"Bij het aannemen van jonge voetballers is het een voorwaarde dat ze moeten kunnen pingelen!" Co Adriaanse, de direkteur opleidingen van Ajax wijst de jonge Ajax- talenten de weg. komt te staan. Het houdt ook in de onderwijsbegeleiding, met alles wat daarbij hoort. Zoals vervoer van school naar Ajax en weer terug naar huis, het eten voor de jongens op het stadion, de mentale begeleiding, de tactische scholing. De bewaking van de spelstijl van de jeugdteams die is afgesteld op het spel van het eerste elftal zodat de jeugdspeler "klaar" is wanneer hij overgaat naar het tweede elftal. Ook zaken als disciplinair gedrag moet als een rode draad door de vereniging lopen. Kortom, ik moet zorgen dat er in allerlei opzichten binnen de Ajax-opleiding een structuur zichtbaar wordt. Ook de elftallen Zaterdag 1 en 2 vallen in het organisatiemodel onder mijn leiding. Zaterdag 3 en 4 niet, omdat die elftallen puur recreatief bezig zijn. De doelstelling is dat de Zaterdag 1 straks als opleidingselftal gebruikt gaat worden zeker als het elftal nog hoger, dus in de eerste klasse, gaat spelen. Die opleidingsfunctie van dat elftal is ook altijd de bedoeling geweest. Je zou dan kunnen overwegen een speler als tussenstap een jaar in de zaterdag 1 te laten spelen om daarna de stap naar het tweede of eerste elftal te maken." Waarborg De Ajax-opleiding moet gewaarborgd blijven en met een man als Louis van Gaal hoef je daar niet bang voor te zijn want hij heeft hart voor de club en oog voor de jeugd. Maar in de toekomst kan er misschien een trainer van buiten komen die de Ajax-jeugd niet goed kent en dan is het een goede zaak dat er vooral bij de jeugd continuïteit is. Vandaar dat voor die functie van directeur opleidingen gekozen is. Niet met de bedoeling dat hij, als er "boven" wat aan de hand is, wordt doorgeschoven, wat voorheen altijd gebeurde. Dan breekt de continuïteit af. Nee, ik heb niet die ambitie naar "boven". Ik ben hier gekomen om het werk te doen wat hoort bij de jeugdopleiding." "Natuurlijk kan ik dit alles niet alleen doen. Daar staat een organisatie voor, met een groep uitstekende mensen die al heel veel jaren bij de club werkzaam zijn. Dat is één van de krachten van de vereniging. Er wordt geen kennis weggegooid. Die mensen zijn eigenlijk het belangrijkste voor de vereniging. Zij zijn het die de vereniging dragen. Bij Ajax bestaat een enorm enthousiast duurzaam kader dat elkaar ook al vele jaren kent." Echte Ajacieden "Zelf train en coach ik de Al. Spitz Kohn doet de A2 en BI, Herman Borman de B2 en Cl, Gunther de Haan de C2 en Dl, Jan de Koning de D2 en El en Patrick Ladru de E2. Er zitten trainers bij (De Haan en De Koning) die zelf jaren in Ajax hebben gespeeld. Net als Louis van Gaal, Gerard van der Lem, Bobby Haarms en Tonnie Pronk. Die kennen dat Ajax gevoel en dat is kracht van de club. Kijk naar de elftalbegeleiders. Allemaal echte Ajacieden. Die mensen moet je koesteren. Heel belangrijk voor de club. Laszlo Jambor verzorgt de loop- en coördinatie training alsmede de krachttraining, waarbij hij uiteraard wel verschillende accenten legt bij de diverse elftallen. Dus bij 8 tot 12 jarigen vooral loop-coördinatie, dus mooi en functioneel leren lopen, van 12 tot 16 jaar vooral de lenigheid en in de eindfase van 15 tot 18 jaar meer krachttraining. Frans Hoek verzorgt voor alle elftallen de keeperstraining, de lagere teams lx per AJAX MAGAZINE OKTOBER 199? 23

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 23