WEDSTRIJD VAN DE MAAND AJAX - PSV EEN KOUDE DOUCHE IN 1975 Op 19 januari van het nieuwe jaar zijn alle ogen gericht op de wedstrijd van de maand: Ajax - PSV. In het Olympisch Stadion gaat om twee uur 's middags de bal aan het rollen in de klassieke topper tussen de Eindhovense en Amsterdamse grootmachten. Nog steeds staat Ajax - PSV (en PSV - Ajax) in de schaduw van de traditionele kraker die onder de naam Ajax - Feyenoord door het leven gaat. Maar vooral dank zij de inspanningen in het zuiden des lands heeft PSV de uitstraling ver groot. De vijfvoudig landskampioen in de afgelopen zes jaar greep in het eerste du el van dit seizoen de volle winst, dat gebeurde in een van de mooiste wedstrijden van de laatste jaren. Het moet gezegd, de duels tussen Ajax en PSV hebben jaren vaker voor hoogtepunten gezorgd. Vrijwel altijd waren het wedstrijden die aan de (hooggespannen) verwachtingen voldeden en waarin vriend, vijand en de neutrale kijkers aan hun trekken kwamen. In de serie Wedstrijd van de Maand komt in dit Ajax Magazine vanzelfsprekend de topper van 19 januari aan bod. Via drie terug blikken halen we een aantal mooie precedenten uit de vergetelheid naar voren. Na lezing zult u niet aan het gevoel kunnen ontsnappen: Ajax - PSV is al begonnen! Ue Ajax - PSV van 27 april 1975 was een duel tussen de afdalers en de opko- mers. Ajax had na de derde Europa Cup in 1973 en het vertrek van Johan Cruijff overduidelijk aan kwaliteit moeten inboe ten en had in de competitie PSV moeten laten voorgaan. Op weg naar hun eerste landstitel sinds twaalf jaar lieten de Eind- hovenaren in het Olympisch Stadion zien waar het kwaliteitsverschil vooral zat: in het afmaken van kansen en daarmee de tegenstander. Anders dan Ajax in de topjaren liet PSV het maken van de wed strijd liefst aan de tegenstander over, om dan toe te slaan in de counter via het troetelkind Willy van der Kuijlen, die zelf een schot als een raket in de benen had, vooral van een metertje of twintig. Bo vendien verstond Willy de kunst om vid lepe passjes de snelle voorhoede aan het werk te zetten. Vooral het onstuimige renpaard René van de Kerkhof en de spits, de lange Zweed Ralf Edström, die zich het hele seizoen een meester toon de in de kopduels en in het koeltjes be nutten van de kansen werden regelama- tig bediend. Bij Ajax zaten nog heel wat namen uit het recente, glorieuze verle den waarin Europa platgewalst werd. Suurbier, Krol, Blankenburg, Gerrie Mühren, Jan Mulder, Johnny Rep. Tech nisch directeur Hans Kraay had na een tweetal conflicten eerst Piet Keizer en la ter ook Arie Haan zien verdwijnen. Daar tegenover stond de aankoop van Ruud Geels, die uit alle houdingen en alle situ aties scoorde en zo de terugval in kwali teit enigszins kon maskeren. Heinz Stuy was door Piet Schrijvers naar de reservebank geconcureerd, De Beer van de Meer was echter naar aanleiding van enkele ondiplomatiekheden in het duel met De Graafschap geschorst, en aldus mocht Stuy tegen PSV een plotse linge comeback maken in het doel dat zolang het zijne was geweest. Daarnaast was Johnny Rep in de aanval verkozen boven Willy Brokamp, die aan het begin van de zomer met veel bombarie naar de Meer was gehaald maar tot dusver had teleurgesteld. PSV had aan het Europa Cupduel met Dinamo Kiew een geblesseerde Edström en dito Van der Kuijlen overgehouden, doch beiden bleken inzetbaar. Helaas, zoals al snel zou blijken voor Ajax. Numerieke meerderheid Van begin af aan bleek Ajax niet bij machte PSV ook maar enigszins haar ei gen spel op te kunnen dringen. Ajax be gon met offensieve bedoelingen aan de wedstrijd maar miste de nauwkeurigheid om werkelijk voor problemen te kunnen zorgen. Op het middenveld werd teveel verlies geleden, en daardoor kwam niet alleen de aanval nauwelijks in het stuk voor, maar werd bovendien de verdedi ging steeds onzekerder. Regelmatig zag libero Blankenburg zich tegenover een numerieke overmacht gesteld, en de ge volgen bleven dan ook niet lang uit. Al na acht minuten kon Edström Van der Kuij- Marciano Vink in duel met Gica Popescu in de eerste confrontatie tussen Ajax en PSV dit seizoen. Op 19 januari zullen beide heren andermaal eikaars wegen kruisen. Foto: Louis van de Vuurst len bereiken, die door Suurbier een mo ment was losgelaten. Dusbaba trachtte wanhopig alsnog Van der Kuijlen af te schermen, maar liet daardoor op zijn beurt weer een ruimte vallen voor Edström, die de bal terugkreeg en be heerst afrondde. Na die snelle achters tand werd het voor Ajax pompen of ver zuipen. Er werd nog feller aangevallen, maar van veel teamverband was geen sprake. Het jagen en gaten trekken dat nog maar zo kort tevoren het handels merk van de Ajax-ploeg was geweest, was verdwenen, en PSV wist regelmatig van de verwarring gebruik te maken. Even leek Jan Mulder nog gelijk te zullen maken na een misverstand tussen Van Kraay en doelman Van Beveren, maar de stijlvolle nationale doelman redde. Daar mee bespaarde hij de scheidsrechter een pijnlijke discussie aangaande de handsbal die Mulder nodig had gehad bij het aannemen van de bal. Even later mocht Stuy zich als vanouds in zijn uitlo pende kwaliteiten uitleven toen Lubse na een foutje van Mühren alleen op de Ajax- goal afstormde. Vonnis Vijf minuten voor de rust viel in feite het vonnis over Ajax reeds, toen René van de Kerkhof Blankenburg eruit sprintte en een halve voorzet losliet, waar Stuy zich op verkeek. En nog voordat Ajax van die dreun was bekomen passte Van der Kuijlen naar Gerrie Deykers, die, volgens velen in buitenspelpositie, voor 0-3 zorg de. In de tweede helft viel er weinig eer meer voor Ajax te behalen. In een poging te redden wat er te redden viel, werd in plaats van de gebruikelijke mandekking overgeschakeld op een positiedekking, met Blankenburg als libero, die tevens als Alabastine mocht optreden om de gaatjes in de defensie op te vullen. Bo vendien mocht Brokamp de onzichtbare Rep vervangen. Het maakte allemaal weinig uit: PSV bleef de wedstrijd be heersen en het was slechts aan de kwali teiten van Stuy te danken dat de score niet opliep tot desastreuze afmetingen. Toch liet Ajax af en toe de goede bedoe lingen zien voor het hok van Van Beve ren. Steffenhagen joeg een bal rakelings over de lat, en een kopbal van Geels en schoten van Krol en Mühren stuitten op de klasse van Lange Jan. Niettemin zou het 0-4 worden: Stuy redde in eerste in stantie op een schot van Schmidt Han-

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 21