Heel grote problemen op dit vlak zie ik bij Ajax niet. De organisatie moet wel mee groeien. In de laatste jaren is er wel het een en ander gebeurd. Denk alleen maar aan het feit dat er tegenwoordig voor de wed strijd zo'n twee honderd mensen komen eten. De druk op de organisatie is steeds groter geworden en die zal niet verminde ren wanneer er niet aan die organisatie wordt gewerkt. Ik verwacht met het huidi ge team goed uit de voeten te kunnen. Commercie In het voetbal gaat het om grote bedragen. Maar alles is natuurlijk relatief. Een groot deel van ons budget behelst de post sala riskosten. Maar het blijkt dat Ajax in de loop der jaren hetzelfde percentage aan ar beidskosten heeft uitgegeven, alles groeit dus in verhouding mee. De begroting van nu stelt over tien jaar niets meer voor, net zoals die van tien jaar geleden nu niets meer voorstelt. Wil Ajax kunnen beschik ken over goede spelers, dan moeten er ook hoge salarissen worden betaald. Al leen dan kunnen we serieus meedoen op internationaal niveau. De transfer van Ri chard Witschge is daar een goed voor beeld van. Met het binnengekomen geld kon de club vier spelers aantrekken en werd de juistheid van het gevoerde beleid bewezen. Ik geloof niet dat de groei zal stagneren. We leven in een conjunctuur van groeiende welvaart. Die kan af en toe even stagneren, maar dat is meestal voor slechts een korte periode, waarna de con sponsors, technisch beleid, alles is met el kaar verbonden. Het bezit van goede voet ballers is bij Ajax altijd de basis geweest, maar om verder te kunnen en ook in de ko mende jaren voetbal van het hoogste ni veau te kunnen bieden, zitten we in het hui dige stadion aan ons plafond. Er zijn te weinig Skyboxen, te weinig Business- seats en voor een aantal wedstrijden is de capaciteit van het stadion te gering. Com mercieel kunnen we hier niet meer groeien, dus het nieuwe stadion in Amsterdam is van levensbelang voor Ajax. Uniek Ik ben ervan doordrongen dat ik een unie ke baan heb. Wanneer je als bedrijfskundi ge bent afgestudeerd denk je niet direct aan een functie bij Ajax. Dat zoiets toch ge beurt is schitterend. Je wordt meteen ge confronteerd met de enorme uitstraling van de club, het enorme belang dat de mensen aan de club hechten. Voor velen is het een manier van leven en daar moet je je als functionaris bij Ajax goed van bewust zijn. De voorzitter zegt altijd: "De club is niet van mij of van ons, nee, de club is van de mensen." Ik mag hier dan wel directeur zijn, in feite gaat het om al die mensen die elke dag op het Ajax-terrein zijn om de trainingen te be kijken. Uitstraling Natuurlijk kent iedere nieuwe baan een ze ker risico; maar ik ben daar nooit bang voor geweest. Anderen zouden het misschien niet hebben aangedurfd. Het is een heel andere, onbekende, wereld. Een baan met grote verantwoordelijkheden en juist daar om zo leuk en interessant. Ajax straalt een mentaliteit uit die veel men sen graag zouden willen hebben en zich daarmee dan ook vereenzelvigen. Een gro te mate van bluf, van "kom maar op", een beetje arrogantie, zo van "dat doen wij toch maar even". Is er geen linksbuiten beschik baar, dan wordt er een speler uit het twee de elftal gehaald die, naar ik begrepen heb, lange tijd uit de roulatie was. Nou, dat doen we dan en het mannetje staat er. En onderschat de uitstraling van het be stuur niet. Toen ik kort geleden, als buiten staandertoen nog, werd getroffen door die uitstraling, dacht ik: daar zou ik graag wil len werken! Tijn Middendorp junctuur zich weer in opwaartse richting voortbeweegt. Het voetbalbedrijf gaat daarin mee. Bedrijven zullen altijd blijven in vesteren wanneer men ervan overtuigd is dat elke geïnvesteerde gulden rendement oplevert. Er zijn altijd mensen bereid om geld in voetbal te investeren. Sommigen doen dat uit ijdelheid of uit het zoeken naar naamsbekendheid, maar dat soort spon soring heeft zijn nadelen. Ajax is een ver eniging die in feite geen winst hoeft te ma ken, zolang de kosten en uitgaven in balans blijven is er niets aan de hand. Een sponsor is niet iemand die uit louter clubliefde veel geld geeft, maar daar goe de commerciële overwegingen over heeft. En zo hoort het ook. Nee, ik geloof niet dat voetbal alléén maar om geld draait. Zonder geld kan Ajax niet functioneren maar zonder commercie ook niet en ook zonder voetballers gaat het niet. Het is een onlosmakelijk aan elkaar verbonden drie-eenheid. De club heeft in negentig jaar een fantastisch imago opge bouwd. Zoiets is met geld niet te koop. De naam Ajax heeft een geweldige uitstraling. Natuurlijk, hebben wij geen sponsors, dan kunnen wij de spelers niet betalen en wordt het product minder. Geld, commercie, Maarten Oldenhof: "Is er geen linksbuiten beschikbaar, dan wordt die uit het tweede elftal gehaald en dan staat dat mannetje er!" Foto: Marcel Israel

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 17