MARATHON '91 DE NEW YORK CITY MARATHON 91 "YOU ARE LOOKING MAN!" Op zondag 3 november j.I. vond het meest aansprekende loopevenement van het jaar plaats: De New York City Marathon. Ongetwijfeld herinnert U zich de beelden vanuit het verleden van de stoet bij de Verrazano Bridge. Een mie renhoop van meer dan 15000 lopers en loopsters zet zich dan in beweging om na 42 kilometer en 195 meter hopelijk te finishen in Central Park. Dit jaar helaas geen beelden van deze marathon. En dat terwijl twee Ajacieden deze keer de uitdaging hadden aanvaard om deze moeilijke marathon te lopen: Financieel Direkteur Maarten Oldenhof en Jan Bus- kermolen. Laatstgenoemde vertelt on derstaand zijn ervaringen: Ooit hadden bestuurslid Hennie Hen- richs en ik twee wensen: het meemaken van het carnaval in Rio de Janeiro en het lopen van de marathon in New York. Van beide wensen kwam natuurlijk niets terecht. Begin augustus kwam ik na 15 jaar bij een oefenwedstrijd oudploegge noot Jan Fleysman tegen. Nadat hij ge stopt was met voetballen bleef hij in konditie door veel aan hardlopen te doen. Hij vertelde mij dat hij zich had op gegeven voor de marathon in New York. Zijn enthousiasme werkte aanstekelijk en ik besloot na te gaan of deelname ook nog mogelijk was. Een week later was ik van deelname verzekerd. Het begin ledereen die ik vertelde over mijn deel name verklaarde mij voor gek. Je moet minstens een jaar trainen om een mara thon verantwoord te kunnen lopen. Ik was er echter van overtuigd dat het ook in 10 weken zou kunnen. De eerste zon dag nadat ik van deelname was verze kerd, zou ik dat wel even waar maken door een duurloop van 20 kilometer. Ge lijk werd ik geconfronteerd met allerlei zaken waar ik geen weet van had. Na 18 kilometer dwong mijn lichaam mij te stoppen. Simpel weg omdat de brand stof op was. De eetgewoonten moesten worden aangepast. Eten en drinken Een diëtiste maakte duidelijk dat dage lijks ongeveer 3000 calorieën noodzake lijk waren. Geen zuurkool met vette jus maarcruesli, muesli, bambix, favit, sportkoeken etc. En elke vrijdag en za terdag koolhydraten, oftewel macaroni, spaghetti of bami, zonder sausen of an dere lekkere dingen. Ondanks al dit eten en drinken verloor ik in de loop van de voorbereiding ongeveer 12 kilo aan ge wicht. Schema's Via allerlei experts kreeg ik loopsche ma's voor de totale trainingsperiode van 10 weken. Ik dwong mezelf om 6 dagen per week te lopen. De gemiddelde af stand per week bedroeg ongeveer 95 ki lometer. Door verplichtingen was ik soms gedwongen om 's morgens om 6 uur of 's avonds om 10 uur nog te gaan lopen. Dat waren de momenten dat ik dacht: waar ben ik in Godsnaam aan be gonnen. Maar ik moest en zou die mara thon lopen. Een afgang moest ten koste van alles worden voorkomen. Om te finishen moet ik zwoegen en veel cq hard trainen. Jaloers word je als je 2 weken voor het evenement een lunchaf spraak hebt met Hein Vergeer. Tijdens het gesprek kwamen we er achter dat we allebei deze marathon zouden lopen. Hij had tot dan toe nauwelijks getraind en slechts 6 kilometer gelopen.Ik vroeg mijzelf af hoe het hem zou vergaan tij dens deze marathon. Hij beriep zich op zijn talent op dat gebied. De Start De 26000 deelnemers verzamelden zich enkele uren voor de start op een terrein bij de brug. Het meest opvallende was het urinoir voor de mannen. Een aflo pende goot van 150 meter waar onge veer 500 man tegelijk aan de bak kon den. De waterval van Schaffhausen was er niets bij. En de deelneemsters ston den ongegeneerd close-ups te maken van al dat moois. Ruim 1 miljoen mensen staan langs de route om je aan te moedigen. Van begin tot eind proberen ze je naar de streep te schreeuwen. Na 37 kilometer roepen ze nog steeds:"You are looking good. Three more miles, You are looking good" En dat terwijl je met de dood in de ogen loopt en met het verstand op nul. Je zou terug willen roepen: Man, ik look helemaal niet goed. Nog 5 kilometer, wat een eind weg! De finish Het passeren van het finishdoek maakt alles goed. Vergeten en vergeven is de hele voorbereiding. Ondanks de bles sure toch nog aangekomen in 3 uur 52 minuten en 38 seconden. Hein Vergeer bleek met zijn gebrekkige voorbereiding nog sneller te zijn. Hij finishte in 3 uur 46 minuten en 11 seconden en heeft bewe zen talent te hebben. Maarten Oldenhof had ook geen perfecte voorbereiding. Desondanks kwam hij toch in iets meer dan 4 uur over de finish. Veel mensen bij Ajax hebben grote inte resse getoond voor mijn avontuur. Hun interesse en bijval waren voor mij een geweldige steun in het realiseren van mijn wens de marathon van New York te lopen. Een van mijn wensen is uitgeko men. En nu blijkt dat Hennie Henrichs voor zijn werk o.a. naar Rio de Janeiro moet. De vraag is nu of voor allebei het andere gedeelte van beide wensen nog in vervuiling zal gaan...? Jan Buskermolen Maarten Oldenhof en Jan Buskermolen met Aiax-shirt in New York.

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 23