Décollage Column Onderdeel van mijn wekelijkse bezigheden is het reizen naar Parijs om aldaar werk te verrichten voor het televisiestation Eurosport. Twee keer in de week op en neer naar de Lichtstad is geen uitzondering en dat maakt de vluchten van Amsterdam Schiphol naar Paris Charles de Gaulle tot een gewoonte die bijna een sleur wordt. Zoals ik vroeger op bus 18 stapte om naar school te gaan, zo pak ik nu de KL 329 naar Parijs. Een vlucht van pak-weg 45 minuten die ik meestal werkend vol maak. Maar soms sluit ik mijn ogen en laat de geluiden om mij heen door de halve slaap schemeren. De stewardessen lichten de passagiers in drie talen over de zaken die te wachten kunnen staan in: Nederlands, Engels en Frans en daarvan levert de laatste taal het meeste haperingen op. Ik kan de tekst inmiddels dromen. "Dit is het signaal uit de cock-pit dat wij gereed zijn voor vertrek"..."Ready for take-off'..."le décollage est immédiat". Décollage, décollage... Het woord laat me niet los. Als een hardnekkige wesp blijft het door mijn hoofd zoemen. Het betekent gewoon: opstijgen, maar mijn fantasie brengt me naar de vertaling van "ontplakking". Colle is immers lijm. Wij ontplakken ons van moeder aarde om het luchtruim te kiezen, denk ik, terwijl ik door het snelle stijgen steviger in mijn zetel wordt gedrukt. Opstijgen, het is een wonder, elke keer weer. Ik wimpel het plastic bakje met voer, mij aangeboden door de parelwitgetande stewardess, af en sluit mijn ogen weer. Uit de achterkant van mijn oogleden komen de beelden van een wedstrijd tussen Real Madrid en Ajax naar voren. In het Bernabeu-stadion, een tempel waarvan zelfs de meest gelouterde voetballers een extra door David Endt kick krijgen. Het tilt ze onwillekeurig naar een hoger niveau. De Ajacieden voelen die sensatie ook. Na een kwartiertje wennen aan het Madrileense gras komt Ajax los krijgt het publiek een schitterende in groen-geel uitgevoerde exhibitie te zien. Real raakt het spoor bijster, Ajax toont zich vernuftig en laat het collectief prachtig samensmelten met de individuele klasse. De 28e minuut, 180 seconden nadat hij Ajax met een magistraal doelpunt op 1-0 heeft gebracht, heeft Dennis Bergkamp in de buurt van het Madrileense strafschopgebied weer een afspraak met de bal. Hij lijkt, met een stuk of wat Real-verdedigers om zich heen, kansloos maar wanneer de bal zijn voet kust gaat alles te snel voor de withemden. De bal tolt om een knoestige knie, een speler voelt de wind om zich heen suizen en probeert zich tevergeefs staande te houden in de cycloon. Bergkamp, veertien jaar geleden een vrolijk voetballend pupilletje bij Wilskracht SNL, is de momentenmeester die de bal opnieuw opvangt. Bal en Bergkamp komen los van de grond. Ontplakking! Meetkunde en fantasie vallen elkaar in de armen. Het doelpunt verlaat de wetten van mogelijkheid, iedereen die het ziet gebeuren stijgt mee met de boog die de bal maakt en zweeft, terwijl de bal alweer contact maakt met het gras, verder. Men ontstijgt het stadion, het magische moment voert tot hoog in de donkere avondlucht van Madrid. Décollage. AJAX MAGAZINE OKTOBER 1992 21

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 21