vie. Toen Ajax de volgende woensdag Carl Zeiss Jena in het Olympisch stadion ontving, was er sprake van een opgeklopt sfeertje. Het 'noppen-incident' was breed uitgemeten in de Nederlandse pers en het Amsterdamse publiek wilde, nee eis te, revanche. Als één man/vrouw stond het uitverkochte sta dion achter het Ajax-elftal. De domper was dan ook groot toen de Oostduitsers de leiding namen. Nog eenmaal werden alle krachten gebundeld. Zowel op het veld als op de tribunes. En met succes. Als een tornado daverde Ajax over Carl Zeiss Jena heen. Zeker na de gelijkmaker van Velibor Vasovic. Sjaak Swart (2x), Piet Keizer en Johan Cruijff brachten een 5-1 eind stand op het scorebord. De revanche voor het onsportieve en gevaarlijke gedrag van de Jena-spelers was daar en iedereen ging opgelucht en voldaan huiswaarts. Dit Ajax was niet te ver slaan! Dat laatste bleek in eerste instantie een misvatting. Het Lon- dense Arsenal schakelde Ajax in de halve finale uit. De 3-0 thuiszege van de 'Gunners' kon in Amsterdam niet teniet wor den gedaan. Alleen Gerrie Mühren wist een treffer achter de uitstekende Arsenal-goalie Bob Wilson te deponeren. De op deze uitschakeling volgende drie Europese avonturen, gaven het Amsterdamse publiek echter alsnog gelijk. Ajax was niet te kloppen en won drie Europa Cups der landskampioenen op rij en ging daarmee de voetbalgeschiedenis in als één der allersterkste, zo niet het sterkste clubteam aller tijden. In Europa is de ons niet onbekende grootmacht AC Milan de meest succesrijke club. Naar het aantal gewonnen Bekers ge meten. Met Real Madrid als goede tweede. De top van de lijst van gewonnen Bekers ziet er als volgt uit: 1. AC Milan 11 2. Real Madrid 9 3. AJAX 7 Liverpool 7 5. Juventus 6 FC Barcelona 6 7. Internazionale 5 Bayern München 5 Alleen Juventus Tóch heeft geen van deze twee giganten gepresteerd wat het Ruud Suurendonk, hattrick tegen Napoli ('69-'70). Italiaanse Juventus heeft gedaan. Namelijk alle te innen Bekers in de prijzenkast hebben, te weten: de Europa Cup der Landskampioenen in 1985; de Europa Cup der Bekerwinnaars in 1984; de UEFA Cup in 1977 en 1990; de Wereldbeker voor clubteams in 1985 en de Supercup even eens in 1985. Voor Ajax het komende seizoen dus een mooie uitdaging. Als tweede Europese Club kan Ajax alle te winnen Bekers ook daadwerkelijk winnen en ten tweede kan het alleen op de derde plaats komen van bovenstaand ranglijst. Zet 'm op, jongens! Doelpunt tegen CSKA op de internationaal bekende Cruijff-tour: cirkelen met de bal, een paar Bulgaren doldraaien, doelman Filipov naar voren lokken en dan bliksemsnel scoren.

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 9