Het Amsterdam-toernooi was voor Fons Groenendijk de eerste voorstelling in het Amster damse voetbaltheater. Hij bracht het er uitstekend vanaf met onder meer een prachtig doelpunt tegen Sampdoria. Op de foto staat Groenendijk oog in oog met een verdediger van het Braziliaanse Fluminense. Foto: Jan Onclin Toen vlak voor het begin van de vader landse competitie 1991 -1992 bekend werd dat Alfons Groenendijk het geel zwart van Roda JC zou inruilen voor het rood-wit van Ajax had men het over een "turbotransfer". Die term werd gebruikt omdat de overgang zeer snel tot stand kwam. Een half etmaal nadat Richard Wit- schge zijn krabbel had gezet onder zijn contract met FC Barcelona maakte Ajax bekend dat de opvolging rond was. "Alfons Groenendijk" heette de nieuwe linker mid denvelder van Ajax. Hoe anders was het in werkelijkheid. Voor Groenendijk zelf was het al enige maanden duidelijk dat hij Kerkrade zou ver ruilen voor Amsterdam. "Het wachten was slechts op het moment dat Richard Wit- schge zou vertrekken", verklaart Fons. Niks turbotransfer derhalve, de man in kwestie beaamt dat: "Het was zelfs zo, dat we ruimschoots de tijd hadden om alles goed op een rijtje te zetten. Veel meer tijd dan er normaal is." Terugblik op Roda JC Dat Fons (die naam vindt hij prettiger klin ken dan het wat deftiger Alfons) het Lim burgse heuvelland zou verlaten stond voor hem al langer vast. Ook wanneer Witschge De Meer niet voor het Nou Camp had inge ruild zou hij zijn voormalige werkgever niet lang meer trouw zijn gebleven. Dat vraagt om een verklaring. "Bij Roda JC had ik het wel gezien", zegt de nuchtere Groenendijk, die al tijdens het vorig seizoen in interviews signaleerde dat de Limburgse club op de verkeerde weg was, zeker wat betreft het aan- en ver koopbeleid. "De vooruitgang van de club stagneerde", gaat hij verder, "Het bestuur kwam de eerder gedane beloftes wat be treft het verlengen van mijn verbintenis niet na. Bovendien hadden ze laten blijken dat ze er van alles aan zouden doen om van Roda JC een heel goede subtopper te ma ken, een club die jaarlijks Europees voetbal zou spelen en op termijn zelfs een aanval op de Top Drie kon doen. Het waren loze kreten want in plaats van een fundament te bouwen, lieten ze de goede ploeg die we toch hadden uit elkaar vallen." 39 Er klinkt geen bitterheid of rancune door in de stem van Fons. Een beetje teleurgesteld was hij wel maar zin om werkelijk na te trappen heeft hij niet. Daar is de geboren Leidenaar ook niet de persoon naar. Wel kijkt hij met plezier terug op de mooie Lim burgsejaren, staat hij stil bij de goede sfeer die er op Kaalheide heerste. Met John van Loen, die samen met Groenendijk bij Roda speelde, heeft hij het daar op een onbe waakt moment nog wel eens over. "Van het elftal dat een topjaar beleefde in het seizoen 1989-1990 en dat lange tijd in de race was voor het landskampioenschap en bovendien fantastisch presteerde in het

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 39