Ajax is al geruime tijd tegenstander van de wijze waarop de televisiebeelden van de NOS onder de clubs worden ver deeld. Het is toch te g§k dat een club, die nooit in Studio Sport komt, evenveel geld ontvangt als wij, die elke week in dat sportprogramma verschijnen. In het buitenland is een en ander veel beter geregeld. Daar krijgt iedere club ook wel geld uit de televisierechtenpot, maar men werkt er volgens een bepaal de verdeelsleutel, die bepaald wordt door het aantal televisieminuten. Wij menen dat de tijd is aangebroken dit aspect bij de KNVB aanhangig te ma ken. De Club van Oud-voetballers is inmid dels opgericht. Het werd tijd dat die er kwam. Ajax is die mannen immers veel dank verschuldigd en er moest eens wat worden teruggedaan. Bovendien is die club het symbool van het Ajax-gevoel. Een volgende keer zal ik wat meer de tails geven. De 3-0 in de "thuiswedstrijd" tegen Öre- bro is een goede uitgangspositie voor de return in Zweden. Wij hebben de voorzitter van de UEFA, de heer Johans son, overigens voor die wedstrijd uitge nodigd en wij zijn verheugd dat hij die in vitatie aanvaardde. Düsseldorf was even in Amsterdam om getoverd. De Königsallee leek wel de Kalverstraat. Vele bekenden zaten op de terrasjes en enkele dames liepen met overvolle tassen winkel-in, wirrkel-uit. De organisatie van de wedstrijd was pi- co bello en men toonde zich vereerd Ajax te kunnen helpen. Onze dank gaat dan ook uit naar het ge meentebestuur en de politie van de stad Düsseldorf, alsmede de directie van het prachtige Rheinstadion. Degenen die de reis naar Düsseldorf hebben gemaakt om ons te steunen, dank ik van harte. Wij hadden u nodig. U heeft er namelijk voor gezorgd, dat er een heerlijk Amsterdams sfeertje rond de wedstrijd hing. Oké, de wave ging niet zoals het moest, maar dat komt de volgende keer wel. Het was voor onze Zweedse vrienden overigens de eerste keer dat ze in een Europees toernooi meededen. Ze heb ben er in Örebro werkelijk alles aan ge daan het ons naar de zin te maken. Op de wedstrijddag bij voorbeeld, werd het voltallige bestuur om 17.45 uur met een heuse koets, twee paarden ervoor, op gehaald. Mijn collega's in het wiebelige geval en ik op de bok naast de koetsier. Om uw Zweeds wat op te halen, "prr" betekent "stop", althans bij het horen daarvan hielden de paarden stil. Daar achter reed een open landauer met daarin twee alleraardigste blonde da mes: Jo met de banjo en Lon met de ac cordeon. Zij speelden swingende dixie-muziek. En zo ging het in optocht naar het stadion, alwaar we nog eens naar binnen werden gereden en voor de tribune-opgang werden afgezet. Men had onder de tribune in de buiten lucht een terrasje opgezet, waar een or ganist voor stemming zorgde. Door mid del van een paar schotten had men een soort bestuurskamer gecreëerd, waar het in de frisse lucht gezellig toeven was. Onze muzikantes droegen daar ze ker toe bij. We wonnen met 1 -0, zodat Louis van Gaal zijn eerste succes boekte. Om 22.30 uur vlogen we alweer in op perbeste stemming en speculerend over de loting voor de tweede ronde, naar Nederland terug. Bedankt lieve Zweedse vrienden, voor jullie fantastische onthaal. Over het onverwachte vertrek van Leo Beenhakker wil ik niet al te veel meer kwijt. U heeft er immers alles al over kunnen lezen en horen. Toch nog een korte opmerking. Het gaat ons in deze zaak niet om het feit dat Leo op een aanbieding is inge gaan, die dermate interessant is, datje hem menselijkerwijs niet kunt weigeren. Ook het bestuur heeft daar begrip voor. De Amerikanen zeggen dat zo mooi: het was een "offer you can't refuse". Nee, het ging ons om de manier waarop. Het tijdstip was onjuist, de snelheid waarmee het moest gebeuren was on juist en het gegeven, dat een en ander volgens het draaiboek van de heer Men- doza en Leo moest geschieden, waarbij de belangen van Ajax totaal niet meetel den, was eveneens onjuist. De inkt onder zijn nieuwe contract was nauwelijks opgedroogd. We hadden zes maanden onderhandeld en samen plan nen gemaakt voor de komende twee jaar. Er zou worden geoogst wat was gezaaid. De technische structuur voor de toe komst was door hem en rond hem ge formeerd... nou, dan stapje naar onze mening niet op dit moment en op deze manier uit het bootje. Dan voelen wij ons in de steek gelaten. Louis van Gaal staat nu aan het hoofd van de technische staf en is coach van het eerste elftal. Louis is geen tweede keus. Hij bezit al jaren de capaciteiten om te doen wat hij nu gaat doen. Hij heeft zich tot nu toe echter altijd in de schaduw, en dienstbaar ten opzichte van Ajax opge steld. Nu hij dan op dit moment, eerder dan verwacht, naar voren treedt, en zijn vak manschap als hoofdverantwoordelijke bij Ajax kan gaan ontplooien, prijzen wij ons gelukkig zo'n man in huis te hebben en zijn we verheugd dat hij zijn contract met twee jaar heeft verlengd. Michael van Praag, voorzitter

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 7