.S. staat in Zeeland bekend als een club met goede jeugdopleiding. Ik was negen jaar toen ik mij aanmeldde. Je begon in de C-tjes, nu heet dat F-junioren. Eerst een week in C-4, al snel in C-2 en daarna in C-l. Ik speelde altijd in heel redelijke jeugdelftallen en op mijn zestiende kwam ik in het eerste elftal terecht. De Droom Vanaf mijn achtste jaar ging wel eens met mijn vader naar de wedstrijden van Feyenoord in De Kuip toe, zeker wanneer Feyenoord - Ajax op het programma stond. Ik volgde het voetbal heel intensief maar ik vergaapte me nooit aan sterren. Ik heb niet, zoals je dat nu wel eens hoort van jongetjes in de D-junioren, als jong voetballertje echt iets nagestreefd, ik had geen "droom", een droom om profvoetballer te worden. Het ging allemaal spelenderwijs, ik ben er als het ware ingerold. Ik heb er nooit zo bij stil gestaan om prof-voetballer te worden. Helemaal niet. Op een gegeven moment merk je wel dat je iets meer kan dan een ander, en dat werd nog duidelijker toen ik op mijn vijftiende al af en toe eens mocht invallen in het eerste elftal van mijn club. Vanaf het moment dat ik zestien was, vaste eerste elftal-speler werd én werd gekozen in het UEFA-elftal, kwam de belangstelling van betaalde clubs zoals VW en NAC en, later, Sparta en Feyenoord. Het Besef Toen ik in het eerste van R.C.S. kwam, daarna voor het UEFA-elftal werd geselecteerd en vervolgens op mijn zestiende al naar VW en NAC kon, realiseerde ik mij dat er een voetbalkarrière in zat. Het kwam ineens heel snel op mij af. Ik ging niet naar één van die clubs omdat ik in dat jaar zakte voor mijn HAVO- diploma. Het leek mij toen verstandiger om dat diploma toch maar te halen. Ja, ik heb het nog gehaald hoor! VW was het meest vasthoudend maar -en niets ten nadele van die club- achterafheb ik er geen spijt van dat ik toen nog een jaar gewacht heb. Toen kwam het besef. Via de Zeeuwse jeugd-selecties was ik in "Zeist" terecht gekomen en in de selectie van 16-17- jarigen voetbalde ik vrijwel als enige "amateur" met jongens die al bij een betaalde club zaten. Jongens van Ajax, Feyenoord, noem ze maar op. Het jaar daarna, bij de UEFA's zat ik samen met Ruud Gullit, Willem Kieft, Ronald Koeman. Speel je elke woensdag in Zeist en je bent nog lid van een amateurclub, dan komt de belangstelling vanzelf. Hoe zo'n contact tussen, in mijn geval VW, tot stand komt? Ik kreeg een brief thuis, ondertekend door Jan Reker, die toen trainer bij VW was. Of ik op die en die dag een proefwedstrijd wilde komen spelen. Dat heb ik gedaan. Met mijn vader en de jeugdtrainer van R.C.S. ging ik naar Venlo. Ja, vanuit R.C.S. is er nooit enige weerstand geweest, integendeel, ik werd geholpen om hogerop te komen. Het Debuut Dat was in het seizoen 1979-1980, mijn eerste jaar bij Sparta. Augustus 1979. In de tweede competitiewedstrijd van het seizoen moest ik invallen. Dat was in de Alkmaarderhout, tegen AZ. Een kwartier voor tijd moest ik het veld in om ene Hugo Hovenkamp af te stoppen. Oorspronkelijk speelde ik als centrale middenvelder maar bij Sparta voetbalde ik als rechter middenvelder en op die plaats debuteerde ik in de Eredivisie, onder trainer Mircea Petescu. Het duurde tot januari 1980 voordat ik als basispeler werd opgesteld. Thuis, op een bevroren veld, tegen Go Ahead en ook René van der Gijp kreeg toen voor het eerst een kans als basisspeler. Het was in een periode dat Sparta in de onderste regionen van de Eredivisie vertoefde. We wonnen. Met 2-1. Het was een heel bewogen jaar voor Sparta. Eerst was Petescu de trainer. Toen kwam Hans Kraay, voor heel even, ja, TWEE dagen! Donderdag kwam-ie voor de eerste training. Vrijdag nog een training. Zondag moesten we uit naar Vitesse maar Kraay was er niet. Hyperventilatie, en Kraay hebben we niet meer gezien. Daarna nam Hans Eijkenbroek het over en in de laatste maanden kwam Joop Brand! De Ontwikkeling Van de bijna dertien jaar dat ik betaald voetbal speel heb ik mij met name in de laatste paar jaar ontwikkeld. Bij Sparta ging het allemaal geleidelijk en eigenlijk was dat in de eerste jaren ook zo. Vraag me niet waarom, misschien heb ik me eerder te bescheiden opgesteld, ben ik te voorzichtig geweest, maar in de laatste jaren is die ontwikkeling in een stroomversnelling gekomen. Ik kan niet zeggen dat ik mij in één bepaald onderdeel van het voetbal zo zeer verbeterd heb. Drie jaar geleden werd het mij, en de mensen om mij heen, opeens duidelijk dat ik enorm vooruit ben gegaan. Eigenlijk verwijt ik mij zelf dat die ontwikkeling nogal laat is begonnen want het zat er natuurlijk altijd al in. Vroeger schoof ik het balletje te makkelijk af naar Rijkaard of naar Koeman, waarmee ik mijn eigen inzicht en initiatief misschien wat tekort deed. Vroeger wist ik zeker dat ik het als centrale middenvelder niet tot de Nederlandse top had gebracht, nu ben ik daar eigenlijk niet meer zo zeker van... Ajax Ajax is voor mij alles. Als ik het zeg besef ik meteen dat ik het niet voor het zeggen heb maar ik zou bij deze club mijn karrière willen afsluiten. Ik heb het hier geweldig naar mijn zin en natuurlijk staat het voetbal dat Ajax speelt mij enorm aan. Wat dat betreft zou ik hier nooit meer weg hoeven, maar ik weet wel dat het allemaal anders kan lopen. Als je hier al zo lang speelt ga je ook inzien wat voor fenomeen Ajax is en dat dat wereldwijd reikt. Al kom ik uit Zeeland, ik ben mij echt Ajacied gaan voelen en dat gevoel houdt niet op wanneer ik de poort van het stadion uit rij. AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1992

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 55