Akka! Column Synchroon met zijn brede lach knepen zijn ogen samen. Het was één bundeltje plezier, dat jochie in het Napoli-shirt die op de massagetafel lag. En dat terwijl de fysiotherapeut en de paar Ajacieden om hem heen hem een beetje dolden. Ah, ze konden dollen wat ze wilden, Edgar kregen ze niet kwaad, zeker niet wanneer het over "Diego" ging. "Diego", hij sprak de naam uit als een toverspreuk, de "o" had er in zijn stem een bewonderend "h-tje" bij gekregen: Diego-h. En hij lachte zijn ogen samen. Edgar Davids was herstellende van van een zware knieblessure. Maanden was hij bezig om dat gewricht weer op peil te brengen en dat mocht hij op doordeweekse middagen doen bij Pim van Dord, in de kleedkamer van het eerste elftal van Ajax. Het weerhield hem niet het Napoli-shirt met trots te dragen. Maradona, een mooiere, een betere, een fijnere voetballer bestond er niet. Half hinkend deed Edgar de bewegingen, die hij zijn idool op televisie had zien maken, voor. "Phop, phop, phop", met korte kreetjes begeleidde hij in de plavuizengang naar de kleedkamer de Maradoniaanse voet-imitaties. Het leek of de portretten van de Ajax-internationals in de gang mee lachten. Prachtig kereltje, die Edgar. Een paar maanden later, tijdens een wedstrijdje met het tweede elftal van Ajax, op zo'n stille dinsdagavond in De Meer, zag ik zijn snelle voeten. En ik zag ook waarom sommige mensen hem "lastig" noemden. Edgar speelde met een woede in het lijf die je zelden bij begaafde aanvallers ziet. Hij ging volledig op in zijn spel, knokte om elke bal, dook de duels in, en van zijn kleine, sterke body straalde een venijnige, soms ongecontroleerde wil om te winnen. Een drang te laten zien dat hij de beste was. Een dergelijke ambitie wordt bij verdedigers en defensieve middenvelders meteen vertaald in "karakter" en "inzet". Van aanvallers wordt het niet zo snel getolereerd. Ook in deze wedstrijd kreeg Edgar weer straf van een bevooroordeelde scheidsrechter die wist dat dit die lastige Davids van Ajax was, waar hij al zo vaak van had horen spreken. Zo, die had geel te pakken! Hoe jong hij nog was, nog niet eens óp de drempel naar de glorie staande, Edgar had al een "naam". Het deed hem pijn dat hij opvliegerig en ontembaar werd genoemd terwijl hij het juist van voetballen moest hebben. Voetballen, met een hoofdletter V! Doelgericht spelen met de bal. door David Endt Vorig seizoen debuteerde Edgar in Ajax 1. Thuis tegen RKC stond- ie in de basis. Hij speelde vooral "in dienst van het elftal" Slechts bij vlagen was dat Garrincha-achtige te zien: een beetje gebogen met de bal aan de voet naar de tegenstander. Phop, phop, phop, een paar bewegingen en er langs, er tussendoor, soms, leek het wel, er ónderdoor. "Heb je 'm gezien?", vroeg hij mij, na een Ajax - PSV van vorig seizoen. Edgar's liefhebbersogen twinkelden. Ja, knikte ik, ik had hem gezien. De Akka. Edgar had mij de Akka al een paar keer voorgedaan. Eerst het voorspel: Edgar koestert de bal aan zijn linkervoet, aait de bal beetje heen en weer. Dan nestelt de voorkant van de schoen zich* linksonder de bal. Verscholen uit het enkelgewricht komt er een beweging naar binnen, onwillekeurig ga je er in mee. En dan, ineens: akka! Het voetje stuurt de bal snel maar vloeiend naar buiten. Een subtiele, onzichtbaar venijnige stroomversnelling, kan van links naar rechts en andersom worden uitgevoerd. De Akka. Edgar en ik hadden hem Romario zien uitvoeren. Sonny Silooy stond als een Griekse pilaar aan de grond genageld. Ajax had gewonnen van PSV, maar in de kale katakomben van het Olympisch Stadion genoten wij na van Romario's Akka. Laatst genoot ik voor de televisie van Real Madrid - Ajax. Edgar mocht erin en ik wist wat dat voor hem betekende. Bernabeu, voetbaltempel, de Koninklijke, droom. Hij kwam erin en scoorde. Ik deelde zijn vreugde en was ook bang. Bang dat Edgar Akka's wilde laten zien, zichzelf voorbij zou stromen, gevangen door de emotie van een liefhebber die de gebeurtenissen niet meer in de hand heeft. Die het liefst zijn hele arsenaal bewegingen laat zien aan de Spanjaarden maar weet dat-ie zijn taak moet blijven uitvoeren. Zo'n dualisme vertsoort de balans en inderdaad, na dat doelpunt ging er van alles mis, hij had de macht over de bal verloren. Er zat een antimagneet in zijn voeten, de bal beheerste hém, schopte hem van zich af! Bernabeu, voetbaltempel, de Koninklijke, droom... Die droom is achter de rug en heeft Edgar sterker gemaakt. Hij blijft zich met woede in het lichaam en snelle voeten ontwikkelen. Akka! AJAX MAGAZINE OKTOBER 1992 21

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 21