helft al op een schier onoverbrugbare af stand. Maar het tweede gedeelte van die eerste speelhelft zou het spiegelbeeld vor men van het eerste. In de 28e minuut werkte Gullit zich naar voren en gaf een trekbal op het Rotterdamse kanon Peter Houtman, die keihard tegenscoorde. En zes minuten later kon ausputzer Henk Duut een voorzet van Jeliazkov verzilveren: 3-2. Ajax begon steeds onzekerder te spelen en voelde de Rotterdamse druk met de mi nuut toenemen. Bij een nieuwe kans mikte Duut te hoog, Jelizakov teisterde de paal. En na rust ging Feyenoord vrolijk verder met de jacht op de gelijkmaker, maar voor al aan Jeliazkov waren de mooiste kansen niet besteed. Op een messcherpe voorzet van Gullit faalde hij, en even later verspeel de hij in vrije positie de bal door veel ge treuzel aan Rijkaard. Maar terwijl men op de perstribune de pennen al in de hand had om de Rotterdamse gelijkmaker te no teren, kreeg de wedstrijd plotseling een to taal ander aanzien. De man die er ongewild voor zorgde dat deze Ajax-Feyenoord mis schien wel de krankzinnigste zou worden uit de lange rij, was, curieus genoeg, de man die in eerste instantie buiten de eerste elf gelaten was: Keje Molenaar. De Volen- damse rechtenstudent werd in de rust in gezet voor Gasselich om iets meer gewicht aan de verdediging te bieden, maar in de 17e minuut was hij degene die bij een cor ner van Jesper Olsen, met de rug naar het doel, de lucht in ging temidden van vier verdedigers. Molenaar voelde de bal op het achterhoofd ploffen, en toen hij om keek zag hij Hiele misgrijpen: plotseling was de stand 4-2, en van het ene op het andere moment zakte Feyenoord de moed in de schoenen. Het probeerde nogmaals alles op de aanval te gooien, met Vermeu len in plaats van Trost, maar liet daarbij dusdanige gaten vallen dat Ajax naar har telust kon counteren, en Hiele in vlot tempo de Ajax-aanvallers op zich af zag komen. Twee minuten na Molenaars kopbal greep een kennelijk radeloze Van de Korput on handig in jegens Olsen, waarna Ronald Koeman de strafschop inkegel- de en de stand plotseling, ge flatteerd en wel, 5-2 was. Maar het ergste moest nog komen voor Feyenoord. In het laatste kwartier werd de verdediging van Rotterdam-Zuid volkomen vernederd. Eerst kon Van Bas ten alleen op Hiele afgaan (6-2), die vervolgens ook kansloos was bij een solo van Olsen. Va nenburg beukte de lat, maar Van Basten kreeg, drie minuten voortijd, andermaal een vrij veld voor zich en kon de verleiding niet weerstaan om de wanhopig naar de bal graaiende Hiele met een extra pesterig wippertje te passeren. Zo was het in plaats van 3-3, met alle winstkansen voor Feyenoord, plotseling een monsterscore van 8-2 geworden. Wie eerlijk was moest toegeven dat die score weinig met de spelverhoudingen te maken had, en ook de cornerverhouding (6-6) be vestigde dat. Cruijff en Gullit schudden on gelovig het hoofd, maar verklaarden bei den er niet wakker van te zullen liggen. Terecht, in de return, een paar maanden later, werd Ajax met 4-1 zoekgespeeld, en Feyenoord beëindigde het seizoen als landskampioen, voor het eerst in tien jaar, en voor het laatst tot nu toe. AJAX - FEYENOORD 8-2 (3-2) Geurds, 40.000 A: Galjé; Mölby, Rijkaard, Silooy, Boeve; Ophof, Koeman, Gasselich (46 Molenaar); Olsen (88 Van 't Schip), Van Basten, Vanenburg F: Hiele; Troost (62 Vermeulen), Duut, Van de Korput, Wijnstekers; Hoekstra, Stafleu, Cruijff, Gullit; Houtman, Jeliazkov 1 -0 Olsen 5; 2-0 Van Basten 14; 3-0 Boeve 23; 3-1 Houtman 27; 3-2 Duut 33; 4-2 Molenaar 615-2 Koeman (S) 64; 6-2 Van Basten 75; 7-2 Olsen 84; 8- 2 Van Basten 87 Weinig mensen hadden van te voren verwacht dat het Feyenoord-met-Cruijff volledig kopje onder zou gaan tegen het jonge Ajax. Toch gebeurde dat, en wel op de 18e sep tember van het seizoen 1983-1984. Met 8-2 daverde Ajax over de aartsrivaal heen. Eén van de grote uitblinkers die middag was Jesper Olsen, hier in duel met Ruud Gullit.

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 14