'Als je iemand in het Ajaxtenue ziet lijkt die Groter, mooier, sneller.' net een ander persoon. Instroom Een grote problematiek ligt bij de instroom van spelers. Jaarlijks heb je een nieuwe E2 nodig. Dat zijn kinderen van 7 of 8 jaar. En je moet wel de allerbesten van Amsterdam en omstreken hebben. Zodat je niet na een jaar moet zeggen: jongens, het was leuk dit jaar maar we hebben veel beteren gezien. Dat kan wel eens een keer voorkomen maar mag niet overheersen. Dan zou het beleid niet goed zijn. Het vereist veel vakmanschap om exact de goeie binnen te halen. Je kunt je dan zelf twee vragen stellen: 1Welke voorwaarden moeten we scheppen om hier de beste spelers binnen te krijgen? En dan tot ongeveer 15 jaar, want daarna is het eigenlijk niet meer zo interessant omdat ze dan nog maar kort van de opleiding kunnen genieten. 2. Wat is de beste opleiding? Dat proberen we te ontdekken. Hoeveel trainingsuren moeten ze maken? Wat moet de inhoud van de trainingen zijn? Hoe moet de verhouding krachttraining/ techniektraining liggen? In de voetballerij is men veelal algemeen bezig. We geven iedere leeftijdsgroep dezelfde training, behalve de keeper. Alleen daarvoor hebben we specialisten. Niet voor de andere posities. In de persoon van Laszlo Jambor hebben we wel een specialist op het gebied van loop- en krachttraining. Maar er zijn nog geen specifieke programma's ontworpen voor een linksbuiten, een rechtsback of een centrumverdediger. Ik kan mij voorstellen dat dat in de toekomst wèl zo is. Naar mijn idee moeten we beginnen met algemene scholing en naar mate je verder komt zal je toch wat meer specifiek te werk moeten gaan. Zoals in het onderwijs." Uitstraling "Ik denk niet dat ik met andere ogen naar het voetbal kijk. Bij de beoordeling van spelers ga je uit van een paar basisprincipes, vooral als het gaat om jonge kinderen die bijvoorbeeld via een jeugdinstuif bij Ajax willen gaan spelen, wat ik nog niet heb meegemaakt. De basis is: wat kan hij met een bal? Beschikt hij over techniek en is hij voetbalslim. Dat noemen ze in Amsterdam "gogme". Is het een goocheme jongen? Dat zie je heel snel. Dat heb je. Sluwheid en slimheid kan je niet leren. Dat ontwikkel je zelf. Dat zie je al bij jeugdspelers. Dat noem ik: de baas zijn over de bal. Kunnen ze pingelen, hebben ze inzicht. Dat zijn belangrijkere facetten dan dat ze kunnen koppen of een pass kunnen geven over 30 meter. Daar zijn ze nog te klein voor. En samenspelen doen ze liever ook niet want ze willen pingelen. En dat is goed, het is een voorwaarde dat ze kunnen pingelen! Dat ze baas over de bal zijn en over een schijnbeweging beschikken, de bal afsnoepen, een kleine overtreding uitlokken, het shirtje effe vasthouden, met je armen werken. Dan doen slimme voetballers. En ook op jonge leeftijd zie je al jongens met een zekere uitstraling en leidinggevende kwaliteiten. Dat vind ik voor Ajax zeker belangrijk. Die uitstraling. Daar zit het publiek op te wachten. Technische, slimme, creatieve voetballers die een positieve uitstraling hebben. Dat komt ook door het tenue. Dat straalt wat uit. Als je iemand in het Ajax tenue ziet lijkt die net een ander persoon. Groter, mooier, sneller." Doorstroming De hele opleiding is gericht op de doorstroming naar het eerste elftal. Lang niet iedereen haalt die top. De meesten haken af en komen terecht in de subtop of in de eerste divisie. Ze nemen dan wel die AJAX MAGAZINE OKTOBER 1992 typische Ajax-stijl mee. En dat is toch een verrijking voor het Nederlandse voetbal. In dat opzicht moeten we het ruim zien want je kan dan wel een mooie vereniging zijn met een goed elftal maar als er geen competitie is houdt alles op. Zelf heb ik bij PEC Zwolle met een aantal ex Ajacieden gewerkt zoals Bert" de Meyer, Michel van Oostrum, Aziz Doufikar en Mustafa Yucedag. Die brachten toch iets extra's. Over de doorstroming kan je tevreden zijn wanneer per jaar gemiddeld anderhalf talent wordt afgeleverd. Dat is over tien jaar toch zo'n 15 spelers. Een gemiddelde van twee per jaar zou nog beter zijn want bij Ajax wordt er toch regelmatig verkocht. En Ajax koopt. Het ideale plaatje is dat Ajax niemand hoeft te kopen maar dat vind ik niet realistisch. Het kan altijd voorkomen dat er plotseling een speler vertrekt en dat uit de eigen opleiding niet onmiddellijk een vervanger te halen is. Misschien wel over 2 of 3 jaar maar niet tf nu.

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 27