De opstellingen van de 9-1 Ajax - FC Den Haag 9 -1 zondag 21 maart 1982 Ajax-sta- dion 24.500 scheidsrechter: Ajax: Galjé; Ophot, Jansen, Rijk aard, Boeve; Schoenaker, Cruijff, Lerby; Ling (72e Vanenburg), Kieft, Olsen (72e Van 't Schip). FC Den Haag: Havenaar; Tempe laar, Mansveld, Van Vliet, Van Ber ge Henegouwen (46e Renooy), Tre- ling; Keloglu, Schoenmaker, Lorié; Melis, Rontberg. doelpunten: Willem Kieft (3x), Johan Cruijff (2x), Dick Schoenaker, Tjeu- la Ling, Sören Lerby en Gerald Va nenburg voor Ajax; Achmed Keloglu voor FC Den Haag Den Haag voor 25.000 toeschouwers de Amsterdammers een heel moeilijk mid dagje bezorgde. Lange tijd leek een 0-0 het hoogst haal bare maar niemand anders dan "Mister Ajax" Sjaak Swart voorkwam dat die dubbelblanke score in de boeken zou worden bijgeschreven. Sjakie startte als rechtsback omdat de traditionele man voor die positie, Wim Suurbier, nog her stellende was van een knieoperatie. Sjaak voldeed goed op die plaats, scha kelde de scandinaviër Hestad nagenoeg uit en toonde in de laatste minuut zijn winnaarshart door van dichtbij de FC Den Haag-doelman Ton Thie te ver slaan. De return...ook bijzonder Hoewel wij ons fixeren op de duels tus sen Ajax en FC Den Haag kunnen wij on mogelijk voorbij gaan aan de returnwed strijd uit dat eerste FC Den Haag-sei zoen. Die wedstrijd werd gespeeld op 2 januari van 1972 en ontleende zijn bij zonderheid niet zozeer aan de uitslag (2- 1 winst voor Ajax) maar veel meer uit het feit dat het de eerste wedstrijd was die Johan Cruijff speelde als Europees Voetballer van het Jaar. Johan was in de voorlaatste week van 1971 door de Eu ropese sportpers officieel gekozen tot de beste Europese voetballer van het af gelopen jaar en om die eretitel (de eerste die in Nederlandse handen terecht kwam!) te vieren trakteerde "Jopie" de bijna 28.000 mensen in het Zuiderpark op een magistraal doelpunt. Een verre uittrap van keeper Stuy pikte hij in één beweging mee en langs zijn direkte te genstander Kees Weimar, ging op snel heid nog een paar meter door en ver schalkte keeper Thie (honderdnegentig centimeter lang) met een onnavolgbare lob. Een mooiere van zijn eretitel was niet mogelijk en een staande ovatie van het Haagse publiek werd terecht zijn deel. De 9-1 van 1982... Was de laatst gememoreerde wedstrijd tussen Ajax en FC Den Haag die van ja nuari 1972 die in het teken stond van Johan Cruijff, Neerlands voetbalgroot meester die toen op weg was naar de top van zijn kunnen, tien jaar later was diezelfde Johan Cruijff weer de animator van Ajax tegen FC Den Haag. Onnodig te zeggen dat de omstandigheden be hoorlijk veranderd waren. Een decenni um was voorbijgeschoven en had zijn sporen nagelaten. In december 1981 was Johan Cruijff als een verloren sei zoen teruggekeerd in De Meer en zijn klasse en enorme eerzucht stuwden het elftal naar een nieuwe landstitel. De term "Cruijff-effect" werd gemeengoed want ook door zijn staaltjes van voetbalkunst vulden de Nederlandse stadions wan neer Ajax daar akteerde. FC Den Haag leefde al een paar seizoe nen aan de schaduwkant van de Eredivi sie en maakte in het seizoen 1981 - 1982 het slechtste uit haar bestaan mee. Samen met De Graafschap hoor den ze halverwege de competitie al tot de gedoodverfde degradanten. Juist te gen De Graafschap had Ajax, onder trai nersschap van Kurt Linder, de hoogste Willem Kieft was met drie doelpunten de topschutter in het doeipuntenfeest van 21 maart 1982, toen Ajax met 9-1 over FC Den Haag heenliep.

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 39