Onze ervaring is dat, om de opleiding van Ajax ten volle te benutten, het met name nodig is om de voetballertjes op al jonge leeftijd te selecteren. Daarmee is niet gezegd dat spelers die als 16-17-jarigen binnenkomen het niet künnen halen, maar ze missen wel een enorme basis. Bij ons is Ton Pronk de man die vooral buiten de landsgrenzen de ontwikkelingen in de gaten gaat houden. Hij loopt alle EK's en WK's voor junioren af, hij gaat naar de grote jeugdtoernooien opdat Ajax ook internationaal een goed beeld heeft van de ontwikkelingen." sociale verplichting "Resumerend zijn er dus drie nieuwe gezichtspunten: a) het uitdiepen van de scouting van de jongste jeugd b) het intensiveren van de scouting in heel Nederland c) het verbreden van de internationale scouting Met name de laatste twee punten creeëren een probleem. Neem de reisafstand van de woonplaats van een van ver buiten de regio Amsterdam of zelfs in het buitenland gescoute speler. Die is te groot om heen en weer te reizen en levert de nodige schoolproblemen op. Ajax is zich er terdege van bewust dat het opleiden van talentvolle voetballers óók een sociale verplichting met zich mee brengt. Ik weet het, dat is niet overal zo. Elders is voetbal het enige zaligmakende doel en het zal men een zorg zijn wat er met de onvermijdelijke afvallers gebeurt. Ajax kijkt er anders tegenaan, vindt dat, naast de voetbalopleiding, ook de maatschappelijke ontwikkeling van jonge voetballers van groot belang is. Het is immers maar voor een gering aantal jongens weggelegd om op een gegeven moment op zondag half drie tussen de vier lichtmasten aan te treden." Pleeggezin "Om de jonge voetbaltalenten die van ver komen, en dat zullen spelers zijn waarvan het verwachte slagingspercentage erg hoog ligt, adequaat op te vangen, zoekt Ajax een aantal potentiële pleeggezinnen. Het internaat-model, zoals dat bij voor beeld bij Anderlecht en bij PSV wordt gehanteerd, staat ons niet aan. Wij zoeken pleeggezinnen die niet alleen onderdak bieden, maar waar een jongen zich ook thuis kan voelen, waar een zekere warmte te vinden is. Wij hebben uitstekende ervaringen met het gezin Teeken in Amsterdam en dat sterkt ons in de overtuiging dat het pleeggezin de beste oplossing is. Het gaat om de opvang van jongens in de leeftijdscategorie 14 tot 18 jaar. Lukt dat, dan kan Ajax meer talenten tot zich kan nemen. Een goed uitgebalanceerd beleid voor het plaatsen van een talent in een dergelijk gastgezin is eerste vereiste. Zeker wanneer wij het over een buitenlandse speler praten, zullen wij een bepaald beeld moeten hebben van diens achtergrond, zijn karakter, om dat verblijf tot een succes te maken. Ajax heeft behoefte aan pleeggezinnen die zich tot een dergelijke opvang voelen aangetrokken en die zich tevens bewust zijn van de verantwoordelijkheid die de opvang met zich meebrengt. En men moet uiteraard de ruimte hebben om zo'n jongen op te vangen." Aldus Hennie Henrichs, die met zijn betoog duidelijk maakt dat, in de slag om het talent en in het kader van de ideale jeugdopleiding, een aanbod van potentiële pleeggezinnen die Ajax willen helpen bij de opvang van de beloften van de toekomst, van enorm belang is. Belangstellenden kunnen zich via Ajax in contact stellen met de heer Henrichs via het Ajax-telefoonnummer 020 - 6654440. Ton Pronk, een belangrijke schakel binnen het scoutingsapparaat van Ajax, tijdens de jaarlijkse instuif waarop jonge talenten zich bij Ajax kunnen aandienen Foto: Ruud Voll AJAX MAGAZINE OKTOBER 1992

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 63