Ipswich Town Capaciteiten Een kappende Fons Groenendijk in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Aalsmeer. Juist in deze wedstrijd zou Fons aan zijn knie geblesseerid raken, waardoor hij een paar weken niet beschikbaar was. Foto: Louis van de Vuurst UEFA Cup-toernooi, werden achtereen volgens Wilbert Suvrijn, Michel Boere- bach, Henk Fraseren John van Loen ver kocht. En dat waren nu juist de jongens die het elftal droegen, body gaven aan het geheel. In plaats van te investeren, draaide de geldschieter, Nol Hendriks, de geldkraan langzaam dicht. Het gevolg was voorspel baar: het ging steeds minder. Ik vond dat echt doodzonde, hoor." Dat bleek in het afgelopen seizoen. Roda JC, de trots van voetballend Limburg, reikte niet verder dan een tiende plaats op de ranglijst, ver weg van de gedroomde positie die recht zou geven op Europees voetbal. De afstand tot de derde UEFA Cup-deelnemer, FC Utrecht, bedroeg maar liefst elf punten. De teloorgang van de mooie Roda-droom had op Fons Groenendijk een frustrerende uitwerking. Het deed hem besluiten Lim burg te verlaten. Mogelijkheden daartoe waren voorhanden, de linkspoot mocht zich verheugen in een redelijke belangstel ling. Zowel uit Nederland als uit het buiten land. "Naast de vrijblijvende mondelinge afspra ken met Ajax was ik ook bijna rond met Ipswich Town", verklapt Groenendijk. Dat trok me wel, zo'n buitenlands avontuur." Ook financieel zou een oversteek naar Al bion een aantrekkelijke zaak zijn. Groenen dijk ontkent dat niet: "Zeker. Maar dat moest ook wel want ze spelen in de Twee de divisie dus tegenover die sportieve de gradatie moest wel wat staan." 40 Hoe sterk het Engelse Pond er ten opzich te van de Spaanse Peseta ook voorstaat, de enorme stroom uit Iberië won het van de money-flow uit Engeland. Indirect al thans, want met het geld dat Ajax voor de transfer van Richard Witschge ontving kon Groenendijk gekocht worden. De weg was vrij. Natuurlijk was Fons zeer ingenomen met de verwezenlijking van de transfer naar topclub Ajax maar om te spreken van het in vervulling gaan van een wens gaat hem te ver. "Dat ligt niet in mijn aard", zegt Fons glimlachend, en je ziet aan hem dat hij de waarheid spreekt, "Ik heb nog nooit ge droomd van een bepaalde club. Ik ben ge woon met voetbal bezig en ik probeer zo veel mogelijk bereiken, dat heeft niets met dromen te maken. Ik droom liever van an dere dingen." De glimlach is weer veelzeg gend maar Fons gaat door op het voetbal- onderwerp. Dat ik misschien wel goed genoeg zou zijn voor een topclub heeft me in het verleden ook nooit zo bezig gehou den. Natuurlijk, je denkt wel eens na over het verloop van je carrière en over je toe komst maar het is nog nooit een heel we zenlijk doel gewëest. Laat staan een ob sessie, wanneer het seizoen aan de gang is en er moet iedere dag getraind worden, sta ik echt niet aan een loopbaan bij een andere club te denken." Helemaal vrij van emoties is de nuchtere Groenendijk echter niet. Dat ondervond hij niet zo lang geleden toen hij met Ajax een werkbezoek bracht aan het Haagse Zui derpark. Het stadion van FC Den Haag, waar hij in het seizoen 1982 -1983 zijn en tree in het betaalde voetbal maakte. "Ja, dat deed me toch even iets", bekent Groe nendijk, "Mijn gedachten gingen even te rug naar toen. De tijd dat je als jongetje mag proeven aan de top. En de weg die je daarna hebt afgelegd om uiteindelijk bij een grote club als Ajax je geld te verdienen. 'Hier ben ik begonnen', dacht ik,en nu sta ik weer hier, in het Ajax-shirt'" Denk niet dat de bescheiden houding van Groenendijk iets van doen heeft met een gebrek aan zelfbewustzijn. Dat is zeker niet het geval. Fons weet wat hij kan, al heeft hij dat nog niet volledig naar zijn zin kunnen tonen aan het Amsterdamse publiek. Bles sureproblemen liggen daaraan ten grond slag. Het is opvallend dat veel nieuwko mers in De Meer met kwetsuren te maken kregen. Behalve Fons werden ook Dan Pe tersen, Johnny Hansen en Robbie Alflen

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 40