Bosman (2x), Ronald Spelbos, Frank Rijkaard, Gerald Vanen burg en Dickie Schoenaker. In de seizoenen 1988-1989 en 1989-1990 werd Ajax reeds in de eerste ronde uitgeschakeld. De eerste keer bleek het Portu gese Sporting te sterk (2-4 en 1 -2), terwijl Austria Wien twee jaar geleden doorging naar de tweede ronde in plaats van Ajax. De halve finale in 1970 Na de verloren finale in het Europa Cup toernooi der landskam pioenen in 1969 (AC Milan 1-4) mocht Ajax zich inschrijven voor het UEFA Cup toernooi, omdat Feyenoord de titel voor de neus van de Amsterdammers had weggekaapt. Ajax lootte het Duitse Hannover '96 in de eerste ronde. In de Noordduitse stad verloor Ajax weliswaar met 2-1maar het doelpunt van Sjaak Swart gaf Ajax een goede uitgangspositie voor de return. Die veronderstelling was gegrond, want Johan Cruijff, Sjaak Swart en Gerrie Mühren tilden Ajax naar een 3-0 zege én de tweede ronde. Daarin trof Ajax het Poolse Ruch Chorzow. De Polen slaan de bladzijde Ajax altijd snel over als zij hun clubgeschiedenis doornemen. Met 7-0 werden zij in Amsterdam vernederd. De doelpuntenmakers waren: Velibor Vasovic (2x), Sjaak Swart, Dick van Dijk (2x) en Johan Cruijff (2x). Ook In Polen bleek Ajax de betere ploeg en won door goals van Gerrie Mühren en wijlen Nico Rijnders met 2-1 In de derde ronde moest Ajax eerst naar Italië, SSC Napoli was de tegenstander. Nog niet het Napoli van Ruud Krol of, later, Diego Maradona, maar toch een zeer sterk elftal. In Napels hield Ajax de schade beperkt tot een 1 -0 nederlaag, maar in het Olympisch stadion bleek de opponent taaier dan verwacht. Ajax kwam niet verder dan een goal van Sjaak Swart en dus moest er verlengd worden. Rinus Michels had in die tijd een zogenaamde 'Super-sub'. Een super-invaller. Ruud Suuren- donk genaamd. Ajax- Napoli op 21 januari 1970 werd de wed strijd van deze Ruud Suurendonk. Met een glaszuivere hattrick in nog geen tien minuten schoot hij Ajax hoogstpersoonlijk een ronde verder. De kwartfinale-loting koppelde Ajax aan het Oostduitse Carl Zeiss Jena. Op zich geen schokkend bericht, maar de uitwed strijd was wel degelijk schokkend. Op het welhaast onbespeel bare terrein bedienden de Oostduitse voetballers zich van spi kes in plaats van noppen onder hun voetbalschoenen. Diverse Ajacieden werden daar de dupe van en moesten forse vlees wonden incasseren. Geschrokken en verbaasd verloor Ajax met 3-1De belangrijke goal werd gemaakt door Velibor Vaso- Marco van Basten: 5 keer raak tegen Red Boys ('84-'85). by lieten De Meer op de grondvesten trillen. In de tweede ronde trilde het oude stadion absoluut niet. Slechts Soren Lerby liet het net achter de keeper van het Zwitserse Lausanne Sports trillen. Geen al te florissante uitgangspositie. Maar in Zwitser land lukte alles. Lausanne kreeg in eigen huis een gevoelige 4-0 nederlaag te slikken, door goals van Hans Erkens, Ray Clarke (2x) en Frankie Arnesen. Wat in Lausanne wel lukte, luk te in Boedapest voor geen meter. Het plaatselijke Honved wist Piet Schrijvers niet minder dan vier maal te passeren en alleen Ray Clarke wist iets terug te doen. Een 4-1 achterstand goed maken was teveel van het goede. De Ajacieden streden als leeuwen, maar kwamen niet verder dan doelpunten van Ray Clarke en Simon Tahamata. Eén goaltje te kort derhalve. In het seizoen 1984-1985 was het Bohemians Praag dat Ajax in de tweede ronde uitschakelde. Na een 1 -0 thuiszege, door een goal van John Bosman, werd in Praag met dezelfde cijfers ver loren. De strafschoppen werden door de Tsjechen echter beter genomen. In de eerste ronde had Ajax zware kritiek gehad, na in Luxemburg 0-0 te hebben gespeeld tegen Red Boys Differ- dange. In De Meer werd dit rechtgezet. En hoe! Met maar liefst 14-0 werden de arme voetballers uit het Groothertomdom naar huis gestuurd. Marco van Basten scoorde 5 keer! De andere treffers kwamen op naam van: Ronald Koeman (3x), Johnny Gerrit Mühren: circus-act in het Barnabeu-stadion ('67-'68) Perfect-game in Manchester tegen United ('76-'77)

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 8