24 OKTOBER 1976: AJAX-FC UTRECHT 7-0 Vele Utrechters kwamen in het Ajax-shirt terec genwaard naar De Meer maakte was Rob Alfle Richard Witschge. Op de achtergrond kijkt eer of die niet bestond. Ling stuurde Marco Cabo alle kanten uit, Erkens had Streuer volkomen in de zak, en Geels kreeg alle ruimte van Van Maurik en Paunovic. Na 14 minuten lanceerde Notten Hans Er kens, die Streuer voorbij liep, vanaf de achterlijn de bal over doelman Istatov op het hoofd van Geels plaatste: 1 -0. Vijf minuten later gebeurde datzelfde, nu op een pass van Ling, en Geels was eerder bij Erkens' voorzet dan Oostrom: 2-0. Weer twee minuten later sprintte Notten weg. Istatov keerde met de voet op de inzet van Hulshoff, maar Geels reageerde doel treffend. Weer twee minuten later kon Erkens worden gefe liciteerd nadat Arnesen na een solo Ling had weggestuurd en deze Istatov omspeelde en de Limburger de scoringskans bood. 4-0 in nog geen tien mi nuten. Vier minuten voor rust - Trainer Han Berger had de Utrechtse verdediging wat ge reorganiseerd, en Geels had nog eens de lat geraakt - speelde Arnesen de bal tus sen de benen van John Wil schut, die hem vervolgens on deruit maaide. Terwijl Geels zijn aanloop voor de straf schop wilde beginnen, voelde hij de stenen en de stukken reclamebord om zijn oren sui zen, en scheidsrechter Van Ettekoven besloot tot een af koelingsperiode. Tien minuten later joeg Geels alsnog zijn vierde treffer achter Istatov. Na rust deed Ajax het wat rus tiger aan. Geels omspeelde op aangeven van Ling Ries Coté (6-0), waarna Cabo zo waar voor Utrecht op de paal schoot. Even later liep zich. een mannetje warm langs de lijn: Simon Tahamata, sinds vier weken bij de A-selectie en nu klaar voor zijn debuut in het eerste. Het pu bliek sloot de kleine Molukse draaitol onmiddellijk in het hart en jubelde harts tochtelijk 'Simon, Simon' terwijl de nieu weling zich nadrukkelijk met alle acties bemoeide. Hij zou niet tot scoren ko men; dat lukte alleen Johnny Dusbaba nog, de Haagse sloper in de Ajax-verde- diging. Hij kon inkoppen toen het hoofd van Geels een voorzet van Erkens maar half raakte. De 7-0 score zette Ajax op het goede spoor naar de landstitel, de eerste sinds de glorierijke dagen van Cruijff en Keizer. Supportersgeweld was nog een relatief nieuw verschijnsel in Nederland, toen de Utrecht-aanhang voor de wedstrijd een demonstratie gaf van wat er zoal moge lijk was op dit terrein. Het publiek werd getracteerd op een partijtje straatvech- ten waarbij knuppels en fietskettingen in het rond zwaaiden. Ajax beantwoordde de intimidatie op de enig juiste wijze: met Suurbier voor het eerst sinds lange tijd weer in het elftal liep het langs de Utrechtse verdediging Ruud Geels in aktie tijdens het seizoen 1976-1977, het jaar waarin Ajax met 7-0 in De Meer van FC Utrecht won. Ruud Geels was op die zondagmiddag Ajax' topschutter en in dat seizoen ook top scorer van Nederland met 34 doelpun ten.

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 26