Jambor: "Een club als Ajax neemt je volledig in beslag, ledereen wil nóg beter worden. Wij moeten daarvoor de mogelijkheden aandragen." Foto: Louis van de Vuurst Laszlo Jambor over Dennis Bergkamp: "Hij kan de hele wereld veroveren met zijn loopvaardigheid". Foto: Louis van de Vuurst meegemaakt, die zegt, dat wanneer een speler bij Ajax komt, hij contacten moet zoeken met andere spelers, trainers, supporters. Zeg maar: met de hele Ajax- familie. De manier waarop zo'n speler dit doet is mede bepalend of hij bij Ajax slaagt of niet. Spelers bij Ajax gaan bij wedstrijden en trainingen tot het uiterste. Maken slidings in de modder, trekken, schoppen, vallen. En daarna hebben zij de uitstraling van- en gedragen zij zich als een wereldburger. Dat vind je terug in de Ajax-speelstijl en dat karakter moet iemand hebben om bij Ajax te slagen. Bij Ajax krijgt iedereen tot in alle details aandacht. Van looptechniek, blessure-preventie en revalidatie via studiebegeleiding, tot en met gedragscodes. Dat geldt voor iedereen." Wetenschappelijk "Het voetbal wordt inderdaad steeds meer wetenschappelijk benaderd, maar niet in de negatieve zin van het woord. Men vindt zoiets vaak een beetje verdacht en denkt bezig te zijn in een doodlopende richting die achter het bureau goed klinkt maar in de praktijk minder rendement oplevert. De wetenschappelijke benadering van de topsport is een noodzaak die je moet accepteren. Maar die benadering mag niet tè grootschalig zijn want dat wordt veelal niet geaccepteerd. Die fout moeten wij niet maken. Alles moet goed gekozen worden en ook worden uitgelegd waarom wij iets doen. We hebben nu een nieuwe Direkteur Opleidingen, die, trouwens net als wij allemaal uit het onderwijs komen, sportleraar is geweest. Dat wil niet zeggen dat wij als schoolmeester kunnen optreden. Dat neigt naar een soort dictatuur met kortlopend succes, waarna de ontploffing volgt en er chaos is. Het moet allemaal goed gedoseerd gedaan worden. Het individu streeft naar betere voetbalprestaties. Maar de individuele- of groepbelasting moet optimaal blijven om overbelastingverschijnsels of vormdalingen te vermijden. Wanneer men de trainingspraktijk analyseert, blijkt dat binnen de trainingen een aantal aspecten onvoldoende belicht worden. Natuurlijk geldt de individuele aanpak, maar de wetenschappelijke aspecten waarop de trainingsleer gebaseerd is mogen geen geweld aangedaan worden. De trainingsleer worden gevormd door biochemische, fysiologische en psychologisch achtergronden. Die wordendoor de trainer geïnterpreteerd voor een groep of een individu. Deze interpretatie leidt tot een trainingsmethode die een aantal trainings-sessies inhoudt met een bepaalde arbeidsvorm. Het trainingseffect wordt veroorzaakt door de prikkels van trainingselementen tijdens een trainings-sessie en rustperiodes. Deze trainingsprikkels veroorzaken een zogenoemde "verstoring" in het dynamische evenwicht van het lichaam. Dat zal zich via aanpassingen wapenen tegen nieuwe soortgelijke prikkels. De aanpassingprocedures zijn in tijd en intensiteit afhankelijk en leiden tot een betere weerstand die vertaald kan worden in een betere voetbalprestatie of een groter zelfvertrouwen. Hieruit blijkt hoe complex het trainen is. Vandaar dat het belangrijk is om de intutie en belevenissen van topsporters, trainers, fysiotherapeuten en sportartsen te evalueren. Nieuw tijdperk Onze benadering heeft wel iets unieks. Bij Ajax doet iedereen alles heel graag voor de club en dat is bij velen de grootste motivatie om het steeds maar weer beter te doen. De wetenschappelijke Ajax-opleiding is op de goede weg naar een vorm van automatisering om efficiënt de resultaten vast te leggen. Dit allemaal om te komen tot nog betere resultaten. We staan aan het begin van een nieuw tijdperk..." -

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 26