DE WEDSTRIJD VAN SIMON TAHAMATA sen, maar was kansloos toen de uitblin kende Harry Lubse de terugketsende bal andermaal inzette. Terwijl het publiek geslagen de tribunes afklom, liet Ajax bij verrassing in de slot fase toch nog heel even zien waar het in goede doen toe in staat was. Vlak voor tijd zette Notten een bal in het Brabantse zestienmetergebied en kopte Brokamp fraai raak. Amper een minuut later werd het zelfde scenario gehanteerd, ditmaal met het hoofd van Geels als eindpunt. Zo kwam toch nog de stand 2-4 op het wedstrijdformulier te staan. Kosmetisch een hele verbetering, maar niet meer dan dat. Na afloop kondigde Hans Kraay 'sa neringen' aan. Hij kon niet weten dat hij die zomer tenslotte zichzelf zou wegsa neren om plaats te maken voor Bobby Haarms en tenslotte de teruggekeerde Rinus Michels. Eén ding was zeker voor het afgedropen Amsterdamse publiek: Ajax was allang Ajax niet meer. Op 11 november 1979 stonden bij de competitietopper Ajax-PSV twee teams tegenover elkaar die beide enkele dagen tevoren een beschamende afgang had den beleefd op Europees niveau: PSV was met een veelbelovende 2-0 voor sprong naar Frankrijk gereisd voor de return tegen Saint Etienne, maar nog voordat de TV-kijkers het zojuist inge schonken bakje koffie op hadden ston den de zuidelijke landgenoten al met 3-0 achter, om tenslotte met 6-0 te worden afgedroogd. Ajax had zichzelf te schan de gezet door zich bij Omonia Nicosia, waarvan thuis nota bene met 10-0 was gewonnen, te laten overdonderen en met 4-0 voor schut te gaan. De vraag was dus, wie van de twee het best hersteld zou zijn van de pijnlijke ge beurtenissen van die week: PSV, met negen internationals in de ploeg, of Ajax, de regerend landskampioen. Het zou een wedstrijd worden waarin de grootste rol terecht kwam bij de kleinste man van het veld: Simon Tahamata, de kleine Molukker die sinds zijn debuut drie jaar eerder de smaakmaker van de Ajaxploeg was geworden, wiens naam luid werd gescandeerd en voor wie vlag gen werden gejat van de gruttersketen die de voornaam met de donkere draai tol deelde. Simon, ooit met Lijn Negen persoonlijk naar de Meer gekomen om zich aan te melden, leek fysiek van alles tekort te komen om de echte top te ha len. Hij loochende echter alle pessimis tische voorspellingen en speelde regel matig de sterren van de hemel. Zo ook op deze dag. Dropshot Maar het was niet Simon die de eerste dreun uitdeelde. Na 22 minuten was het de rechtsback Wim Meutstege die a la Suurbier mee naar voren kwam en ver volgens een voorzet op maat losliet die door de meegekomen Schoenaker met het hoofd achter Van Beveren werd ge deponeerd. Terwijl de atletische doel man gewoontegetrouw zijn verdedigers collectief verrot schold maakte Ajax zich op voor het te verwachten tegenoffen sief, maar constateerde dat PSV daar toe niet in staat was. De Brabantse trots leek versuft over het veld te zwalken en kon slechts van geluk spreken dat Ajax daar zo niet op gerekend had en tot de rust niet echt profiteerde van het slappe spel van PSV. Na de thee werd dat al snel anders. Na vier minuten leverde Frank Arnesen een voorzet af, die door Tahamata op de rand van het strafschopgebied op won derschone wijze werd afgerond met een dropshot dat zich met een haarzuivere boog over Van Beveren in het PSV-doel krulde. Vanaf dat moment was het slechts Ajax dat speelde. Tahamata liet zijn mandekker Willy Schepers alle hoe ken van het veld zien, Ling leefde zich uit in de fratsen die 'zijn' eigen vak tot op perste verrukking bracht, en Henning Jensen, de vaak zo onderschatte Deen se strateeg op het middenveld toonde enkele staaltjes uit zijn voorraad slimme passjes en knappe acties. Samen met de rest van Ajax maakten ze het Eindho- vense middenveld nagenoeg onzicht baar, en de aanval bloedeloos. De beste kans voor PSV in deze periode kwam van een Ajacied: Jan Everse, die Schrij vers tot een knappe redding dwong. Toch zou PSV nog even in de wedstrijd terugkomen. Tien minuten na het doel punt van Tahamata soleerde René van de Kerkhof langs Schrijvers en legde de bal terug op de meegelopen Posthuma, die eenvoudig kon scoren: 2-1Zelfs had PSV gelijk kunnen komen als Lubse met wat meer kracht had ingezet. Slagroom Daarna ging de Ajax-machine enkele toe ren sneller draaien en kon de "klus PSV" definitief worden afgeslotenTahamata stuurde de bal radiografisch naar Arne sen, die van dichtbij scoorde: 3-1En in de slotminuut zette Simon nog een kwak slagroom op zijn persoonlijke triomf door de van Van Beveren terugspringende bal met een lobje via de onderkant van de lat in het doel te prikken. De spreekkoren voorde publiekslieveling vielen samen met het eindsignaal. De verdere gebeur tenissen wekken verbazing: niet dat Ajax tenslotte, met veel moeite, de landstitel zou grijpen, maar wel dat Tahamata door zijn lievelingsclub zonder veel discussie werd verkocht aan Standard Luik. De protesten van de supporters klonken hef tig, maar kort. Zoals immer stonden er al snel weer nieuwe helden op; Simon keer de na de onverkwikkelijke omkoopaffaire bij Standard nog even naar het vaderland terug om het Feyenoordpubliek te ver maken en tenslotte in zijn laatste wed strijd daar met een rode kaart huilend van het veld te moeten gaanVlak over de grens, bij Germinal Ekeren, is nog regel matig te zien hoe de inmiddels 35-jarige technicus de tegenstander tot wanhoop kan brengen. En bij deTV-beelden denkt de Ajacied dan met warmte terug aan de kleine, fijne Simon, die bij verdedigers die hem zojuist van zich hadden afgeslagen, een paar meter verderop weer rond het hoofd zoemde. Die verbaasde tegen stander de bal van de voet plukte, fraaie solo's uitvoerde en subtiele boogballen kon lanceren. Simon Tahamata, slechts één in een lange rij technische wonder kinderen uit de Ajax-school. Simon Tahamata was in 1979 de grote held van Ajax - PSV. De oorspronkelijk rechtsbenige linksbuiten van Ajax scoor de twee keer in de 4-1 triomf in De Meer.

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 22