zoek naar een Financieel Directeur. Nu heb ik van huis uit Ajax altijd gevolgd, het was altijd mijn club. Ik mocht met mijn vader mee naar de Europa Cup-wedstrijden, je kent dat wel. Ik dacht: "dat lijkt me een ge weldige baan". Maar ja, hoe krijg je die functie? Uit interviews wist ik waar Uri Co- ronel werkte en ik heb hem gewoon ge beld, een tijdje met elkaar gesproken, een brief geschreven, een aantal gesprekken gevoerd en in drie weken was het rond. Ik kon per 1 augustus aan het werk. Waarom die baan? Daar zijn eigenlijk twee redenen voor. In de eerste plaats is het voor iedere jongen een droom om bij Ajax te werken. Maar wat mij minstens evenveel aantrok, was het feit dat ik in deze baan ...We gaan werken aan een betere organi satiestructuur... Foto: Jan Onclin heel veel kwijt kan. Niet alleen op financieel maar ook op organisatorisch vlak. In mijn portefeuille zit ook personeelszaken. Ajax moet verder dus moet de organisatie mee groeien. Er staan de komende jaren grote dingen te gebeuren. Nou, het is toch schit terend om daaraan mee te werken bij een club als Ajax, een bedrijf dat nooit stil staat. Het is een uitdaging voor me en bovendien leuk, omdat je werkt bij een bedrijf dat voetbal verkoopt. Met andere woorden: een heel interessante baan bij het leukste bedrijf van Nederland, een unieke combi natie. Brandjes blussen Op het moment dat ik Ajax binnenkwam, trof ik daar een organisatie die vreselijk hard werkte. Helaas was er een medewer ker weggevallen op het moment dat alle seizoenkaarten de deur uit moesten en het jaarverslag diende te worden afgemaakt. Dit jaar zijn er zo'n 20 procent meer sei zoenkaarten verkocht en al dat extra werk moest door dezelfde staf gedaan worden. Het werk werd, als het ware, in een te klein busje geduwd met als gevolg dat men op zijn tenen liep en het alleen met heel hard werken bij kon benen. Ik vergelijk zo'n situ atie met een circus-act, waar de artiest een bordje laat draaien op zo'n bamboe-stokje en, constant heen en weer rennend, pro beert zoveel mogelijk van die bordjes draaiende te houden. Bij Ajax probeerde men al die bordjes draaiende te houden, zodat er geen tijd overbleef om over struc turele oplossingen na te denken. Er wer den konstant brandjes geblust. Daar wil ik proberen verandering in te brengen. De or ganisatie is niet slecht, maar kan verbeterd worden en daar gaan we aan werken. Ik doe de financiën in de ruimste zin van het woord. Dus met alles wat er bij hoort, de interne organisatie, de administratie plus personeelszaken, zoals terrein- en on derhoudspersoneel. Ook zij, net als ieder een, moeten het gevoel hebben er bij te horen, betrokken te zijn bij Ajax. Dat kan je doen door ze meer verantwoordelijkheid te geven en ze te stimuleren over dingen na te denken. Ze stimuleren om zelf met ideeën te komen. Het is leuk te signaleren dat er op dat vlak al resultaten zijn. Die betrok kenheid is heel belangrijk en werkt motive rend. Het bestuur mag geen zorgen hebben om trent de financiële administratie. Het be stuur bestuurt, de directie voert uit. De or- ganistatie moet goed zijn, de verslaggeving moet op orde zijn, het bestuur moet alleen maar hoeven te beslissen zonder nog eens te moeten vragen of iets al gebeurd is. We moeten streven naar een situatie waarin de dagelijkse gang van zaken min of meer vanzelf en probleemloos gaat, zodat je ei genlijk alleen maar controlerend te werk hoeft te gaan. Een goed lopende organisa tie kan ook makkelijk meer werk aan. Nu is het, door allerlei oorzaken, nog zo, dat er een structurele achterstand is. Wanneer die is ingelopen gaan we de organisatie dusdanig stroomlijnen, dat de dagelijkse werkzaamheden binnen redelijke tijd kun nen worden verricht, op basis van een re delijke planning. Het gaat nu nog te ad- hoc-erig. Er wordt gereageerd wanneer het werk zich aandient. Op zich prima, maar er wordt te weinig gepland. De orga nisatie is er en de mensen deden het onder de gegeven omstandigheden heel goed, maar met een degelijke planning kan het nog beter. Op organisatorisch vlak zie ik geen verschil tussen Ajax en een gewoon bedrijf. Wanneer het structurele fundament is ge legd, kunnen we gaan denken aan andere zaken. Maar de basis, waar alles op steunt, is het belangrijkst.

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 16