Ajax stond inmiddels aan de vooravond van wel een heel druk programma tegen aanzienlijke tegenstanders. Dat begon met de derde ontmoeting dit seizoen te gen PSV, dit keer in de strijd om de KNVB-beker en met de wetenschap dat de winnaar in kwartfinales richting Rot terdam zou gaan trekken om Feyenoord het leven zuur te maken. Sportief en fi nancieel dus zeer aantrekkelijk wat de ontmoeting tegen PSV alleen maar extra belangrijk maakte. Het werd een wedstrijd om van te smul len met in de eerste helft een schitterend spelend Ajax dat PSV vrijwel van de mat speelde. Van de vele kansen werd er slechts één benut door Pettersson en tot overmaat van ramp slaagde het zeer behoudend spelend PSV er zelfs nog in voor rust 1 -1 te maken wat een diepe te leurstelling betekende voor onze ploeg en de duizenden toeschouwers. Na rust werd het allemaal een stuk min der, mede doordat PSV bewust uiterst behoudend, bijna negatief, voetbal speelde met heel veel mensen achter de bal en dan maar hopen op dat ene kans je. Ajax wist natuurlijk dat volop aanval len tegen PSV fataal kon zijn en dus moest er iets op de rem gespeeld wor den. Met als gevolg nogal wat saaie pe riodes in die tweede helft en de 1 -1 stand na 90 minuten. De verlenging le verde meer spanning dan goed voetbal op. Bijna lukte het PSV te scoren door, wat dan heet, dat ene foutje van Ajax dat Wim Jonk ongelukkig zag uitglijden en de weg naar het doel voor PSV open lag. Het zijnet was het resultaat. De ontlading zat in staart toen de inge vallen John van Loen kans zag een uit stekend doorgekopte bal van Stefan Pettersson over Van Breukelen heen te tillen en in het lege doel te koppen. De vreugde in en buiten het veld kende geen grenzen. Voor de tweede keer werd PSV met lege handen naar huis gestuurd en kon Ajax zich opmaken voor de volgende wedstrijd in de kwartfi nales tegen Feyenoord, uiteindelijk op 8 maart. Op 11 februari ontving Dennis Berg kamp uit handen van Johan Cruijff de Gouden Schoen als beste speler van het jaar 1991Tijdens het Gala van de V.V.C.S. werd deze onderscheiding aan hem uitgereikt. Uiteraard onze welge meende felicitaties aan Dennis. Onze club mag trots zijn een dergelijke speler in haar midden te hebben. Beste keeper werd Hans van Breukelen met Stanley Menzo op de tweede plaats. Ook Stan ley van harte proficiat! Het Nederlands Elftal, zonder de "Italia nen" maar met Stanley Menzo (einde lijk!), Danny Blind, John van 't Schip, Dennis Bergkamp en Aron Winter begon de oefenperiode op weg naar de EK in Zweden met een wedstrijd in en tegen Portugal. Het werd droefenis alom. Een 2-0 nederlaag in een abominabele ont moeting zonder enige inspiratie en inzet. Vriendschappelijke wedstrijden zijn ge- Dennis Bergkamp, die hier de defensie van RKC in de problemen brengt, werd op het WCS-voetbalgala gekozen tot Nederlands Voetballer van het Jaar. Een prachtige beloning voor de prestaties van de jonge Ajacied die in de twaalf maanden van 1991 topscorer van de PTT-Telecompetitie werd en een vaste stek in het Nederlands Elftal veroverde. Foto: Ruud Voll doemd te mislukken. Ze missen veel wat een wedstrijd leuk kan maken. Mis schien dat veel publiek nog voor wat en tourage kan zorgen maar dan moeten de toegangsprijzen zeer populair zijn en niet op een niveau van een echte wed strijd. De KNVB zou veel goodwill bij het publiek kweken door het zeer voordelig toegang te verschaffen tot dergelijke wedstrijden. Het kost misschien wel wat, maar voordelen kent het ook, bij voorbeeld om van die vriendschappelij ke ontmoetingen toch iets te maken. Dan weer voor de competitie zo'n wed strijd die alle kanten uit kan en heel lastig kan zijn als het maar even tegenzit. De Graafschap in Doetichem stond op het programma. Bij wedstrijden als deze moeten de mouwen opgestroopt wor den om succes te behalen. Spelen op techniek lukt meestal niét omdat de te genstander dat simpelweg niet toelaat. De 0-1 winst (Pettersson) werd bijna voor de poorten van de hel weggesleept in een barre wedstrijd waarbij Ajax ei genlijk niet tot fatsoenlijk spel kon ko men, vaak slecht speelde, en toch won. Nu eens niet beter spelen maar verliezen doch andersom. Mag ook wel eens een keer... Na een minuut stilte vanwege het overlij den van Ton Brandsteder begon de ont moeting thuis tegen FC Utrecht met een uitstekende eerste helft waarbij Ajax zo veel kansen realiseerde dat het bijna on doenlijk werd te zien hoe deze bijna alle maal om zeep werden geholpen. Alleen Pettersson zag kans een balletje in het doel van FC Utrecht te tikken maar die 1 -0 stand was maar een minimale af spiegeling van het verschil in kracht tus sen beide teams. Er hadden natuurlijk veel en veel meer goals gescoord moe ten worden en dan zou Ajax een schitte rende wedstrijd hebben gespeeld. Nu bracht het ons allemaal wat minder ple zier ook door het wegvallen van John van Loen en Stefan Pettersson terwijl tot overmaat van ramp Dennis Bergkamp voor twee volkomen onschuldige zaken een gele en dus per saldo een rode kaart kreeg. Zo werd het allemaal een wat rommelige zaak en ging de wedstrijd als een nachtkaars uit. Slechts met de troost dat tenminste de 2 winstpunten waren behaald. Want omdat ook Feye noord en PSV bleven winnen kon Ajax zich eigenlijk niets meer permitteren.

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 9