geconfronteerd met meer of minder lang durige blessures. En ook John van Loen was niet altijd honderd procent fit. Groenendijk bestrijdt met grote stelligheid dat die blessures in een regelrecht verband staan met de overgang naar Ajax en de mogelijk andere, intensievere trainingsme thodes. "Daar geloof ik niet in", zegt Groenendijk beslist, "al die blessures staan op zichzelf. Robbie Alflen kreeg een schop in een wed strijd. Hetzelfde overkwam mij. Dan Peter sen raakte geblesseerd in de wedstrijd in La Coruna, tijdens een duel en het ongeluk dat Johnny Hansen kreeg, die botsing met Frank de Boer tijdens Vitesse - Ajax, staat natuurlijk helemaal los van mogelijke over belasting of gewenning, gewoon domme pech. ik vind het onzin om de schuld te ge ven aan de veranderde omstandigheden." Fons Groenendijk raakte geblesseerd tij dens een doordeweekse wedstrijd tegen de amateurs van Aalsmeer. "Daardoor moest ik vijf competitiewedstrijden mis sen", blikt het "slachtoffer" terug, "En door de terugslag die ik daardoor kreeg heb ik nog niet dat beetje extra kunnen brengen. Dat beetje méér dat ik, in vergelijking met andere Eredivisiespelers, wel in mij heb. Ik weet dat ik die capaciteiten heb. Ik moet mij op dit moment nog beperken tot hard werken voor de ploeg. Als ik nu teveel ga doen, werkt dat averechts. Daar heb ik noch de ploeg baat bij. Rustig aan dus, wachten tot de vorm komt, dat zal zich ver beteren, dat weet ik zeker. Dan kom ik meer voor de goal en dan moet ik ook mijn doelpuntjes mee gaan pikken en daarmee toon ik dan ook mijn extra waarde voor het elftal, de extra waarde waar ik het al over had." Zo'n extraatje showde Fons Groenendijk tijdens zijn eerste optreden voor het grote publiek, in het Amsterdam-toernooi. In de wedstrijd tegen de Italiaanse kampioen Sampdoria poeirede hij een vrije trap vanaf ruim dertig meter, ineens langs keeper Gianluca Pagliuca, een man die door velen, waaronder Sampdoria-coach Vujadin Bos- kov, als de beste doelverdediger van de serie A wordt beschouwd. Het was een ty pisch Groenendijk-aktie. En eentje die voor herhaling vatbaar is. "Maar", klinkt het an dermaal nuchter uit de mond van Groe nendijk, "voor zo'n vrije trap is het op dit moment nog te vroeg. Daar bemoei ik mij nog niet mee, omdat het nog een te zware belasting is voor mijn knie, het kost te veel kracht en dat maakt het risico te groot. Maar wacht, wanneer ik weer honderd procent fit ben, dan komt dat wel weer." Een even nuchtere als directe opmerking van de nieuwe Ajacied. Hij praat zoals hij speelt. Het oogt niet altijd even spectacu lair maar de waarde wordt door iedereen onderkent. Fons Groenendijk weet dat goed presteren te maken heeft met de ba- w&ac. Na zijn knieblessure draafde Fons Groe nendijk in het uitduel tegen FC Utrecht voor het eerst weer in de basis op. Nog niet te veel risico 's nemend maakte hij de negen tig minuten vol. "Dat beetje extra komt wel", weet Fons. lans tussen nuttig en fantasierijk spelen. En dat hij dat onder de knie heeft bewees hij in de voorgaande jaren bij Roda JC en daar voor bij FC Den Haag. De toegevoegde er varing zorgt ervoor dat Fons weer een tre de hoger, bij Ajax, van grote waarde zal blijken. Dat hij weer terug is in het westen des lands is daarbij mooi meegenomen. "De overgang van FC Den Haag naar Roda JC was toch behoorlijk groot. Je komt als westerling opeens in heel andere sferen te recht, het leefklimaat verschilt. Daarmee geef ik geen waarde-oordeel, maar het is gewoon een andere manier van leven waarmee je wordt geconfronteerd. Na een tijdje wende ik wel in Kerkrade. Ik ben ie mand die geen moeite heeft om aansluiting te vinden bij anderen. Na verloop van tijd bouw ik mijn vriendenkring weer op. Deze keer, de omgekeerde route volgend van Kerkrade naar de Randstad, was het een stuk makkelijker. Ook omdat je weer in je oude vriendenkring terecht komt." Aldus Fons Groenendijk, die zich wel kan vinden in het hoge wedstrijdritme dat de af gelopen periode kenmerkte. "Of je nu wint, gelijk speelt of verliest maakt niet eens zp- veel uit", verklaart Groenendijk, "Je moet de volgende dag alweer bezig zijn met de komende wedstrijd, tijd om stil te staan bij wat er is gebeurd is er gewoon niet. Er is zelfs weinig tijd om te trainen. Ik vind dat wel prettig, ja. Door veel wedstrijden achter elkaar te spelen kom je zelf ook in een be paald ritme. En dat ritme heb ik nodig om goed te presteren." Ruud Pompert David Endt

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 43