v.o Manaanse: ue Ajax-opleiding dient gewaarborgd te blijven". week, vanaf de B1 jeugd 2x per week. In de jeugdopleiding doet Frank van Deursen het medische gedeelte voor de Al, A2 en BI en Erna Spil de overige elftallen. Daarnaast zijn er enige stagaires die fysiotherapie studeren en ook inzetbaar zijn bij andere teams. We hebben twee diëtistes met een stage-opdracht in hun eindexamenjaar die de spelers begeleiden en die een voorlichtingsbrochure zullen schrijven, voor Ajax, maar ook voor de ouders, omtrent de voeding. De onderwijsbegeleiding wordt gecoördineerd door Ikey Waas en in de praktijk geregeld door John de Best met zijn docenten. Het eten wordt verzorgd door de familie Bartels, de terreinmensen zijn er voor de velden en de kleedkamers en dan hebben wij natuurlijk ons scoutingsapparaat, waar de talenten vandaan moeten komen. Dat doet Tonny Pronk op een fantastische manier. Er zijn twee wedstrijdsecretarissen, Hans Bijvank en Floris Tholen, die bergen werk verzetten, Bobby Haarms traint maar ook de kleding voor alle elftallen verzorgt hij en het echtpaar van Welie die zorgt voor schone kleding. Misschien dat ik nog iemand vergeten ben maar zo ziet de organisatie er grotendeels uit." Stijl en school "De grote kracht van Ajax is de verenigingstructuuur. Van E2, dus van acht jarigen tot en met het eerste elftal, spelen ze op dezelfde manier en met dezelfde nummering. Dus loopt er in de E2 ook een Jonkie met nummer 4. Iedere positie heeft hetzelfde nummer. Zodat jeugdspelers naar het eerste elftal kunnen kijken en "hun" speler met hun nummer makkelijk kunnen volgen, kunnen zien welke taken bij die positie horen. Natuurlijk viel het mij op dat bij Ajax in een bepaalde, zeer herkenbare, stijl wordt gespeeld. Wat mij ook opviel was dat de meeste jongens minder lichamelijk zijn ontwikkeld dan de tegenstanders maar ook dat ze gemiddeld veel sneller zijn, veel meer technische bagage in huis hebben en niet alleen gedisciplineerder spelen maar zich ook zo gedragen. "Ajax was trendsetter op het gebied van studiebegeleiding. Andere verenigingen hebben dat overgenomen. De hele commissie zit al vele jaren bij elkaar zonder nauwelijks enig verloop. Dus bezit men een enorme kennis. Ajax is nooit voorstander geweest van een internaat. De club wil ook zo min mogelijk dat kinderen naar een andere school gaan. Men is er een voorstander van dat kinderen, als het even kan, binnen hun eigen sociale milieu blijven opgroeien. Dus eigen gezin, eigen straat, eigen vrienden, eigen school en dan moet de rest maar inventief opgelost worden met roosterveranderingen en vervoer. Dat gebeurt. Er is een tijd geweest dat jongens werden gecentraliseerd op één school maar die ervaringen waren niet best. Zodoende blijft de jongen zoveel mogelijk in z'n eigen milieu. Dat heeft wel tot gevolg dat je ze niet van ver kan halen. Inderdaad, er zijn ouders die desnoods willen gaan verhuizen maar dan neem je als club toch een enorme morele verplichting op je nek." AJAX MAGAZINE OKTOBER 1992

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 25