Jambor in "zijn" domein, het gloednieuwe krachtcentrum van Ajax dat aan het begin van dit seizoen werd ingericht door TECHNOGYM". Foto: Louis van de Vuurst en een goede lichaamshouding. Dat is mede bepalend voor de looptechniek en het prestatievermogen. Kijk eens naar de van oorsprong perfecte bewegingen van Dennis Bergkamp. Een echte loper. Met zijn loopvaardigheid kan hij de hele wereld veroveren. Hij is op jonge leeftijd als atleet aktief geweest. Heeft aan atletiek gedaan. Hij is het voorbeeld, dat bij een goed atletisch vermogen de balvaardigheid en het prestatievermogen toeneemt. Een dergelijke atletische opleiding dient in de vereniging plaats te vinden. Niet daarbuiten, op bijvoorbeeld een atletiekvereniging. Dan verlies je de controle in de jeugdopleiding. Binnen de club moet het onderwijs plaatsvinden. Met daarbij krachttraining. Wij mogen ons gelukkig prijzen met een perfect krachthonk van TECHNOGYM. Ik kan dat niet genoeg benadrukken hoe belangrijk het is kracht op te doen teneinde het atletisch vermogen te verbeteren." Testen "Lenigheid en atletisch vermogen kent natuurlijk een zekere mate van erfelijkheid. Het vermogen kan verbeterd worden maar is afhankelijk van het individu. Belangrijk is aandacht te geven aan de details. Dat is de kern van het onderwijs. Hoe meer details je onder controle krijgt, hoe meer winst kan je boeken. Zowel individueel als in groepsverband. De progressie wordt via testen gemeten. Zonder testen kan niemand werken. Aan de hand van die gegevens kunnen wij het beste trainingsplan maken, dat per individu is afgestemd. Naast de voetbalvaardigheid moeten wij letten op atletisch vermogen, conditie, kracht, snelheid en lenigheid, en die zover laten ontwikkelen, dat een talentvolle speler bij ons kan slagen. De uitspraak "meten is weten" klinkt erg optimistisch en suggereert dat elke meting direct ook "alles weten" inhoudt. Wij denken dat dit optimisme in de praktijk sterk getemperd moet worden. De testprestaties tonen slechts deelfuncties van de persoonlijkheid van de speler aan. Door die bij elkaar op te tellen leidt je nog niet de totale persoonlijkheid van een speler af. Bij het aantrekken van spelers via een instuif of scouting is de factor "talent" natuurlijk het belangrijkste. Maar er wordt ook gekeken naar het loopgedrag van de speler. Om vervolgens te kunnen bepalen of deze speler geschikt is voor topvoetbal bij Ajax." "Kosmetiek" "Met dit werk ben je altijd bezig. Steeds weer evalurend. Een vereniging als Ajax neemt je volledig in beslag. Iedereen wil krachttraining, iedereen wil van alles, want voetballers zijn zeer individualistisch en heel subjectief. Je moet waarderen dat iedere speler steeds nóg beter wil worden. Wij moeten daarvoor de mogelijkheden aandragen. Als iemand uit de selectie valt wil hij knokken om terug te komen. Er heerst een eerlijke rivaliteit tussen de spelers, zonder enige "kosmetiek". Dit hoort ook bij de pyscho-pedagogische opleiding van Ajax. Ajax is kapsones en als zodanig gedragen zij zich dan ook zo, hetgeen de waarde aangeeft van de opleiding. Met een hele aardige, lieve groep win je geen wedstrijd. De spelers hebben kapsones als het nodig is. Het is een typische uitdrukking van Bobby Haarms, die toch al heel veel bij Ajax heeft AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1992

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 25