ren, het een unieke plaats zou innemen in de Europa Cup-geschiedenis want al leen Juventus was er in geslaagd alle Europa Cup-bekers binnen te halen. Ajax behaalde weliswaar driemaal de Europa Cup voor landskampioenen en eenmaal die voor bekerwinnaars maar nog nooit de UEFA-beker. Op vrijdag 24 april werd bekend dat Co Adriaanse door het Ajax-bestuur was aangesteld als Direkteur Jeugdoplei ding. Adriaanse, voorheen werkzaam als trainer bij PEC Zwolle en FC Den Haag, kreeg voorlopig een verbintenis voor één jaar in welke periode beide partijen kun nen bezien of alles naar wens verloopt om bij een positieve ontwikkeling een langer contract af te sluiten. De 45-jari- ge Amsterdammer zal uiteraard nauw gaan samenwerken met Louis van Gaal die zich in het nieuwe seizoen uitsluitend met het eerste en tweede elftal zal gaan bezig houden. Met het oog op de door stroming van talenten uit de eigen jeugd zal dat overleg er natuurlijk automatisch zijn. In een van de volgende Magazines kunt u een interview met Co Adriaanse verwachten. En zo ontwikkelt Ajax zijn organisatie steeds meer met het oog op de toe komst. Een 4-tal direkteuren op het ge bied van financiën, commercie, betaald voetbal en jeugdopleiding zullen onder het toeziend oog van het bestuur de kar moeten trekken om Ajax in ieder opzicht op een zo hoog mogelijk peil te brengen. Op zondag 26 april viel de beslissing voor deze competitie. PSV kon in Gro ningen bij winst de landstitel behalen en Ajax moest z'n sportieve plicht doen te genover het reeds gedegradeerde VW alvorens men het vizier volledig kon rich ten op de wedstrijd in en tegen Torino. Het werd in Amsterdam een niet zo erg boeiende vertoning. Hoe kan het ook anders met een Europese finale in het vooruitzicht. Alle kenmerken daarvan zaten in de wedstrijd tegen WV opge sloten. Geen echte concentratie, licht geblesseerde spelers werden aan de kant gehouden, weinig pressie, geen tempo, veel slordigheden in het veld maar allemaal toch niet voldoende om niet de winst te pakken. Pettersson uit een strafschop voor de rust, Groenen dijk en Van Loen daarna zorgden voor de 3-1 winst. PSV deed het uitstekend bij FC Gronin gen en stelde hun zesde landstitel in ze ven jaar zeker. Uiteraard gaan onze feli citaties naar Eindhoven. Voor de competitie was het dus gedaan maar het sluitstuk van dit seizoen moest voor Ajax nog beginnen. Alles kon zich nu richten op die belangrijke wedstrijden tegen Torino. Onze ploeg moest eerst naar Italië voor z'n 148ste duel in Euro pa Cup-verband. Op voorhand kon evenwel al gezegd worden dat het seizoen voor Ajax tot dan toe geweldig was geweest, zowel sportief als financieel. Het binnenhalen van de UEFA-Cup zou toch een gewel dige bekroning zijn van een prachtige reeks wedstrijden waarin Ajax weer ou derwets van zich heeft doen spreken door het spelen van uiterst aantrekkelijk en tot de verbeelding sprekend voetbal waar menigeen lyrisch van werd. De eu forie rond de club was enorm en alles wat Ajax was werd ongelooflijk bewon derd. Met als basis de prestaties op het veld want dat is altijd het enige wat telt. Voetballen in de Ajax-stijl, voor niemand bang zijn en dan tot grote prestaties ko men. Met grotendeels spelers uit de ei gen opleiding wat uniek mag worden genoemd in het Europese voetbal. Wel ke topclub in Europa heeft zoveel spe lers uit eigen kweek in het eerste elftal lopen? Dat is wat de mensen aan spreekt. De waardering voor zo'n speler is per definitie altijd groot. Dennis Berg kamp, Bryan Roy, Michel Kreek, Frank de Boer, Aron Winter, Sonny Silooy, John van 't Schip, Stanley Menzo, Mar- ciano Vink, het zijn allemaal talenten uit de eigen school en bereiken de Europe se top om nog maar te zwijgen over de talenten uit de Ajax-school die grote successen boeken bij clubs als AC Milan en Barcelona. En de kracht van de jeugd wordt alleen maar sterker wanneer men ziet dat niet alleen de A1 -junioren KAM PIOEN VAN NEDERLAND worden door Feyenoord in Eindhoven met 2-0 te ver slaan, het Ajax B2-elftal dat uitkomt in de B1 -competitie slaagde er in even eens LANDSKAMPIOEN te worden door de B1 van PSV te verslaan met straf schoppen maar wel nadat het elftal het grootste deel van de wedstrijd met 10 man moest spelen. Een unieke prestatie in het Nederlandse voetbal die absoluut bewondering verdient. Dan was daar de eerste ontmoeting in Turijn, in het imposante en schitterende De "act" van Bryan Roy tijdens het offi ciële Ajax-feest ter gelegenheid van het winnen van de UEFA-Cup in de studio's van Joop van den Ende in Aalsmeer. "Mister Roy" geniet van de feestsigaar! Foto: Louis van de Vuurst 10 Delle Alpi stadion gevuld met 65000 dol enthousiaste Italianen en een dikke 3000 Ajax-fans. Een sfeer en een am biance om van te smullen en kippevel van te krijgen. Eerst dat oplopende sfeertje in de stad, op de pleinen en de terrasjes, dat zich langzaam verplaatste naar het stadion dat volledig is toegerust om zoveel gasten te ontvangen en alles in goede banen te leiden. Aan de buiten kant lijkt het stadion nogal op het nieuw te bouwen complex in Amsterdam. De jeugdige Ajax-fans gingen vanuit het centrum in aparte bussen naar het sta dion maar de tram kon ook worden ge nomen, lijn 9 notabene, als ware het een thuiswedstrijd voor Ajax. Ruim 2 uur voor de wedstrijd was het stadion al goed gevuld en had iedere Italiaan zich verzekerd van een vlaggetje waarmee permanent gezwaaid werd bij elk ge zang dat werd aangeheven. De wedstrijd zelf werd historisch. En wat een happening, wat een entourage en wat een scoreverloop met schitterend voetbal zoals we dat zo langzamerhand van onze ploeg gewend waren. Örebro, Rot Weiss Erfurt, Osasuna, AA Gent, Genua, het maakte niets uit, dit Ajax on der Louis van Gaal kon alles aan en ging voor niemand uit de weg. Ook niet voor Torino. Vooral de zelfverzekerdheid waarmee deze ploeg tegenstanders van formaat als Genua en Torino tegemoet trad dwong respect af bij vriend en vij and, nationaal en internationaal. Weer wisten de Italianen niet wat ze zagen toen Wim Jonk van 30 meter de bal in de kruising knalde en Ajax voor het oog van miljoenen mensen het weer flikte op voorsprong te komen met daarbij per fect spel, gericht op de aanval want, zegt Louis van Gaal, wij passen ons niet aan, de tegenstander moet zich maar aanpassen. Wij spelen ons spel zoals wij dat willen. En dat is zo mooi, soms ogenschijnlijk simpel en daarom juist zo mooi. Winter kan bijna 0-2 scoren maar de 0-1 ruststand, met heus wel wat "normale" kansen voor het doel van Stanley Menzo, was natuurlijk schitte-

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 10