"D GROEP KAN NOG VERDER DOORGROEIEN Louis en de pers... Foto: Ruud Voll dan andere clubs. Kijk, Ajax is een insti tuut die altijd technische spelers scout en opleidt. Feyenoord kijkt meer naar het fysieke en PSV eigenlijk ook. En bij Ajax is de doorstroming erg groot en krijgt men de kans zich te manifesteren. Daarom wil iedereen in Ajax spelen. Men ziet dat daar de jeugd de kans krijgt. PSV had hetzelfde kunnen bereiken want een aantal keren is de A1 jeugd kampioen geworden, dus ook van Ajax gewonnen, maar die jongens krijgen de kans niet. Omdat men daar gewoon koopt. Kieft is gewoon weer gekocht terwijl Scheepers verleden jaar een goed scorend duo vormde met Romario. Bij ons krijgen ze wel de kans zoals bijvoor beeld Frank de Boer, Richard Witschge, Brian Roy en Marciano Vink en nu staat Michel Kreek er gewoon, speelt Edgar Davids een Europa Cup-wedstrijd en speelt Petersen, 20 jaar, z'n wedstrijden in het eerste. En we gaan zo door. Ajax is niet anders gewend. Spelersgroep De huidige groep kan nog verder door groeien omdat er veel jonge spelers in zitten. Het is al heel knap dat we zover gereikt hebben. Jonk en Kreek staan pas 1 jaar in de basis, Roy, Vink, Frank de Boer, Petersen, allemaal jonge jon gens. Bergkamp heeft ontzettend veel potentie en kwaliteit en is dit jaar enorm gegroeid als persoonlijkheid en kan zich nog meer ontwikkelen. Spelers als Blind, van 't Schip, Menzo, Pettersson en Si- looy zullen nauwelijks meer groeien en zullen altijd brengen wat ze nu preste ren. Dat denk ik tenminste. De groei van de jonge spelers kan zorgen dat Ajax nog standvastiger kan worden. En mis schien nog beter voetbal kan brengen. In het begin had de spelersgroep wat moeite met mij. Vanwege al die verwor ven rechten die ik hen in het begin alle maal een beetje ontnomen had omdat ik een aantal voorwaarde scheppende maatregelen wilde nemen met als uitein delijk doel de speldiscipline te verbete ren. Ik vind dat de spelersgroep dat fan tastisch heeft opgepakt, mij in het begin weliswaar niet altijd heeft gesteund maar ook niet zijn afgevallen. De meeste voldoening gaf mij de wed strijd thuis tegen Genua. Als je achter komt met 1 -0 en je bent zoveel beter, je speelt zo goed en je komt vlak voor rust met 1 -0 achter terwijl Genua voor de der de keer de middellijn overkwam, en je ziet dan die spelers in de rust en dan zeg je van: jongens, wij zijn veel beter. Die goal komt er vanzelf aan, en wij gaan gewoon door met hetzelfde voetbal. En je ziet ze die tweede helft ingaan met die over tuiging, je scoort 1-1 en ze spelen de wedstrijd op een heel volwassen ma nier uit, dat vond ik heel knap. Ik heb op 28 september al gezegd dat wij technisch en taktisch aan de top van Europa staan. Alleen op het mentale en fysieke vlak nog niet. Dat werd ook mijn belangrijkste doelstelling, om dat te ver beteren. Ik vond ons wel in staat om een Europa Cup te pakken. Veel faktoren spelen daarbij natuurlijk een rol en het moet ook een beetje meezitten. Nee, ik word niet nerveus van ballen op paal of lat want als die bal op de paal gaat is het al weer voorbij. Ik kijk heel anders naar een wedstrijd. Ik vond dat wij tegen Torino in de tweede helft de wedstrijd helemaal onder con trole hadden en die ballen op paal en lat waren geen consequenties van het spel van Torino. Dat waren geen uitgespeel de kansen.Wel die bal op de paal in de eerste helft. Toen vond ik ook dat Torino heel goed speelde en dat ze zelfs gelijk 22 waardig of beter dan Ajax waren. Toen zat ik met meer spanning op de bank dan in de tweede helft. Dat roepen van mijn naam in Turijn door het Ajax vak-vond ik leuk. Ja, gewoon leuk. Het was de eerste keer. Het is een stukje erkenning en waardering want anders roepen ze je niet maar het pu bliek deed hetzelfde als de pers. Aan het begin, in september was het zeer nega tief en nu louter positief. Ik vond de kritiek toen niet terecht. We speelden zeer goed maar deels door pech en fouten van individuele spelers hebben we toen punten verloren. Daar moet je, vind ik, de trainer niet op beoor delen. Want het spel op zich, dat leidt tot succes was ook in die periode al heel goed waarneembaar. Bij de eerste wed strijd in ons stadion tegen Sparta werd met 4-0 gewonnen en werd er om Johan Cruyff geroepen. Zelfs nadat we eerder voor de Europa Cup met 1 -0 van Orebro uit gewonnen hadden. En bij de volgen de wedstrijd werd weer om Johan Cruyff geroepen. Tegen de geest van Johan Cruyff is niet te werken. Dat heb ik zo opgevat en daar kon ik mee leven maar ik had toch graag gezien dat men mij een eerlijke kans vanaf het begin had gegeven. Het volgende seizoen moet je afwach ten. Ten eerste omtrent de doorgroeimogelijk heden en ten tweede is de vraag hoe ze het gaan oppakken na de situatie: Europa Cup winnaar en een man of 10 bij de selecties van Zweden, Denemarken en het Nederlands Elf tal. Het Olympisch Elftal heeft zich dan niet ge plaatst anders waren het er 14 geweest. Wat gebeurt daar? Hoe komen ze te rug? Hebben ze gewonnen met de ge dachte: nu kunnen we alles. En worden ze overmoedichen gaan ze niet meer werken aan al die dingen die ik eerder genoemd heb. Zijn ze scherp in de geest of denken ze alles te kunnen en verge ten ze alles waardoor ze juist afglijden. Dat geldt voor ons allemaal, zowel de Technische Staf als de spelersgroep. Een goede voorbereiding zal dus niet meevallen. Ik heb daar met de jongens op de training na de laatste wedstrijd te gen Torino al over gesproken. Van jon gens, denk er wel aan, dat iedereen er voor Ajax weer is, voor sommigen op 6 juli en voor anderen op 13 juli. Dan moet je weer dezelfde motivatie en scherpte hebben die we momenteel bezitten. En dat is echt een kunststuk..." Tijn Middendorp r//

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 22