DE KWARTFINALE 4 EN 18 MAART: AJAX TEGEN AA GENT GRIEKSE HELDEN TEGEN BUFFALO'S H et was de 18e september 1991 dat Ajax aan zijn Europese campagne be gon. SK Örebro was in de eerste ronde van het UEFA Cup-toernooi de tegen stander waartegen Ajax, na een jaar ge dwongen afwezigheid op de internatio nale velden, het spits afbeet. Zowel "thuis" (in het Rheinstadion van Düs- seldorf) als uit versloeg Ajax zijn oppo nent en in de tweede ronde herhaalden de Amsterdammers die prestatie. In die tweede ronde was het voormalige Oost- duitse FC Rot Weiss Erfurt het -niet al te lastige- struikelblok. Met vier overwin ningen uit vier wedstrijden stapte Ajax de derde ronde binnen waarin het op Spaanse weerstand stuitte. CA Osasuna was een club van zwaarder caliber dan de vorige twee tegenstanders maar toch wist het Ajax-elftal weer een maximale score te bewerkstelligen. De 1 -0 winst in Pamplona werd op het bevroren veld van Düsseldorf herhaald. De opluchting over het bereiken van de derde ronde, die immers betekende dat Ajax definitief van de, door de UEFA op gelegde straf (naast het jaar verbanning drie thuiswedstrijden te spelen op vreemde bodem), afwas, werd gevolgd door grote blijdschap over het bereiken van de kwartfinale. Naaste buur Op dinsdag 18 december toog de Ajax- delegatie in gespannen verwachting naar het Zwitserse Genève. Daar vond 'smiddags vanaf 12 uur, de loting voor de kwartfinale van het UEFA Cup-toer nooi plaats. Bij de andere geplaatste clubs zaten een aantal zeer grote vissen. De meest aansprekende club was onge twijfeld Liverpool, dat voor het eerst na jaren weer acteert in het Europa Cup voetbal. De "Reds" zijn oude bekenden, jong en oud associeert de Engelse top club natuurlijk meteen met de beroemde mistwedstrijd in 1966 toen Ajax de En gelse kampioen in het Olympisch Sta dion een 5-1 afstraffing gaf. Naast Liverpool hoorden ook de Itali aanse vertegenwoordigers, Genoa en Torino tot de -op papier- lastige tegen standers. Grote twijfel hing er rond de Tsjechische vertegenwoordiger, Sigma Olomouc. De onbekende Tsjechen had den in de derde ronde gestunt door met overmacht Hamburger SV uit het toer nooi te stoten. Bleven over de revelatie van het toernooi, BK 1903 uit Kopenha gen (dat zich in de tweede ronde ont deed van Bayern München), en een "naaste buur", AA Gent uit België. En AA Gent wérd het. Het leverde aan weerszijden gemengde gevoelens op. Aan de ene kant was er een zekere opluchting omdat de zwaar ste clubs waren ontlopen, aan de ande re kant leefde de wetenschap dat de Nederlands-Belgische confrontatie voor geen van beide clubs gemakkelijk zal zijn. AA Gent in Europa Ajax en AA Gent kwamen elkaar in het Europa Cup-voetbal nooit eerder tegen. Niet zo vreemd want Gent kwam nog niet zo heel vaak vaak in aktie tijdens Europa Cup-toernooien. Het UEFA Cup toernooi 1991 -1992 betekent de negen de deelname. In het toernooi van de landskampioenen kwam AA Gent nog nooit uit. De club uit Oost Vlaanderen was ook nog nooit kampioen van België, vandaar. In 1964 en 1984 won AA Gent echter wel de Beker van België en in de daarop volgende seizoenen waren de blauw witten derhalve van de partij in het Europa Cup-toernooi voor Bekerwin naars. In de eerste ronde van het toer nooi 1964 -1965 stuitte Gent op de la tere winnaar, West Ham United. In het eigen stadion verloor Gent met 1 -0 ter wijl er in de return in Londen een zeer verdienstelijk gelijkspel (1 -1uit het vuur werd gesleept. Twintig jaar later kreeg AA Gent het opnieuw zwaar te verduren in de eerste ronde toen het tijdens de lo ting gepaard werd aan Celtic Glasgow. De gerenommeerde Schotten werden in Vlaanderen met 1 -0 verslagen door een goal van Cordiez maar in Glasgow ging Gent ten onder: 3-0 voor Celtic. Zes keer nam AA Gent deel aan het UEFA Cup-toernooi (dat vóór 1971 het Jaarbeursstedentoernooi heette). Dat leverde een totaal van achttien wedstrij den op waarvan de Belgen er drie wisten te winnen, zes keer gelijk speelden en dus negen keer verloren. De laatste keer dat AA Gent tot de Europese vertegen woordigers van België behoorde was in het seizoen 1986-1987. In de eerste ronde hadden de Gentenaren opvallend veel moeite met het Luxemburgse Jeu- nesse d'Esch. In Luxemburg kon Gent winnen maar in eigen huis kwam het niet verder dan een schamel 1-1 gelijkspel. In de tweede ronde ging het een stuk René Vandereijcken, de succesvolle trai ner van AA Gent die als topvoetbalier op WK's en EK's schitterde. beter. De uitwedstrijd tegen de Roeme nen van Sportul Studentesc werd met 3-0 gewonnen en thuis was andermaal een 1-1 gelijkspel voldoende om de der de ronde te bereiken. Daar vond AA Gent zijn Waterloo tegen de latere win naar van het toernooi, IFK Göteborg. De Zweden met "onze" Stefan Pettersson en ex-Ajacied Peter Larsson in de gele-

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 37