Misschien komt het, omdat Johan toch iemand anders is dan Cruijff." De mijmering maakt wer plaats voor het oorspronkelijke onderwerp van gesprek: "Ik had vanaf het allereerste moment dat ik bij het eerste elftal van Ajax kwam, geen enkele moeite om mij te handhaven. Ik speelde zo'n 35 wedstrijden per jaar en belandde in Oranje. Alles ging vanzelf. De rechterkant van Ajax liep ook als een trein. Op zich was dat ook wel logisch, want John van 't Schip en ik speelden al heel lang samen. Toen ik nog bij ZW speelde kwam ik John tegen in het Nederlands jeugdelftal en vanaf mijn vijftiende speelden wij samen bij Ajax in de B-junioren." De enige goal in de Europa Cup-finale van 1987 tegen Lokomotive Leipzig is volgens Silooy het beste voorbeeld van het goede gevoel dat er tussen de huidige speler van Genoa en hemzelf bestond. Na een combinatie met Van 't Schip bij de middenlijn, gaf de opgestoomde Silooy vanaf de achterlijn een perfecte voorzet op de inlopende Marco van Basten. De aanvalsleider kopte bij de eerste paal de winnende 1-0 binnen. "Ik kwam met John vóór me veel meer aan voetballen toe, omdat hij regelmatig naar binnen trok en er zo voor mij ruimte ontstond om op te komen," verklaart Silooy,Schip hoefde alleen maar 'Sonny' te roepen en dan ging ik. Nu is mijn rol heel anders. Mare Overmars blijft steeds aan de zijlijn staan, waardoor er geen ruimte is voor aanvallende acties. Ja, vroeger voetbalde ik nog wel eens, verzucht hij, bewust overdrijvend en met een glimlach vol zelfspot. "Het enige wat ik nu doe is mijn man uitschakelen, de bal inleveren of zelf inpassen. Omdat er geen ruimte voor mij is om aan te vallen en dus bijna de gehele wedstrijd achterin loop, ben ik ook vaak diegene die de counters van de tegenpartij opvangt door de, meestal eenzame, spits van de tegenpartij op te houden." Donderjagen In het aanvallende concept van Ajax, waarbij veel ruimte achter de verdediging ligt, is Silooy min of meer uitgegroeid tot de corrector. Een taak die hij nog jaren denkt uit te kunnen voeren. "Ik voel me goed, hoef op de training nooit af te haken en eindig bij het lopen altijd bij de eerste zes. Op mijn negen en twintigste voel ik me nog net zo fit als tien jaar geleden." Een Sonny Silooy die stopt omdat hij te oud is, valt ook eigenlijk niet voor te stellen, wanneer je hem tijdens, maar vooral vóór en na de training ziet als een kwajongen ziet donderjagen. "Mijn contract bij Ajax loopt over vier jaar af, maar wat mij betreft mogen er best nog twee jaren aangeplakt worden," lacht Sonny, maar hij meent het werkelijk serieus, "In september speelde ik mijn 250ste officiële wedstrijd voor Ajax. Wanneer ik in die drie rot-seizoenen gewoon mijn partijtjes had gespeeld, waren het er nu al 350 geweest en was ik wel heel erg hard op weg naar het record van Sjaak Swart. Wanneer ik nog zes jaar doorga betekent dat, dat er nog zeker tweehonderd wedstrijden bij komen. Sjaak mag al een beetje zenuwachtig worden, dacht ik zo." Wereldkampioenschap Maar het is niet het record van 463 wedstrijden van de illustere rechtsbuiten dat de verdediger motiveert. Plezier in het spelletje, de sfeer bij Ajax en de wil om bepaalde dingen nog mee te maken houden Sonny fris. "Het wereldkampioenschap over twee jaar in de Verenigde Staten en het Europees kampioenschap in 1996 kan ik nog halen. Adrie van Tiggelen en Arnold Mühren hebben die toernooien toch ook meegemaakt toen ze al ver in de dertig waren?" "Het hangt er natuurlijk helemaal vanaf wat bondscoach Dick Advocaat wil. Het ziet er op dit moment nog naar uit dat hij verder gaat met de bekende jongens, wat inhoudt dat ik in Danny Blind en Berry van Aerle twee hele goede rechtervleugelverdedigers als concurrenten heb. Toch blijf ik er op hopen. Na drie landstitels, drie KNVB-bekers, een Europa Cup II en een Europa Cup III, is een WK of een EK het enige wat ik nog niet heb meegemaakt. En was het ook niet zo dat Ronald Spelbos na zijn dertigste een rentree in Oranje maakte Sonny hoopt, mag hopen. En wij hopen mee met die jongeman in zaken die zo'n goede vriend is van het mooie in het leven. [Nawoord: de actualiteit heeft het interview, dat medio september werd afgenomen sneller dan zelfs Silooy had verwacht achterhaald. Sonny Silooy werd immers reeds voor de interland Noorwegen - Nederland door bondscoach Dick Advocaat geselecteerd. Waarvoor uiteraard de gelukwensen van de redactie aan Silooy.] Grote clubs hebben...? Ajax heeft in Sonny Silooy in elk geval een uitstekende verdediger en een zeerb loyale werknemer die gretig is het in de afgelopen jaren verloren gegane terrein te herwinnen.

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 16