Vele, vele uren besteedt hij bij Ajax om de spelers een betere looptechniek te leren. Hij begeleidt de spelers in het pas vernieuwde krachtcentrum met schitterende apparatuur van TECHNOGYM, en hij helpt geblesseerde spelers zo snel mogelijk terug te komen bij de groep. En dat alles in uiterst nauwe samenwerking met de technische- en medische staf waar in zeer intensief teamverband wordt gewerkt. Laszlo Jambor treedt zelden op de voorgrond, doet zijn werk vrijwel achter de schermen. Vandaar deze kennismaking in monoloog-vorm met een belangrijk man uit de technische staf van Ajax: Laszlo Jambor. Basketballer "Ik ben Hongaar, geboren in Budapest en kwam vijfjaar geleden met mijn gezin naar Nederland. Kort na mijn komst kwam ik in kontakt met Ajax toen de Hongaarse spits Pal Fischer hier speelde. Van oorsprong ben ik basketballer en ik heb tot mijn 25ste jaar in de Hongaarse eredivisie gespeeld. Een rugblessure maakte een einde aan mijn carrière. Ik kon alleen nog met twee injecties per dag spelen. Dat ging een half jaar redelijk goed, daarna niet meer Vervolgens werd ik basketball-trainer en - coach in de eredivisie. Ik was succesvol en was de eerste coach van het Hongaarse All Star Team met tal van buitenlanders zoals Amerikanen, Tsjechen, Polen en Russen. In mijn laatste zes jaar was ik werkzaam op de grootste universiteit in Hongarije als docent van de lichamelijke leerstoel. Daar waren mijn lestaken het basketball en de methodologie van de balsporten. Methodologie bevat onder meer de opbouw van een studie uur, de systematische opbouw van de oefeningen met een fysiologische achtergrond. Ik ben ook meer dan tien jaar lang bezig geweest op de grootste sportschool van Hongarije met het vormgeven van de jeugdopleiding. Wij probeerden in die jaren technische, tactische en conditionele methoden met fysiologische achtergronden en systemen op te bouwen. Eerst als student en later als leraar en leider van de basketball-sectie. Deze jaren zijn zeer bepalend voor mij geweest." De loopbeweging Vier jaar geleden kwam ik bij Ajax als looptrainer voor het eerste- en tweede elftal. Na een korte aanlooptijd, waarbij iedereen benieuwd was hoe het zich allemaal zou ontwikkelen, werden in het tweede jaar mijn werkzaamheden al uitgebreid naar de jeugd. Nu heb ik te maken met alle elftallen van Ajax. Ook de zaterdag 1 en 2. Lopen is een natuurlijke beweging. Bij een sport als skiën kan die techniek op latere leeftijd worden aangepast. Skiën is een puur technische beweging. De loopbeweging is moeilijker te veranderen, zeker op latere leeftijd. Het is ook moeilijk te bepalen waar de grens voor het aanopassen van de looptechniek ligt. Bij voetballers moet de looptraining zo vroeg mogelijk beginnen. De aanpassing of verbetering is niet eenvoudig omdat de bewegingen al vrij vroeg bepaald zijn. Toch kan een mens op latere leeftijd altijd bijleren. Hetzelfde geldt voor de coördinatie. Het is moeilijk een foute coördinatie volledig uit te bannen, maar er zijn, mede afhankelijk van de persoon, mogelijkheden voor verbetering. Ik gebruik in dit verband het begrip "persoonlijke bewegingsintelligentie". Dat betekent in het kort: het verwerken van de informaties die je beweeglijkheid bepalen. Aan die bewegingsintelligentie werk ik. Dat begint bij de E-tjes en elk jaar komen er oefeningen en verbeteringen bij. Vanaf het begin zit je onder de loep zodat je geen slechte individuele looptechniek ontwikkelt die je prestatiemogelijkheden beïnvloeden. Ajax is een topsport- voetbalbedrijf dat zoveel mogelijk rendement uit de jeugdopleiding moet halen. Dat is de sterke kant van de Ajax voetbalschool." Cruciale problemen "Het is zinloos om hier, op papier, uit te leggen welke oefeningen ik op de training geef. Daarvoor zijn er te veel, afhankelijk van factoren als leeftijd en conditie. Ik kan er wel globaal iets over vertellen. Wij trainen op een atletische beweging aan de ene kant en proberen daarnaast met heel veel stijl- en technische oefeningen (met behulp van stokjes en poortjes) de looptechniek en het atletisch vermogen van de speler te verbeteren. Omdat voetbal hoort bij de atletische sporten moeten wij vele soorten bewegingen en coördinatie mogelijkheden interpreteren die in het voetbalspel voorkomen. Zoals slalom bewegingen, draaibewegingen, sprongoefeningen. Hoe kom je het beste van een horizontale beweging tot een verticale beweging? Hoe kan je gelijktijdig met de linker- en de rechtervoet afzetten? Vaak zijn dat cruciale problemen voor voetballers. Het grootste deel van de trainingstijd is met de bal. Logisch. Voetballers lopen daarbij vooral op de volle voet. Vervolgens schuift het zwaartepunt van de speler liever nog in de richting van de hielhakken dan naar de voorvoetrichting. Dat betekent dat de volledige afwikkeling van de loopbeweging bijna geheel afwezig- of onderontwikkeld is. Dat proberen wij te verbeteren. Dat kan door individuele trainingen tijdens de revalidatie. Dus in het proces van terugkeren naar de groep na een blessure of operatie. Dan blijkt dat de hardnekkigste straatjongen bereid is bij te leren. In groepsverband gaat dat lastiger. Er is veel psycho-pedagogisch talent voor nodig om spelers ervan te overtuigen alert te blijven op het werken aan hun looptechniek. Gelukkig doen ze dat ook. En ik mag zeggen met plezier. En dat doet mij goed." Revalidatie Vanaf het tweede jaar dat ik bij Ajax ben is er, door de goede samenwerking met de medische- en techniasche staf, een hele systematische opbouw gekomen om spelers terug te brengen naar de groep. Wanneer een speler geblesseerd is of terugkeert na een operatie, komt hij eerst onder de hoede van Pirn van Dord of andere fysiotherapeuten. Als hun behandelingen voldoende zijn geweest, krijg ik de speler in handen. Afhankelijk van de noodzaak krijgt hij kracht-, loop- en coördinatie-oefeningen. Daarna volgen de baloefeningen van Bobby Haarms. Is de speler geslaagd voor de specifieke baloefeningen, dan mag hij terug naar de eigen groep. Zonder gevaar dat hij te vroeg -dus ongecontroleerd- naar de AJAX MAGAZINE NOVEMBER 1992 23

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 23