WEDSTRIJD VAN DE MAAND KAMPIOENSCHAP OP HEMELVAARTSDAG AJAX - FEYENOORD De elfAjacieden die op Hemelvaartsdag 1960 in de beslissingswedstrijd tegen Feyenoord de landstitel behaalden. Van links naar rechts staand: Van Mourik, Anderiesen, Hoogerman, Schaaphok, Muller en Smit. Gehurkt: Swart, Groot, Bleijenberg, Prins en Feldmann 26 mei 1960: Feyenoord - Ajax 1 -5 Slechts enkele weken na de confrontatie in de Kuip ontmoet Ajax deze maand Feye noord voor de return. Ajax - Feyenoord, de woorden alleen al maken bij de ware lief hebber alle sentimenten los: herinneringen van prachtig voetbal met spectaculaire overwinningen, maar ook strakgespannen zenuwen, klamme zweethanden en doffe teleurstellingen. De twee grootmachten ontmoetten elkaar voor het eerst op 9 ok tober 1921 in Rotterdam. De wedstrijd ein digde in 2-2, maar niet voordat de protest commissie van de bond een doelpunt van Hein Delsen achteraf ongeldig had ver klaard en daarmee Ajax van een punt be roofde. Sindsdien hebben Ajax en Feye noord een zeventigjarige traditie opge bouwd van wedstrijden waarin altijd wel wat gebeurde: bijna altijd is er sensatie doelpunten of net niet, strafschoppen of toch maar niet, maar altijd doelpunten. Hoeweleenmaal bleef het 0-0: op 28 oktober 1978 kon geen van beide ploegen het net van de ander vinden; een schande die tot nu toe gelukkig slechts eenmalig bleek. Vandaag kijken we in het Ajax-magazine terug op drie van de hoogtepunten in de lange tradtie van Neerlands enige echte voetbalklassieker, waarbij we Feyenoord lekker niet laten winnen: de beslissings wedstrijd om het kampioenschap in 1960, een ontmoeting met beide clubs op het toppunt van hun macht in 1970, en ten slotte de grootste overwinning uit de reeks, uit 1983. Niemand die kon beweren dat het niet spannend was in de Eredivisie in 1960: na dat de laatste jaren de titel bij betrekkelijke outsiders als Rapid JC, DOS, Sparta en éénmaal bij Ajax was terechtgekomen, wa ren in de slotfase de archaïsche verhoudin gen hersteld: Ajax en Feyenoord voorop, en dan de rest. Ajax leek veruit de beste papieren te hebben, maar zag de machi nerie haperen toen het erop aankwam. Puntverlies bij Rapid JC, een nederlaag bij ADO, een gelijkspel tegen degradatiekan didaat Elinkwijk: op de laatste speeldag was de voorsprong geslonken tot twee punten, en op die laatste speeldag stond uitgerekend de uitwedstrijd op het spel bij Feyenoord. Een gelijkspel was dus vol doende voor het kampioenschap, bij een nederlaag zou de strijd worden beslist op de enige manier waarmee iedereen vrede kon hebben: een beslissingswedstrijd. Ajax was nergens in Rotterdam die zon dag. Een dikverdiende 3-0 zege voor Feye noord betekende dat inderdaad vier dagen later, op Hemelvaartsdag, een rechtstreek se confrontatie moest uitmaken wie de sterkste van het seizoen was. En gezien het vormverlies van Ajax waren de Rotter dammers het meest optimistisch. Slechts twee stadions kwamen serieus in aanmerking om de publieke belangstelling te verwerken: het Feyenoord-stadion en de Olympische betonkolos. Loting wees het laatste aan, met Feyenoord op papier als thuisspelende club: Feyenoord dus met 9 het morele voordeel van het eigen shirt, Ajax in het blauw. Feyenoord was com pleet, maar Ajax miste Cees Groot, de doeltreffende goalgetter, die in Rotterdam een enkelblessure had opgelopen en op de tribune zat. In zijn plaats speelde Wim Bleyenberg, een schutter van voorheen die bijna het hele seizoen buiten de ploeg ge bleven was. Zijn naam zou nog vaak klin ken die dag. Het was een gezellige maar gespannen sfeer op de zonovergoten Hemelvaarts dag, waar de bussen met supporters (waarvan sommigen liefst 45 gulden op de zwarte markt hadden moeten betalen voor hun kaartje) op het Stadionplein wachtten tot de passagiers zouden terugkeren. Die zaten in hemdsmouwen, hun dames in ge ruite BB-jurken, in angstige spanning af te wachten wat de helden ervan zouden ma ken in deze allesbeslissende slag. De helden van 1960 waren nog serni- profs, konden het voetbal nog relativeren en streden zoals dat hoort in een finale: met open vizier en volledige inzet.. Aldus ontspon zich vanaf de aftrap een boeiend

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 9