WtDSTRIID^AN'QEMAAiNO Af AX - RODA JC DE TITEL VAN 1985 Iedere wedstrijd die Ajax dit seizoen in de competitie speelt, heeft zijn eigen geschie denis. Ooit, kort of lang geleden, heeft Ajax tegen diezelfde tegenstander een wed strijd gespeeld die iedere welgemeende Ajacied zich nog voor de geest kan halen; waar Ajax een belangrijke overwinning boekte, of juist niet. Dit seizoen halen we in het Ajax-magazine een aantal van die wed strijd terug in de herinnering. Vandaag blik ken we een aantal jaren terug naar een dag waarop Ajax en speciale wedstrijd speelde tegen Roda JC. Het kampioenschap kon Ajax nauwelijks nog ontgaan in het voorjaar van 1985. En dat was opvallend, want lang niet iedereen was er aan het begin van het seizoen van overtuigd dat Ajax al klaar was voor het grote werk. Het leek dat PSV, met de aan koop van Van Breukelen, Van der Gijp en Heintze, de selectie voldoende had ver sterkt om de race in Brabants voordeel te kunnen beslechten. En dan was er nog de regerende kampioen, Feyenoord, welis waar zonder Cruijff, die een punt achter zijn carrière had gezet, maar nog altijd met Neerlands grootste talent Ruud Gullit in de opstelling. Ajax had zich vooral verdedigend versterkt via het aantrekken van Ronald Spelbos en Walter Meeuws, en had het vertrek van Jesper Olsen gecompenseerd met de aan koop van Robbie de Wit. Meeuws was pas na de winterstop inzetbaar en bleek toen met Spelbos niet te functioneren zoals was gehoopt. De grillige De Wit kon vlammen, maar ook volslagen onzichtbaar zijn, en al met al had men Ajax een mooie tweede plaats achter PSV toebedacht. Dat liep anders: Ajax bleef de eerste veer tien wedstrijden van het seizoen ongesla gen, maar werd vlak voor de winterstop in eigen huis vernederd door PSV (1 -4) en na de competitiehervatting stond Ajax in het teken van interne onrust, met als diepte punt een meningsverschil tussen Aad de Mos en de aanstormende ster, Marco van Basten. Bij FC Utrecht zette de besnorde coach de falende topscorer op de bank, maar een week later verloor Ajax pijnlijk bij Ajax - Roda JC (en natuurlijk ook Roda JC - Ajax) hoort in het voetbal tot de bijna-klas- siekers. Hier een beeld uit de ontmoeting in het seizoen 1988-1989. In De Meer laat aanvoerder Frank Rijkaard een Limburgse verdediger zijn hielen zien. Foto: Jan Onclin Haarlem en werd De Mos door het bestuur op non-actief gezet. Het vele puntverlies werd echter gecompenseerd door vorm verlies bij PSV; een week voor de gang naar Kerkrade had Ajax in een afgeladen Olympisch Stadion het seizoen goedge maakt door Feyenoord met 4-2 te kloppen en had daarmee alle kans in het Pinkster- weekeinde haar 22e landstitel in bezit te nemen.

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 19