ganiseerd en natuurlijk moesten de kos ten worden vastgesteld. De totale professionele jeugdopleiding betreft drie elftallen: B1A2 en A1Al deze jongens zijn ingedeeld bij de 5 commissieleden. Spelers behorend tot de B1 -jeugd vallen onder de verant woordelijkheid van Henk de Weers waarbij het duidelijk zal zijn dat de inten siteit aan begeleiding veel groter is bij de teams welke binnen de professionele jeugdopleiding vallen dan elftallen daar onder. Ruim 90% van de tijd wordt be steed aan jongens van, zeg maar, 15 tot 18 jaar. Ook spelers van het tweede elf tal (betaald voetbal) zitten dit jaar voor het eerst intensief bij die begeleiding. Bij de aanvang van deze nieuwe opzet was het de bedoeling dat alle jongens die van buiten Amsterdam kwamen hier op school zouden gaan en dus iedere dag van en naar Amsterdam moesten reizen. Daar zijn wij nu inmiddels op te ruggekomen omdat is gebleken dat het voor een aantal jongens toch een te gro te overgang is zomaar te worden ge plaatst op een school in Amsterdam, waar nu eenmaal andere normen wor den gehanteerd dan in Zwolle of Ermelo. We hebben toen besloten, als het even kon, de jongen op de school in z'n om geving te laten waar hij vandaan kwam, hetgeen wel weer tot gevolg had dat wij als commissie de verschillende scholen moesten benaderen om te komen tot een aangepast rooster voor de jongen om hem in de gelegenheid te stellen de trainingen te bezoeken en de wedstrij den te spelen. Dat lukte meestal wel en waar het niet ging werd besloten de jon gen naar de Berlage Scholengemeen schap te halen omdat van daaruit in ie der geval de mogelijkheden lagen de jongen bij de professionele jeugdoplei ding in te delen. Praktijk Wat is nu de praktijk? In de professione le jeugdopleiding zitten zo'n 52 jongens. Deze staan 's morgens op en gaan van huis uit allemaal naar school. Wie niet naar een school in zijn woonplaats of daar in de buurt gaat om redenen zoals eerder gezegd, gaat met de trein naar het Centraal Station in Amsterdam, wordt daar afgehaald met een busje dat hem naar de Berlage brengt. En zo zit iedereen de eerste uren van de dag ge woon op school. Op een bepaald mo ment moeten ze trainen. De jongen wordt met een busje van school gehaald en naar Ajax gebracht. Dat kan dus al 's middags om 1 uur zijn. Er zijn dan dagen bij dat hij lesuren mist omdat hij eerder van school wordt gehaald om te trainen. Bij Ajax aangekomen gaat hij trainen. Na de training wordt er gegeten en daarna is het verplicht anderhalf uur studeren onder begeleiding van docenten. Afhan kelijk van de dag gaan ze vervolgens weer trainen of ze gaan naar huis. Dat laatste, dus 2x trainen, hangt ook af van het elftal waarvan men deel uitmaakt. De

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 41