CLUBBLAD A1 -jeugd traint 6x per week, de A2 5x en de B1 4x per week plus natuurlijk een of meer wedstrijden per week, Neder lands Elftal enz. Samengevat is het dus iedere dag, behalve woensdag: reizen, naar school, trainen, eten, studeren, soms weer trainen en naar huis. Dat zijn dagen van (niet voor iedereen) 's mor gens 6 uur tot 's avonds 9 uur of half tien. Dit vereist niet alleen een grote do sis doorzettingsvermogen van de spe lers, wat veelal weinig moeilijkheden op levert omdat men zeer gemotiveerd is, het vereist ook een enorme organisatie van de club en onze commissie. Want er moet nogal wat worden geregeld wil je zoveel jongens een groot deel van de dag in huis hebben. Eten, vervoer, stu die, roosters, noem maar op. Alles komt op je af. In het eerste jaar hebben wij die organisatie zelf gedaan maar dat was niet meer vol te houden. Dus werd er een fulltime kracht aangetrokken, die de taak kreeg iedere dag aanwezig te zijn en alles perfect te regelen. Dat is nu John de Best. Eerst was het, toen wij het nog deden, zeg maar een georgani seerde chaos. Nu gaat het aanzienlijk beter want echt, er komt enorm veel bij kijken. Evenwicht Kijk, voordelen van dit systeem? We moeten wel vaststellen dat het allemaal begonnen is uit voetbaltechnische over wegingen. Ajax wilde de jongens meer aan het trainen hebben. In het verlengde daarvan krijg je dan met een aantal pro blemen te maken. Een daarvan is dat, door de trainingsintensivering, er niet zo gek veel tijd meer overblijft voor studie. Dus moet je alles in de tijd indelen. Alles inroosteren om te zorgen dat de jongens in ieder geval een aantal uren per dag met die school bezig zijn. Dat gebeurt nu hier bij Ajax. De S.B.C. is verantwoorde lijk binnen die professionele jeugdoplei ding voor het niet-voetballende gedeelte in die opleiding. Dat betekent de jongen zo ver mogelijk te krijgen in het maat schappelijk leven en in de praktijk bete kent dat op deze leeftijd zo ver mogelijk in de hoogst mogelijke vorm van onder wijs die voor de jongen haalbaar is. Met andere woorden, gebaseerd op de eisen die de technische staf aan de jongen stelt evenwicht weten te vinden tussen de maatschappelijke carrière van de jon gen de school) en hun voetballoop baan. En dat lukt in veel gevallen heel goed al scoor je natuurlijk nooit 100% Van de 52 jongens in de professionele jeugdopleiding gaan er 50 naar school. Het is natuurlijk ondenkbaar dat ze alle maal slagen of overgaan. Uitgaande van de huidige voetbalwereld waarin de jon gens zich permanent begeven vinden wij een score van 60% een gigantisch suc ces. Kijk, jongens die met voetbal bezig zijn hebben in het algemeen vanuit zich zelf niet zo bijster veel interesse in stu die. Men kan geen twee dingen tegelijk en de keuze is natuurlijk niet moeilijk voor een jongen van 15 tot 18 jaar. Als een jongen gaat voetballen bij Ajax heeft hij in principe voor het voetbal gekozen. 41 Wil iemand een studiecarrière gaan op bouwen moet hij absoluut niet bij Ajax gaan voetballen. Uiteindelijk is Ajax een voetbalclub en alles is gericht op die professionele jeugdopleiding met de be doeling spelers op te leiden voor het eerste elftal. Daar heeft Ajax veel geld voor over, niet alleen voetbaltechnisch maar ook op het maatschappelijk vlak en dat laatste is in feite voor de jongen mooi meegenomen. Natuurlijk mag je stellen dat de geboden faciliteiten ook als een lokmiddel beschouwd kunnen worden om jongens naar Ajax te halen. Het is toch ook voor de ouders een zorg minder dat voetballen bij Ajax betekent dat het niet ten koste van de school hoeft te gaan. Dat vereist van de jongen een grote mate van discipline, doorzet tingsvermogen en verantwoordelijkheid, faktoren die je overigens ook terugvindt in het voetbal op het veld. Natuurlijk heb je altijd in een groep van 50 jongens een aantal probleemgevallen waar ook de meeste tijd aan wordt be steed. Jongens die te weinig gemoti veerd zijn om te studeren en er onderuit proberen te komen, zeggen geen huis werk te hebben en al dat soort dingen. Dan wordt er wel eens streng opgetre den. Studie is een verplicht onderdeel van de professionele jeugdopleiding en men zal zich daaraan moeten onderwer-

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 43