DE ONVERGETELIJKE REIS Eigenlijk begon Ajax' zo bijzondere Eu ropa Cup-seizoen 1991 -1992 op 17 juni 1991de laatste speeldag van de PTT Telecompetitie 1990-1991In het Olym pisch Stadion versloeg Ajax Vitesse met 3-0 maar die uitslag bleek niet genoeg om het ook met 3-0 winnende PSV te passeren. Ajax werd tweede, met een gelijk aantal punten als de Eindhovena- ren maar met een iets minder doelsaldo. De kampioensschaal ging terug naar Eindhoven en Ajax wist waar het aan toe was. Na een jaar verbanning van de Eu ropese velden zou het zijn rentree ma ken in het UEFA-Cup-toernooi. Daarin zou het met een akelige erfenis moeten beginnen. De straf die de UEFA Ajax had opgelegd naar aanleiding van de ontsporingen tijdens Ajax-Austria Wien, in de eerste ronde van het UEFA- Cup-toernooi 1989-1990, hielden na melijk niet alleen een jaar schorsing in maar Ajax diende ook de eerste drie thuiswedstrijden op vreemde bodem te spelen. Niets aan te doen, Ajax moest zich er bij neerleggen, zich schikken in dat lot. Een ander lot, dat van de loting voor het UEFA-Cup-toernooi, koppelde Ajax aan een Zweedse tegenstander: Örebro SK, een bescheiden club zonder Europese geschiedenis, die zich vrij verrassend bij de bovenste clubs in de Zweedse com petitie had geplaatst. Het betekende meteen de eerste ken nismaking met het Rheinstadion van Düsseldorf en met Fortuna Düsseldorf, de club die bij de "thuis"-wedstrijden van Ajax met raad en daad ter zijde stond. De Zweedse zwart-witten bleken geen onoverkomelijk obstakel. De voorzichti ge 3-0 overwinning in Düsseldorf werd En zo eindigde het: op het balkon van de Amsterdamse stadsschouwburg waar Louis van Gaal en zijn Ajacieden de dol gelukkige supporters de UEFA-Cup toonden. Foto: Ruud Voll gevolgd door een 1 -0 overwinning in Zweden, waar Ajax overigens met grote hartelijkheid werd ontvangen. Het Euro pa Cup-avontuur was goed begonnnen. De volgende reis naar Zwitserland, waar traditioneel de loting voor de diverse Eu ropa Cup-toernooien plaatsvindt, lever de een voormalig Oostduitse club als opponent op: FC Rot Weiss Erfurt. In Nederland was die club niet helemaal onbekend want in de eerste ronde had den de Duitsers voor een surprise ge zorgd door het favoriete FC Groningen uit te schakelen. Ajax was derhalve ge waarschuwd voor de cupfighter die eerst in Erfurt moest worden aangepakt. Voor de wedstrijd werden er door de Duitse politie veertig arrestaties verricht onder de "supporters" van Rot Weiss Erfurt, die zorgden voor een dreigende stemming. Ajax deed wat het moest doen: het won (met 2-1) en veertien da gen later ging daar een klassieke 3-0 ze ge overheen. Het echte werk kon beginnen en daar voor meldde zich de Spaanse runner-up Osasuna uit Pamplona. In de Baskische stad kreeg de Ajax-delegatie een fantas tisch onthaal, een voorbeeld van gast vrijheid. Niettemin liet Ajax zich van zijn beste kant zien. Trainer Van Gaal was uiterst tevreden over de manier waarop zijn mannen het karwei klaarden: 1 -0 winst. Die zege werd in een zeer winters Rheinstadion geprolongeerd. De derde ronde was bereikt. En de UEFA-straf had Ajax achter de kiezen. Van nu af aan konden de thuiswedstrijden gewoon in Amsterdam worden gespeeld. Een zucht van verlichting trok door de Ajax- rangen. Na de overwintering werd alle aandacht gericht op AA Gent, die opponent in de kwartfinale. In het Ottenstadion kwam Ajax voor het eerst niet tot scoren in het UEFA-Cup-toernooi en dat mocht een wonder heten want Ajax speelde de Bel gen bij vlagen volkomen weg. In een bomvol Olympisch Stadion werd het verschil in klasse in cijfers uitgedrukt: Het begin van het UEFA-Cup-avon- tuur....18 september 1991, het Rhein stadion van Düsseldorf ligt er nog verla ten bij maar zal niet veel later de poorten openen voor de eerste wedstrijd van Ajax in het toernooi. Foto: Louis van de Vuurst 3-0. Het bereiken van de halve finale be tekende op zich al een enorm succes, maar nu Ajax zo ver gekomen was wilde het meer, wie de tegenstander ook mocht zijn. Die tegenstander werd Ge noa dat zich in het eigen Marassi-sta- dion verslikte in de spelopvatting van Ajax en de 3-2 nederlaag in Amsterdam niet meer goed kon maken. De wedstrij den tegen de Italiaanse club zorgden niet alleen voor prachtig voetbal. Ook voor het publiek, zowel het Italiaanse als het Nederlandse, was er een hoofdrol weggelegd. In een fantastische sfeer werd de finale bereikt. Sommigen hoopten daarin op Real Ma drid, waar de vroegere Ajax-coach Leo Beenhakker de scepter zwaaide. Het werd Torino, waar Ajax eerst op bezoek mocht. Een nieuwe exhibitie zorgde er voor dat heel Europa kon zien hoe schitterend Ajax kon voetballen. In het Delle Alpi- stadion sleepte Ajax een 2-2 uit het vuur die uiteraard perspectieven bood voor de return in Amsterdam. Daar werd op 13 mei de kroon op het werk gezet. De 0-0 in het Olympisch Stadion was ge noeg voor de voltooiing van de trilogie. Na de Europa Cup voor Landskampioe nen en die voor de Bekerwinnaars had Ajax nu ook de UEFA-Cup te pakken. Vanaf pagina 33 brengen wij de weg naar de UEFA-Cup nog eens kleurrijk in herinnering.

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 25