DE MAAND WEDSTRIJD VAN AJAX - FC UTRECHT 9 FEBRUARI 1958: AJAX-ELINKWIJK 1-1 Op 23 februari staat, ijs en weder dienende, de wedstrijd Ajax - FC Utrecht op het programma. Een wedstrijd die in het verleden zelden gespeend bleef van emoties. We kijken met u terug naar een drietal wedstrijden uit de vorige drie decennia. De fusie met DOS en Velox was nog ver weg toen Elinkwijk Ajax kwam opzoeken voor een wedstrijd die belangrijk genoeg was. Ajax zat nog in de kampioensrace (met maar liefst een stuk of zes andere clubs). Elinkwijk vocht tegen het spreek woordelijk degradatiespook. De man die zijn naam met vette druklet ters over de wedstrijd zou schrijven, was de 22-jarige Reinier Kreijermaat, liefde rijk 'Beertje' genoemd doorzijn suppor ters. Beertje scoorde niet alleen, maar zorgde ook dat Ajax dat meestal niet deed. De wedstrijd was dertien minuten oud toen Loek den Edel op een pass van Ou- derland doelman Piet Kraak trachtte te passeren, maar daarbij diens rechter knie raakte. Terwijl Kraak met een flinke wond van het veld gedragen werd, trok rechtshalf Kreijermaat een zwarte trui aan en posteerde zich tussen de palen. Het was niet zijn eerste keer in die rol (een seizoen eerder had hij zelfs twee hele wedstrijden als keeper gefungeerd), en al snel bleek hij een volwaardige ver vanger voor de nationale doelman. Hij stopte vernijnige schoten van Ouderland en Van der Kuil en Elinkwijk durfde zelfs weer aan tegenaanvallen te denken. Via midvoor Kruin en linksbuiten Mees stel den de blauw-witten aldus de verdedi ging van het veel sterkere Ajax regelma tig voor problemen, en vijf minuten voor de rust gebeurde het wonder. Van Beek glipte Van Ham voorbij en vervolgens Geelhuizen. Zijn schot passeerde Pie- ters Graafland, maar niet Bobby Haarms, die de bal met de hand uit het doel sloeg. Kreijermaat kwam uit zijn doel om de strafschop in te schieten: 0-1. In de tweede helft probeerde Ajax wan hopig langszij te komen, maar keer op keer stond Kreijermaat in de weg. Op één moment na, toen Van Ham uit een vrije trap een slap schot losliet en Krei jermaat wat schlemielig uitgleed: een gelijkmaker waar eigenlijk niemand echt blij mee was. Daarna pareerde de Elink- 25 Het elftal van Elinkwijk in het seizoen 1958-1959, dus een jaar voor de memo rabele wedstrijd die Evert Vermeer in zijn verhaal beschrijft. Op de foto staan van links naar rechts: Gademans, Kruin, Van Beek, Faith en in ternational-keeper Kraak. Gehurkt: F. Mijnals, De Jongh, Westers, Van de Brink, Reinier Kreyermaat, de gelegenheidsdoelman, en H. Mijnals. wijkse verdediging, met Gademans en Van Kilsdonk voorop, het steeds sterker wordende offensief door te schoppen naar alles wat bewoog of zelfs niet be woog. Bij een uitval scoorde Kruin zelfs nog voor Elinkwijk, maar gelukkig werd een overtreding op Anderiesen gecon stateerd. Terwijl de wedstrijd steeds meer ontaardde in een schoppartij en zelfs het publiek zich ermee dreigde te bemoeien, bleef Kreijermaat overeind. Bij het fluitsignaal sprintte Pieters Graaf land het veld over om zijn inval-collega te feliciteren. Die had een belangrijk punt gered: aan het eind van de competitie redde de club uit Zuilen zich via een be slissingswedstrijd tegen GVAV.

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 25