D e aanloop naar het voetbalseizoen 1991 -1992 verliep voor Ajax met nogal onverwachte ontwikkelingen op transfer- gebied. Terwijl vrijwel iedereen er rekening mee hield dat Ajax met vrijwel dezelfde se lectie als die van vorig jaar zou starten, kwam de club toch regelmatig in het nieuws met het aantrekken van spelers. Dat werd mogelijk door de overgang van Richard Witschge naar Barcelona. Nadat de Spaanse voetbalbond hun clubs groen licht had gegeven wat betreft het contrac teren van een vierde buitenlander, onder nam Barcelona onmiddellijk pogingen om Witschge over te nemen. Dank zij het ge voerde Ajax-beleid, dat voorkomt dat onze spelers tegen relatief lage vergoedingen naar elders kunnen verhuizen, incasseerde onze club een aanzienlijk bedrag voor de verkoop van de linker middenvelder. Op basis van eerder gemaakte afspraken kon een groot deel van dat bedrag worden geïnvesteerd in het aantrekken van nieuwe spelers en zo het gebrek aan een bepaald type voetballers worden gecompenseerd. Eerder was Rob Alflen van FC Utrecht al naar Ajax gehaald en een dag na de trans fer van Witschge naar Barcelona maakte Ajax de komst bekend van Roda JC's mid denvelder Fons Groenendijk. Ook in aan vallend opzicht werd er versterking gevon den en wel in de persoon van John van Loen, die van Anderlecht kwam. Boven dien werden vanuit Denemarken twee spe lers van Odense Boldklub naar Amsterdam gehaald: verdediger Johnny Hansen en aanvaller Dan Petersen. Daarmee kan de technische staf beschikken over een bre dere en beter uitgebalanceerde selectie, waar wat meer kracht van mag worden verwacht wanneer het voetballend wat minder gaat. Zonder dat het typische Ajax- voetbal daar onder lijdt komt dat de totaal prestatie van het elftal ten goede. De spelers die helemaal, of voor een groot gedeelte, de Ajax-school hebben doorlo pen, ondervinden in de jeugdwedstrijden te weinig weerstand. De club doet al veel pogingen die weerstand te vergroten door de jeugdteams in hogere afdelingen uit te laten komen en zoveel mogelijk deel te ne men aan internationaal sterk bezette jeugdtoernooien. De kwetsbaarheid wordt zo minder, de kracht neemt toe en een makkelijker doorstroming naar het eerste elftal, dat zich op Europees niveau moet kunnen meten, is daarmee gewaarborgd. Jong talent heeft de club voldoende in huis. Jeffrey van As (19), Dick van Burik (17), Martin Cruijff (18), Michael Kandhai (19), Michael Mols (20), Tarek Oulida (17), Dennis van der Poll (21), Michael Reiziger (18) en Guus Uhlenbeek (20) kwamen in aanmerking voor een contract. Het geeft aan dat de jeugdopleiding van Ajax uitste kend bezig is. Slechts weinige clubs kun nen een dergelijke doorstroming realise ren. Wat ook niet onvermeld mag blijven is de aanstelling binnen de organisatie van een Financieel Directeur in de persoon van Maarten Oldenhof30 jaar en sedert 1 au gustus jl. bij Ajax in dienst. In dit Magazine wordt de heer Oldenhof middels een inter view aan u voorgesteld. Verder memoreren wij het vertrek van Ro nald de Boer. Hij vertrok naar FC Twente en wensen hem, evenals Richard Witsch ge, al het goede toe in zijn nieuwe omge ving, zoals we dat alle spelers die onze club hebben verlaten toewensen. Na de trainingsaanvang, op 15 juli, werden er al snel de gebruikelijke vriendschappelij ke wedstrijden tegen amateurclubs ge speeld. Voor de echte presentatie van de selectie aan het publiek was het wachten op het Amsterdam 716-toernooi. Eerder presenteerden de oude en nieuwe Ajacie- den zich al tijdens de wederom zeer suc cesvolle Open Dag op 29 juli. Dat evene ment is inmiddels uitgegroeid tot een traditie die in ere moet worden gehouden. Het brengt het publiek dichter bij club en spelers. Het Amsterdam-toernooi kende een grote publieke belangstelling. Slechts Rob Alflen kwam niet in actie vanwege een eerder op gelopen blessure. In de eerste wedstrijd te gen het Braziliaanse Fluminense, liet John van Loen zich direct van zijn beste kant zien. Twee schitterende goals van John droegen bij aan de 3-0 zege. Twee dagen later deed de nieuwe Ajax-spits het nog eens dunnetjes over door tegen de Itali aanse kampioen Sampdoria opnieuw twee keer te scoren. De andere nieuwkomers, Johnny Hansen en Fons Groenendijk, be paalden de eindstand op 4-1Ajax werd al dus winnaar van het toernooi en ook het goede spel hield een belofte in voor het nieuwe seizoen. Helaas werd de club ook getroffen door mensen die ons ontvielen. Het voormalig bestuurslid Dick Boering overleed op 52- jarige leeftijd. Boering was geen lid meer Op de Open Dag van Ajax presenteerde de A-selectie zich vooreen groot publiek. Een van de nieuwe Ajacieden die zich voorstelde was Fons Groenendijk. Foto: Louis van de Vuurst van onze vereniging maar bekleedde jaren lang diverse functies in onze club. Wij wen sen zijn echtgenote en kinderen veel sterk te. Begin augustus overleed mevrouw Pot- harst, echtgenote van ons erelid Jan Pot- harst. Zij was altijd een fervent supporter van Ajax en was ook deelneemster aan de Ajax Revue in 1950. Tevens bereikte ons het bericht dat het on dersteunend lid, de heer Blitz, ook een zeer trouwe aanhanger en bezoeker van onze club, helaas afscheid heeft moeten nemen van het leven. Dat allen mogen rusten in vrede. Voor de verrichtingen van de andere Ajax- teams in hun aanloop naar de competitie verwijzen wij naar de rubrieken waarin van het wel en wee van de diverse elftallen wordt verteld. Niet alleen ons eerste elftal verdient aandacht, ook Ajax 2, de jeugdaf deling en de Zaterdag-elftallen hebben daar recht op. Bij de aanvang van de PTT-Telecompetitie, in het weekend van 17 en 18 augustus, schitterde Ajax door afwezigheid vanwege de deelname aan een toernooi in het Spaanse La Coruna. Hoewel het inciden teel ontbreken van elftallen (bij voorbeeld door het accepteren van lucratieve invita ties voor toernooien) te billijken valt, geeft de competitie na acht ronden een trieste aanblik. Terwijl het in de ons omringende

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 9