toch wel wat verwacht worden. Tegen zit nu eenmaal het feit dat het publiek niet gauw tevreden is en de critici nog minder maar dat doet aan de prestaties en de uitslagen niets af. Intussen werd onze aandacht weer ge vraagd voor het competitieduel tegen Vitesse in de Meer. Als een club echt wil meedoen in de strijd om het eremetaal moeten in ieder geval de thuiswedstrij den gewonnen worden en wanneer dat dan niet lukt komt de klap wel extra hard aan. Voor het eerst sedert augustus 1989 toen Sparta Ajax een kopje kleiner maakte lukte het dit keer de Arnhem mers met 0-2 naar huis te gaan in weer een wedstrijd waar Ajax niet verdiende te verliezen. Er werd absoluut niet slecht of minder gespeeld dan de tegenstander en de goal na het begin van Aron Winter was loepzuiver. Alleen de scheidsrech ter zag iets wat kennelijk hij alleen maar kon waarnemen en keurde de treffer af. Hoe het ook zij: het werd even slikken maar snel doorgaan, want eenmaal ge speeld is de wedstrijd echt voorbij. Tussendoor werd de loting verricht voor de Wereld Kampioenschappen Voetbal 1994 in de Verenigde Staten en kan Ne derland zich opmaken voor ontmoetin gen tegen Engeland, Polen, Noorwegen, Turkije en San Marino. Dan weer Europa Cup-voetbal:-tweede wedstrijd "thuis" in Düsseldorf tegen Osasuna Pamplona met in het achter hoofd de 0-1 winst in Spanje. Het mocht dus niet meer mis gaan en iedereen was zeer verheugd dat Ajax zich door weder om een 1 -0 winst (weer Bergkamp) plaatste voor de kwartfinales met het vooruitzicht dat de Ajax-aanhang nu niet meer naar Düsseldorf hoeft te rijden maar zich kan vervoegen in Amsterdam, daar waar het zich allemaal hoort af te spelen. Ajax hanteerde ook nu weer de taktiek van wat meer mensen dan ge bruikelijk achter de bal en met succes. Op het moeilijk bespeelbare veld (kei hard vanwege de vorst) bleef Ajax rede lijk overeind al hadden de Spanjaarden daar opmerkelijk minder moeite mee. Per saldo geen grootse wedstrijd maar wel effectief met de winst en de volgen de ronde. Halsreikend werd al uitgeke ken naar de loting op 17 december. Er was voorkeur voor Liverpool maar het werd AA Gent, op 4 maart in België en op 18 maart (in de middag vanwege het ontbreken van de lichtmasten) in het Olympisch Stadion. In de voorbeschou wingen na de loting werd er uiteraard door velen nogal koffiedik gekeken om trent de kansen voor Ajax. Als altijd hangt dat van veel dingen af. Bryan Roy zei het uitstekend op de vraag waarom er een voorkeur was voor Liverpool ge zien de kracht van dat elftal. Zij zijn Li verpool! Waarop Bryan zei: "Maar wij zijn Het grootste succes in de laatste maand van 1991 was het bereiken van de kwartfi nale in het UEFA Cup-toernooi. In beide wedstrijden tegen het Spaanse Osasuna streek Ajax de winst op. Zowel in Pamplona als in Düsseldorf was het Dennis Berg kamp die Ajax een 1-0 overwinning bezorgde. Op 4 en 18 maart ontmoet Ajax AA Gent in de kwartfinale die gelukkig weer in Amsterdam plaats kan vinden. De foto toont een aktie van Bryan Roy die op het harde veld van het Rheinstadion zijn directe tegenstander Domingo Larrainzar verschalkt. Foto: Louis van de vuurst Ajax...!!"En zo is het precies! Wij zijn Ajax, ook niet niks en wij gaan uit van onze eigen kracht, zoals altijd.. De uitwedstrijd tegen Volendam mag dan op papier eenvoudig lijken, de prak tijk is wel eens anders geweest. Het kan spoken aan de dijk, heet het dan en me nig puntje is daar door veel clubs ver speeld. Dit keer evenwel liep het voor Ajax zeer voortvarend. Tegen echt voet ballende teams die het minder in de fy sieke kracht zoeken maar meer in het spel zelf heeft Ajax vaak minder proble men. Met prachtige goals van Winter, Bergkamp en Blind kende Ajax de weel de bij de rust reeds op 0-3 te staan. Bergkamp voegde in de tweede helft nog een goal aan z'n totaal toe en kon Ajax uiteindelijk vertrekken met een rian te 1 -4 winst en een lachende Louis van Gaal. Het elftal bewees weer eens wel degelijk prima te kunnen voetballen en tegelijkertijd ook de kansen te benutten. De een-twee met het hoofd tussen Jonk en Winter bij de eerste goal deed de voetballiefhebber toch echt smullen. Waar kom je zoiets nog tegen? Op weg dus naar de laatste competitie kraker in 1991Ajax-Feyenoord in het Olympisch Stadion op een redelijk zach te zondagmiddag met 50000 mensen en een aftrap om 2 uur mocht het vroeg donker worden. U weet wel, geen licht masten. Voor verrassingen kon Ajax niet meer staan. Het elftal zal absoluut wat geleerd hebben van de eerdere nederlaag in Rotterdam. Plus dat onze ploeg moest winnen om bij te blijven in de bovenste regionen. Spanning dus ten top op die 19de december. Feyenoord dacht het spel op dezelfde manier te spelen als in eigen huis: heel veel mensen achter de bal en met counters in de ruimte probe ren tot scoren te komen maar het ac 11 cent op de defensie. Het liep even an ders, Jonk waagde een afstandschot van zo'n 30 meter recht in de kruising (1-0). Van belang was deze voorsprong in ie der geval tot de rust vast te houden. Dat lukte en in die pauze moest Louis van Gaal wat maatregelen nemen omdat Blind (wat ziek begonnen) niet verder kon en Winter teveel last kreeg van de botsing met Van Gobbel en ook achter bleef. John van Loen en Alfons Groe nendijk maakten hun opwachting. In de tweede helft hanteerde Ajax een beetje de stijl van Feyenoord met wat meer mensen achter de bal en de ruimte te zoeken via Bergkamp en Roy. Via een penalty kwam Ajax op 2-0 door Berg kamp en John van Loen ronde uitste kend een opgezette aanval keurig af met 3-0. Het succes was compleet. Daar kon de tegengoal van Feyenoord in de laatste minuut niets meer aan verande ren. Man van de wedstrijd werd terecht Stanley Menzo die met schitterende red dingen Feyenoord tot wanhoop bracht en nog eens liet zien dat hij volkomen te recht minimaal in aanmerking behoort te komen voor de vacante positie achter Hans van Breukelen en dat voor hem de oeverloze discussie daarover al lang is afgesloten, hetgeen hij ook duidelijk liet blijken bij de nababbel via de televisie. Verder was er dan nog die overduidelijke elleboogstoot door Van Gobbel in de ribben van John van Loen, in ieder geval op televisie uitstekend waarneembaar. De stilte rondom dit incident in de daar-

Magazine (1987-2007) | 1992 | | pagina 11