A-1 hoorde ik tot de betere spelers en dan hou je er wel rekening mee. Het was natuurlijk prachtig maar ik merkte al eer der dat de mensen bij Ajax vertrouwen in mij hadden dus dat contract was geen verrassing. In het tweede elftal kwam ik onder de hoede van Bobby Haarms en na een paar maanden moest ik opeens met de A-selectie mee. Eerst zat ik tegen Fortu- na Sittard-uit op de bank. Bryan Roy was geschorst en Richard Witschge was in problemen geraakt met Leo Beenhak ker en na Sittard ging ik mee naar Saint Etienne, waar Ajax vriendschappelijk speelde. Ik mocht een kwartier mee doen en dat was dus in feite mijn werke lijke debuut in het eerste elftal. De wed strijd daarop volgde het competitiedebuut. Tegen Haarlem." Ik was dat seizoen van school af en ik wilde bewust een jaartje alles op het voetballen gooien. Ik had overdag niets te doen en toen Beenhakker vroeg of ik met de selectie mee wilde trainen hoef de ik daar niet over na te denken. Vanaf dat moment heb ik het hele jaar met de A-selectie meegetraind en aan het eind van het seizoen kreeg ik een tweejarig contract. Een A-contract." Olympische droom Michel Kreek was veertien jaar toen hij voor het eerst werd geselecteerd voor de nationale selectie. Het Oranje-shirt paste hem goed en in alle leeftijdscate gorieën bereikte hij het Nederlands Elf tal. Momenteel is hij een vaste waarde in het Olympisch Elftal, dat zich ten koste van de leeftijdgenoten uit Portugal plaatste voor de kwartfinale van het Eu ropees kampioenschap. Wordt die kwartfinale overleefd, dan plaatst het Jong Oranje-team zich bovendien auto matisch voor de Olympische Spelen. De droom van iedere sportman ligt binnen handbereik want naast de winnaars van de kwartfinales plaatst ook de beste ver liezer zich voor de Spelen terwijl voor een tweede kwartfinaleverliezer er nog een herkansing is. Dat land moet name lijk spelen tegen de winnaar van de Oce- anië-groep, Australië. "In het begin zeiden die wedstrijden je niet zoveel", zegt Michel, "al werden we er door de trainer wel steeds op gewe zen dat het doel de Olympische Spelen was. Naarmate het einddoel dichterbij komt gaan de Spelen meer leven, zeker nu we in de kwartfinale zitten. Het zou wel schitterend zijn...de Olympische Spelen. Niet alleen voor het voetballen maar om de hele entourage met al die andere sportmensen en het Olympisch dorp. Zo'n kans mag je niet laten lopen want je kunt het als voetballer maar één keer meemaken, daarna ben je te oud. Linksback In het Olympisch Elftal speelt Michel Kreek als linkermiddenvelder. Bij Ajax speelde hij het laatst als linksback, ter wijl hij er als linksbuiten begon. Michel Kreek kan alle posities aan de linkerkant bezetten en, zoals hij zal vertellen, er zijn nog meer mogelijkheden. "Ik ben begonnen als linksbuiten", ver telt Michel over zijn wandeling door het elftal. "Tot aan de C-junioren voetbalde ik als een echte vleugelspits maar daar na kreeg ik een plek op het middenveld. Toen ik in de B-junioren Dick de Groot als trainer kreeg belandde ik op de links back-plaats. Ik weet niet of dat echt een bewuste keuze was omdat de concur rentie voor de andere posities op links vrij groot was. Richard Witschge en Bry an Roy speelden in dat elftal als linker middenvelder en linksbuiten. Dus als linksbuiten was er so-wie-so geen plaats. Als linksback ging het hartstikke goed maar in het tweede B-juniorenjaar stond ik weer op het middenveld. Ik was toen één van de oudere, en betere spe lers. Toen was mijn aanwezigheid en in vloed voorin meer gewenst. Als linkermiddenvelder ging ik over naar de A-junioren maar Louis van Gaal pro beerde mij daarin als laatste man. Dat zag hij helemaal in mij zitten. Door de trainerswissel schoof hij door en met het Kreek, passend met die mooie trap van hem vanaf de linkerflank. Foto: Louis van de Vuurst vertrek van Louis naar het eerste elftal schoof ik weer door naar het midden veld. In het tweede elftal begon ik daarop als linksback en na twee wedstrijden zei Leo Beenhakker al dat ik als linksbuiten moest gaan voetballen. 'Datje linksback kan spelen, weet ik nu wel'zei hij, 'ik wil wel eens zien hoe je het als aanvaller doet'." Door de jaren heen speelde Michel Kreek dus op diverse posities. De logi sche vraag is daarom op welke plaats Michel zelf het liefste speelt. "Ik weet van mijzelf dat ik geen echte linksbuiten ben. Om daar goed te spelen mis ik gewoonweg de kwaliteiten. Mijn passeertechniek is niet geweldig. Ja, voor een keertje kan het wel, zeker wan neer de vorm van de dag er is. Maar om een heel seizoen op die plaats rendabel te zijn, dat is wat anders. Je moet reëel zijn. Als linksbuiten zou ik me door hard werken nog kunnen handhaven maar daarmee houdt het op. Dat is ook niet wat er van een Ajax-linksbuiten ver wacht wordt. De periode dat ik linksbuiten speelde was wel leerzaam maar ik vind dat het een beetje te lang heeft geduurd. Daar door is mijn ontwikkeling misschien zelfs wat geremd. Begrijp me goed, ik heb nooit met tegenzin als linksbuiten ge speeld maar op een gegeven moment moet je je toch richten op de plaats waar je het beste tot je recht komt. Dat ik geen echte linksbuiten ben, heb ik altijd geweten. Maar wanneer je met het eer-

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 18