DE ELLEBOOG CRUIIFF duel dat geen moment verveelde. De eer ste helft bleken de ploegen aan elkaar ge waagd, en dat was wat Ajax betrof al een hele opluchting: de Amsterdammers speelden als herboren: de sluwe technicus Kootje Prins had op tijd zijn vorm terug, de betrouwbare Van Mourik had het Rotter damse wonderkind Coen Moulijn in de zak zitten, maar vooral Sjaak Swart stal de show: hij degradeerde zijn internationale bewaker Cor Veldhoen tot een ordinaire beginneling, die steeds angstiger werd om met de ontketende rechtsbuiten een duel aan te gaan. Maar bij Feyenoord was het middenveld, met Jan Klaassens en Beertje Kreyermaat in de hoofdrollen, niet van zins zich zomaar gewonnen te geven. En dan was er Eddy Pieters Graafland, in de wan del PéGé, die tegen zijn oude club schitter de en alles uit zijn doel hield. En dat was aardig wat, want na een tweetal waarschu wingsschoten op het Amsterdamse doel, van Rijvers en Schouten, kwam Ajax op gang. Henk Groot en Donald Feldmann verschenen alleen voor P.G., maar zagen zich de bal van de schoen geplukt. En na dat Schouten nog eens de klemvastheid van Hooogerman had beproefd was het Ajax dat de lakens uitdeelde: en zoveel ge vaar kwam er van Swart op de rechtervleu gel, dat het Rotterdamse middenveld zich steeds meer met de verdediging moest bemoeien. En zo kwamen de kansen: Groot, joeg de bal onverwacht op het Feye- noord-doel, maar P.G. dook de bal naar veiliger oorden; een vuurpijl van Swart werd door P.G. gered; Swart soleerde langs drie man maar zag P.G. opnieuw triomferen. Groot miste nog een kans, de vrijwel onzichtbare Bleyenberg schoof de bal voorlangs. Steeds meer hing de ope ningstreffer Ih de lucht, maar toen die drie minuten voor de rust viel was het aan de andere kant. Bij een onschuldige situatie kreeg Bennie Muller de bal op de rand van het strafschopgebied tegen de hand. Bin nen de zestien, besliste scheidsrechter Beltman, en Kreyermaat joeg de bal koel bloedig achter Hoogerman: 1 -0 voor Feye noord. Even was Ajax van slag, en onmid dellijk scoorde Moulijn nogmaals na een misser van Anderiesen, maar tot opluch ting van gans Amsterdam besloot Beltman tot buitenspel. Wat er in de rust is gebeurd, niemand zal het kunnen uitleggen, maar feit is dat het ware Ajax zich plotseling in zijn volle glorie aan den volke openbaarde. Prins manoeu vreerde zich in goede positie, maar gaf de bal af in plaats van te schieten. Feyenoord repliceerde via Bennaars maar toen barstte de bom. Na dertien minuten kreeg Ajax een corner. Feldmann plaatste de bal in de mêlée, waar Bleyenberg hem voor zijn rechtervoet kreeg, uit haalde en de stand gelijktrok. Zeven minuten later was het diezelfde Bleyenberg die Groot wegstuurde en de Zaankanter met een felle schuiver zag sco ren: Ajax leidde met 2-1en vanaf dat moment kreeg Feye noord geen moment rust meer. Weer drie minuten later was het moment van glorie voor Sjakie Swart: hij passeerde twee man, drie man, vier man en tenslotte P.G.: een wereldgoal. Weer twee minuten later passte Groot op Bleyenberg. Die draaide zich handig vrij en scoorde 4-1 Daarmee was de strijd beslist. Ajax ging aan de zijlijn even het verhitte hoofd in een emmer water stoppen tegen de wil van de scheidsrechter in. Het deed er allemaal niets meer toe: Ajax ging lopen showen, vernederde de aartsrivaal tot op het bot. Nog éénmaal veerde het publiek op, toen Bleyenberg oprukte en met een schuiver het vijfde en zijn derde doelpunt scoorde, een persoonlijke revanche van de gespier de midvoor, die Ajax na deze wedstrijd zou gaan verlaten. In de laatste minuut stroom de de Amsterdamse jeugd het veld op en floot Beltman maar af; de helden gingen op de schouders. Ook Cees Groot, die zich langs de kant geëmotioneerd had zitten verbijten. De meeste Rotterdammers wa ren toen al verdwenen en gingen een tries te avond tegemoet. Op één na, die op zijn spandoek een briefje had geprikt met de uitdagende woorden: Wij Komen Terug. FEYENOORD-AJAX 1-5(1-0) Beltman, 54.000 F: Pieters Graafland; Kerkum, Veldhoeb; Kreijermaat, Wal hout, Klaassens; Bennaars, Rijvers, Van der Gijp, Schouten, Moulijn A: Hoogerman; Van Mourik, Smit; Schaphok, Anderiesen, Muller; Swart, Henk Groot, Bleyenberg, Prins, Donald Feldmann 1 -0 Kreyermaat (S) 40; 1 -1 Bleyenberg 57; 1 -2 Henk Groot 66; 1 -3 Swart 68; 1 -4 Bleyenberg 70; 1 -5 Bleyenberg 77 26 APRIL 1970 AJAX - FEYENOORD 3-3 Ajax - Feyenoord had in 1970 de allure van een internationale topontmoeting. Met recht: het was een duel tussen de Euro pacupfinalist van 1969 en die van 1970, een krachtmeting tussen de souplesse van Cruijff en Keizer en de onverzettelijkheid van Israël en Laseroms. Ajax had in de competitie allang een beslissende voor sprong genomen van vijf punten op een Feyenoord dat zich geheel op de Europa Cup richtte, zoals het een jaar eerder an dersom was geweest. Voor de wedstrijd in een volgepakt stadion in de Watergraafsmeer bood Ajax de Rot terdamse collega's bloemen aan wegens het bereiken van de finale, en uit dank gaf Hét moment uit de enerverende Ajax - Feyenoord van het seizoen 1969-1970. Johan Cruijff belaagt Feyenoord-doel- man Eddie Treytel (let op de elleboog van het Amsterdam se wonderkind en de neus van Treytel!). Door het hinderen van Cruijff kreeg de voorzet van Wim Suurbier de kans om in het doel te zwiepen. Het betekende 3-3. Feyenoord de jongens uit de hoofdstad een lesje in doeltreffend voetbal. De sup porters op de tribune keken elkaar vol on geloof aan: Feyenoord heerste op alle fron ten, en vooral het middenveld, met de beide Wimmen Jansen en Van Hanegem, zette Nico Rijnders en Gerrie Mühren, toch waarlijk niet de minsten, volledig voor schut. Na zes minuten zette Hasil de toon door de eerste kans naast te plaatsen. Een paar minuten later leidde Feyenoord: Huls- hoff verspeelde de bal aan Van Hanegem en die stuurde Kindvall weg, de Zweedse goaltjesdief die al wekenlang met een ge brek aan scorend vermogen kampte, maar

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 11