DE LAATSTE MONSTERSCORE dat plotseling terug had, zo bleek. Op volle snelheid nam hij de bal mee, en van een meter of twintig joeg hij de bal achter Bals: 0-1En de foltering ging verder. Een vrije trap van Wery belandde in de grijpgrage handen van Bals, Van Hanegem verscheen op een pass van Jansen alleen voor het Ajax-doel en loste een schot vol effect. Te veel effect, want de bal belandde een me- tertje aan de verkeerde kant van de paal. Slechts af en toe kon Ajax ook wat laten zien, en uit één van die spaarzame tegen stoten plaatste Mühren de bal van links op het hoofd van Swart. Doelman Treytel be sloot op de lijn te blijven en zag kansloos de bal in de hoek in slaan: 1 -1 Die stand was gezichtsbedrog, want Feyenoord bleef druk uitoefenen; nadat Treytel nog eens een voorzet verkeerd had getaxeerd, sloeg Feyenoord weer toe, en alweer stond de Kromme aan de basis. Hij speelde Hasil aan, die langs de uitvallende Bals schoot: 1 -2. Heel even zorgde Ajax voor opwinding, toen Van Dijk op aange ven van Cruijff de bal loeihard op het doel van Treytel joeg, die met een reflex redde. In de slotfase van de eerste helft werd het naar adem snakkende Ajax nog tweemaal in verlegenheid gebracht door Kindvall: eerst mikte hij naast na een combinatie met Moulijn, en tenslotte scoorde hij zelfs op aangeven, van Henk Wery maar greep een vlaggende grensrechter in. Na de rust werd het Feyenoord-overwicht voortgezet, maar het duurde twintig minu ten voor er weer iets van betekenis gebeur de: een schot van Vasovic, die namens In het seizoen 1983/84 was er alle reden om met meer dan de gebruikelijke belang stelling uit te zien naar de halfjaarlijkse con frontatie tussen Feyenoord en Ajax. In de voorafgaande zomer had Ajax een stevige aderlating gevoeld in de spelersselectie: Wim Kieft was naar Italië verkocht, Sören Lerby naar Bayern München, Piet Schrij vers naar PEC-Zwolle. Maar, het belang rijkst van al, het Ajax-bestuur was tot de slotsom gekomen dat verlenging van het contract met Johan Cruijff financieel niet langer aantrekkelijk was, en liet de grootste speler uit haar geschiedenis zonder meer vertrekken. Cruijff nam wraak op de meest doeltreffende manier: door een contract te tekenen bij de aartsrivaal, Feyenoord. Daar kwam de afbouwende vedette samen te spelen met een 'coming man', mede-Am- sterdammer Ruud Gullit. Bij het begin van het seizoen was er al een weerzien met de oude meester in het Amsterdam-toernooi, dat Feyenoord na strafschoppen won, al was Johan zo attent om de zijne over de lat te kegelen, waarvoor de supportersschare hem een luidruchtig 'Johan bedankt' toe zong. Ajax hard naastschoot. Vervolgens werd de zaak beslist, zo scheen het, toen een voorzet van Hasil op het hoofd van Wery belandde en de Utrechtenaar raak kopte: 1 -3. Daarna geloofde Feyenoord het wel, en maakte de fout die ook het Nederlands elftal in 1974 zou opbreken: het ging rustig consolideren. Daar was Ajax net iets te goed en bovendien te trots voor. Met de moed der wanhoop besloot het nog één maal het tempo te verhogen, en met suc ces. Een hoekschop leidde in de 72e mi nuut de sensationele ommekeer in: Keizer schoot hard in, Treytel kreeg de bal niet klemvast en Cruijff tikte in: 2-3. Nog even leek Feyenoord alsnog de beslissing te kunnen forceren, toen Kindvall Hulshoff op snelheid klopte en op de uitlopende Bals stuitte. Maar de slotfase was geheel voor Ajax. Wim Suurbier, een van de uitblinkers van Ajax-zijde - hij had geen kind aan Coen Moulijn - stormde mee naar voren en loste een voorzet, die, tegen zijn gewoonte in, niet achter het doel eindigde, maar net er voor. Treytel weifelde opnieuw, en Cruijff sprong omhoog. Zijn hoofd bereikte de bal niet, maar zijn elleboog belette Treytel alsnog in te grijpen, zo dat Suurbiers voorzet tot diens eigen verrassing in de boven hoek zeilde. Het stond 3-3, hoezeer Feyenoord ook pro testeerde tegen de actie van Cruijff. Scheidsrechter Dorp mans was echter de mening toegedaan dat Treytel het zich zelf moeilijk had gemaakt en Ajax had met dat al nog een zeer talentvol le, maar ook jonge en onervaren spelers groep overgehouden, waarin spelers als Rijkaard, Vanenburg, Van Basten en Olsen zich steeds nadrukkelijker deden gelden. De vrees bestond dat gebrek aan ervaring Ajax in de wedstrijd tegen Feyenoord zou nekken, waarbovenop dan nog eens de Wraak van Cruijff (met de sponsornaam 'Gouden Gids' op de borst; soms is de werkelijkheid mooier dan het wildste ver zinsel) zou komen. Beide partijen misten een man toen op de bewuste zondagmiddag werd afgetrapt: bij Ajax was Superlong Schoenaker ge schorst, en om diezelfde reden moest Feyenoord het klaren zonder de geslepen centrale verdediger Ivan Nielsen. Ajax had bovendien Keje Molenaar op de bank ge zet, Silooy op de plaats van Schoenaker met de bewaking van Gullit belast, en Rijk aard als voorstopper opgesteld. Feye noord had de onberekenbare Pierre Ver meulen gepasseerd ten faveure van de kopkracht van de Bulgaar Jeliazkov. Op het soppige veld van het Olympisch Stadion startte Ajax in een tempo dat de 13 eerder tegen Cruijff was opgesprongen dan andersom en wees bedaard naar het midden. Feyenoord was volledig van slag en werd opeens volledig zoekgespeeld. Treytel moest nog naar de hoek op een knal van Cruijff, en enkele minuten voortijd knalde Keizer buiten bereik van de Ajax- keeper op de paal. Een winnende treffer zat er dus niet meer in, maar die zou ook niet terecht zijn geweest. Rinus Michels beaamde dat Feyenoord een klasse beter had gevoetbald, en ook Feyenoord-coach Ernst Happel kon zich er niet over opwin den: 'Kaik 'es hier,' mompelde hij op zijn eigenste wijze: 'Wij hadden gewoon meer moeten sjkoren'. Het deed er weinig toe: Ajax had zijn eer gered en was zo goed als kampioen, Feye noord kon zich richten op de Europa Cup finale tegen Celtic. Die zou het, tien dagen later, in de verlenging winnen, en heel Ne derland, inclusief Amsterdam, juichtte uit volle borst mee: clubbelangen waren niet aan de orde, de Europa Cup stond einde lijk, eindelijk, in Nederland. En daarzou-ie voorlopig niet meer uit verdwijnen. Rotterdammers volledig overblufte. Al na zes minuten zou het scoren, en wrang ge noeg was het uitgerekend Cruijff die mis tastte. Bij een hoekschop leed hij balverlies aan Ophof; deze tikte de bal door naar Ol sen, die de bal achter Joop Hiele soleerde. Twee minuten later liep Gasselich door op een pass van Koeman en vervolgens op Hiele, die hinkend de wedstrijd vervolgde. De paar minuten dat Hiele op halve kracht speelde, waren voldoende voor Ajax op de voorsprong te verdubbelen: uit een corner van Van Basten prikte Vanenburg de 2 op het scorebord. En nog geen tien minuten later deed traag reageren van Wijnstekers de buitenspelval bij Feyenoord verkeerd dichtklappen, waardoor Boeve op een dieptepass van Olsen alleen door kon gaan en 3-0 liet noteren. Zo stond Feyenoord halverwege de eerste 18 SEPTEMBER 1983: AJAX - FEYENOORD 8 - 2 AJAX - FEYENOORD 3-3 (1 -2) Dorpmans, 24.500 A: Bals; Suurbier, Hulshoff, Vasovic, Krol; Rijnders, Gerrie Mühren; Swart, Cruijff, Van Dijk, Keizer F: Treijtel; Haak, Israël, Laseroms, Van Duivenbode; Jansen, Hasil, Van Hanegem; Wery, Kindvall, Moulijn 0-1 Kindvall 111 -1 Swart 26; 1 -2 Hasil 36; 1 -3 Wery 70; 2-3 Cruijff 713-3 Suurbier 82

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 13