'Je hebt niet zo veel aan gedachtes die vanuit de top komen maar niet door het kader worden gedragen' Gastgezin "Nationaal wordt er veel gescout. Maar we kijken ook over de grenzen, bijvoorbeeld in Scandinavië. Tonnie Pronk is daar heel intensief mee bezig. Als je ze van zover haalt moet het wèl echt iets bijzonders zijn, een speler die iets extra's brengt. Kom je die tegen dan vind ik dat we die moeten aantrekken en hier plaatsen, het liefst in een. gastgezin. Ajax zoekt ongeveer 10 gastgezinnen die wij achter de hand willen hebben mochten we een speler van ver willen aantrekken, uit Nederland of daarbuiten. Het is een eerste voorwaarde dat hij goed wordt opgevangen in een gastgezin en niet in een hotel. En dan een gastgezin met een voetbalhart, het liefst een Ajax voetbalhart, waar men begrijpt wat zo'n jongen allemaal moet doormaken en waar men goed kan communiceren. Dat lijkt ons de ideale situatie. Uit Nederland kunnen die jongens zo'n jaar of 14 zijn, uit het buitenland misschien iets ouder." Wetenschappelijk "In vele opzichten is Ajax trendsetter in het Nederlandse voetbal en daarbuiten. Thans staat wij op het punt als eerste club in Nederland ons scoutingssysteem te automatiseren. Zodat je bijvoorbeeld kan opvragen: ik wil alle linksbenige voetballers van om het even welke leeftijd zien. Of: hoeveel spelers komen er uit Amsterdam en hoeveel uit Utrecht, Noorwegen of noem maar op. We zijn met een heel grootscheeps onderzoek bezig om te achterhalen waarom de ene speler wèl slaagt en de andere niét. Over een periode van 4 jaar gaan we de gegevens verzamelen van alle spelers van de BI, A2 en Al. Dan moet er na verloop van tijd enige lijn te ontdekken zijn in voetbalprestaties, blessure-incidentie, beoordeling trainer, beoordeling jeugdleider, sociaal psychologisch onderzoek (dat twee jaarlijks zal geschieden), medisch fysiologische gegevens. Al deze informatie wordt bij elkaar opgeteld om een schifting te kunnen maken van: waarom haalt die het wel, die net niet en wat is nu de Ajax- norm. Het wetenschappelijke gedeelte doet Nico van Ieperen, psycholoog aan de Universiteit van Nijmegen. Het medisch fysiologische deel gebeurt door Laszlo Jambor en Piet Bon, de clubarts. Het voetbaltechnische vlak doen we met Louis van Gaal, Gerard van der Lem, Spitz Kohn en Tonnie Pronk. Uit al die informatie moet op den duur een voorwaardenorm te stellen zijn bij het aantrekken van een speler. Nu is het vaak natte vinger werk. Je neemt iemand aan omdat iedereen vindt dat hij goed kan voetballen. Maar verder weet je niks. Kijk, binnen de Ajax-opleiding ondergaan de jongens een soort survival tocht. Elk jaar wordt er geëvalueerd. Mag je wel of niet blijven. Dus als iemand na één jaar afvalt en de ander na drie jaar, kan je bijna op wetenschappelijke wijze ontdekken waarom dat zo is. Continueren en toevoegen "Op dit moment ben ik nog te kort bij Ajax om al aan te geven waar bepaalde zaken kunnen worden verbeterd. Eerst inventariseren, mensen leren kennen en zien hoe alles gaat. Vóór mijn tijd is het Ajax fantastisch gegaan en mijn primaire zorg is om dat minimaal te continueren en vervolgens daar waar mogelijk iets toe te voegen. Natuurlijk heb ik wel ideeën maar ik zie veel liever dat die uit het kader komen. Je hebt niet zo veel aan gedachtes die vanuit de top komen maar niet door het kader worden gedragen. Onze opleiding is primair gericht op doorstroming en feitelijk minder op het winnen van wedstrijden en tournooien. Verliezen is op zich niet zo'n probleem. Omdat opleiden altijd centraal staat. Die fout mag je niet maken als je opleid. Het is leuk een tournooi te winnen maar het is veel leuker dat er in die groep twee of drie spelers rondlopen wat dichter bij het eerste elftal zijn gekomen. Want daar gaat het om. Niet dat er zoveel mogelijk teams van Ajax kampioen worden maar dat er zoveel mogelijk talenten worden afgeleverd die ooit het eerste elftal halen. Daar moet je ook naar handelen en winnen hoort daar uiteraard ook bij. Want als je een hele hoop goeie spelers hebt zal je ongetwijfeld veel winnen." AJAX MAGAZINE OKTOBER 1992

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 28