Bij het opstaan op zaterdagmorgen was de stand aan kop als volgt: Ajax 31 22 6 3 50 85-38 PSV 31 16 3 2 45 80-31 Feyenoord 31 20 5 6 45 81-46 Aldus had Ajax nog twee punten nodig voor het kampioenschap uit drie wedstrij den, waarvan twee in het komende week einde. ERWIN KOEMAN Merkwaardig genoeg ging het gesprek die week niet over dat aanstaande succes, maar over de transferperikelen: het aan bod dat Ajax aan Van Basten deed voor een nieuwe driejarige verbintenis, en de verminderde belangstelling van de Amster dammers voor Erwin Koeman, en vooral de onderhandelingen tussen het Ajax-be- stuur en Johan Cruijff over een mogelijke terugkeer van 'El Salvador' als technisch directeur. Maar dat was van belang voor het nieuwe seizoen, eerst moest de buit worden bin nengehaald. Dat diende dan te gebeuren zonder aanvoerder Dick Schoenaker, die 's zaterdagsmorgens moest afmelden we gens trieste familieomstandigheden. On der leiding van interim-coach Bruins Slot stapte het volgende elftal het veld op: Hans Galjé, Sonny Silooy, Ronald Spelbos, Wal ter Meeuws, Peter Boeve, Ronald Koe man, Frank Rijkaard, Felix Gasselich, Ge rald Vanenburg, Marco van Basten en Rob de Wit. CHAMPAGNE Roda JC twijfelde er niet aan of Ajax zou slagen in zijn opzet in een met 11.000 toe schouwers matig bezet Kaalheide. De champagne en de bloemen stonden klaar in de catacomben, maar de Rodanen wa ren duidelijk niet van plan die zomaar mee naar Amsterdam te geven. In de openings fase zetten de Limburgers Ajax stevig on der druk en zorgde Edwin Gorter na elf mi nuten met de openingstreffer voor enige onzekerheid aangaande de Amsterdamse kampioensplannen. Maar binnen een mi nuut stond Ajax weer naast Roda, uitgere kend door toedoen van Felix Gasselich, de prachtige technicus die het hele seizoen niet aan kritiek ontkomen was wegens ge brek aan rendement. Toch zou Ajax gaan rusten met een achterstand, en ditmaal was de voldoening voor Martin van Geel, enkele jaren eerder als overcompleet door Ajax afgedankt. In de tweede helft schroefde Ajax de druk Felix Gasselich, een doelpunt in de kam pioenswedstrijd tegen Roda JC. op zijn tegenstander op. Weer duurde het elf minuten voor de ontknoping zich aan diende en Ronald Koeman Ajax op 2-2 zet te. Weer dertien minuten later zorgde Ge rald Vanenburg voor het eerst voor een Amsterdamse voorsprong. Het was de nekslag voor het dappere Roda, dat na dien niet echt meer een vuist kon maken. De meegereisde Ajacieden drongen op langs de hekken van het veld om het na kende feest te helpen vieren, en in een en thousiaste bui beloofde de Kaalheide speaker dat ze na afloop het veld op zouden mogen. Daar wachtten de uitgela ten supporters niet op. Scheidsrechter Geurds floot de wedstrijd af en wachtte twintig minuten voor de wedstrijd uitge speeld kon worden. Dat geschiedde zon der verdere schade, en Ajax was kam pioen. Op Van Basten, Spelbos en Vanenburg na, die op de schouders gin gen en hun shirtje, schoenen en kousen aan souvenirjagers moesten prijsgeven, verdween Ajax bliksemsnel in de kleedka mer, waar de champagnekurken knalden en de spelers in polonaise rondgingen. 'Marco gaat naar PSV', schalden enkele jolige collega's van de bokkige spits schertsend. Een blije doelman Hans Galjé wreef over zijn pijnlijke dijbeen, waar een passerende bij hem tijdens de wedstrijd te grazen had genomen en voor een fikse ontsteking had gezorgd, zo zou later blij ken. GEEN HULDIGING Terug in Amsterdam viel het enthousiasme tegen. Er werd geen rijtoer gemaakt, er was geen huldiging op het balkon van de Stadsschouwburg; Amsterdam was niet zo onder de indruk van een landskam pioenschap. Twee dagen later, de Pinkstermaandag, volgde de officiële huldiging. Ajax speelde in De Meer tegen Volendam, dat 's zater dags was gedegradeerd ondanks de aan wezigheid van Leo Beenhakker in de dug out. Voor de wedstrijd liet Ajax zich bejubelen tijdens een ererondje en nam Schoenaker de bloemen in ontvangst van collega Keje Molenaar, die wrang toeval - een jaar eerder met gemengde gevoe lens bij Ajax was vertrokken. Ook deze voetballende 'kampioensrecep tie' werd weer verstoord door de opdringe rige supportersmassa's, en ditmaal haalde de wedstrijd het eind niet eens. Met nog zeven minuten te gaan, bij de stand 5-2, blies arbiter Hobé inrukken en ging de wedstrijd als 'gestaakt' de boeken in, waarmee het al met al toch wel verdiende kampioenschap een vervelend bijsmaakje kreeg. Evert Vermeer

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 20