pen. De S.B.C. en de docenten doen al les naar vermogen de jongen te helpen in overleg met de school en met de trai ner, er worden wel eens aanpassingen gedaan in uren training maar alles houdt een keertje op. Dat komt gelukkig zel den voor. Inderdaad hebben wij bewust gekozen voor dit soort begeleiding, zeg maar een internaat voor 52 jongens die dan wel gewoon thuis slapen. In onze ogen is het gezin nog altijd de hoeksteen van de sa menleving en er moeten wel heel goede argumenten zijn om jongens van die leeftijd uit het gezin te halen. Dat brengt veel risico's met zich mee. Een vorm van de-socialisering is zeker niet ondenk baar en daarom vinden wij het beter de jongen zoveel mogelijk in het gezin te houden, in hun eigen omgeving met hun eigen vriendjes en vriendinnetjes en waar ze ook een rustpunt vinden wat echt nodig is. Er zijn ook economische redenen aan te geven want om nu 52 jongens permanent in huis te hebben wordt een wat al te kostbare zaak. Het internaat van PSV kent 8-10 jongens, het voordeel daarvan is wel dat je de spelers altijd bij de hand hebt. Maar de nadelen wegen niet op tegen de voorde len zoals wij dat doen. Onze verantwoordelijkheid is dus dat de jongen succes heeft met z'n studie en overgaat of z'n diploma haalt. De trainer is verantwoordelijk voor de prestaties op het veld. Staat nu het een los van het an der? Eigenlijk wel, hoewel we moeten vast stellen dat het het voetbalbelang dient want per slot van rekening is Ajax een voetbalclub. De zorg is dat ze goed presteren en misschien uiteindelijk in het eerste elftal komen. Dat je ze dan ook nog meestal een diploma kan meegeven is dan mooi meegenomen. Als je bij Ajax voetbalt betekent dat, dat je de beschik king krijgt over een aantal docenten die je kunnen helpen. Dat is een gigantisch voordeel. Ajax investeert in jouw zoon omdat hij bij de club voetbalt. Natuurlijk kost dat geld. Ons budget bedraagt thans zo'n twee ton. Daarvoor leidt de club 52 jongens op. Stel nu dat de ver 45 eniging 1 keer per 5 jaar een speler kan verkopen voor 1 miljoen gulden. Dan zijn alle kosten weer terug. Andersom kun je ook redeneren dat je misschien zonder die studiebegeleiding dat geld ook had ontvangen. Maar dat weet niemand. In derdaad, Ajax heeft altijd goede voetbal lers gehad. De Ajax-jeugd is wereldbe roemd. Maar het kan allemaal nog beter. Of er nu, na twee jaar, nog betere voet ballers zijn te constateren of meer bete re voetballers, zou je aan Louis van Gaal moeten vragen. Hij is het geweest die het allemaal in gang heeft gezet. KNVB Het spelen van tournooien in het buiten land levert nog wel eens problemen op in verband met de studie. De A1 -junio ren maakten een tijdje terug een trip van 14 dagen naar Japan. Buiten de vakan tieperiode, dus ontstond het probleem hoe deze trip te realiseren zonder dat het ten koste zou gaan van de studie. Voor de jongens is zo'n trip natuurlijk uniek, voetbaltechnisch zeer interessant maar het studeren is ook belangrijk. Dus twee dingen tegelijk. Kan niet, zou je zeggen, maar de oplossing was een do cent met die trip meesturen om tijdens de hele tour te assisteren bij de studie. Ikey is mee geweest en we mogen stel len dat het allemaal voortreffelijk verlo pen is. We hebben althans geen nadeli ge gevolgen ondervonden. Overigens hadden we een dergelijke handelwijze al eens eerder gevolgd met een B1 -elftal naar Frankrijk en zelfs individueel met een speler die moest uitkomen op een tournooi in Groningen en tevens moest studeren voor een her-examen biologie. Ook toen is een docent meegegaan. Dat was vroeger ondenkbaar. Zoals wij al het mogelijke doen studie en sport in een goed evenwicht te brengen moeten we helaas constateren dat de KNVB totaal niets maar dan ook echt niets in die richting doet. Men regelt tournooien en wedstrijden van vertegen woordigende elftallen op de meest krankzinnige momenten en men ver wacht dan maar dat de spelers de school laat voor wat het is. Ze moeten dan maar vrij vragen en als dat niet lukt, jammer, dan neemt men een ander. Men besteedt geen cent en geen minuut aan enige vorm van studiebegeleiding. Echt heel triest! Het kost Ajax duizenden gul dens de jongens op te leiden en te be geleiden, de KNVB selecteert, regelt in

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 45