Beroemde wedstrijden Tevens zijn er nogal wat clubs waar Ajax in een ver of nabij verleden al eens de degens mee kruiste. Het Italiaanse Interna- zionale zou, eindelijk, wel eens revanche willen hebben voor de verloren EuropaCup 1 finale van 1972, toen Ajax in de Kuip door middel van twee goals van Johan Cruijff de tweede Cup op rij won. Of Bayern München. De club uit Beieren was reeds twee keer eerder de tegenstander van Ajax. De eerste keer trokken de onzen aan het langste eind. Dat was maart 1973. In het Olympisch Stadion kreeg het Bayern van Franz Becken- bauer, Gerd Muller en Sepp Maier een onvervalste afstraffing: 4-0! In München wist Ajax de schade vrij gemakkelijk beperkt te houden tot 2-1Eind 1980 kregen de Duitsers hun revanche. Mister Ajax Sjaak Swart scoort tegen Carl Zeiss Jena. De revanche van de "noppen wedstrijd" In München kregen de Ajacieden een 5-1 nederlaag te slikken en dat was in Amsterdam niet goed te maken. Met 2-1 wist Ajax in ieder geval de eer te redden. Het Spaanse Real Madrid zal bij de ouderen onder u direkt twee herinneringen oproepen: in september 1967 had Ajax thuis met 1 -1 gelijk gespeeld tegen de 'Koninklijke'. Uit speelden de mannen van Rinus Michels een zeer knappe wedstrijd. Een 1 -0 achterstand werd door Henk Groot met een schitterende kopbal teniet gedaan. In de noodzaklijke verlenging kreeg niemand minder dan Johan Cruijff al vrij snel een gigantische kans, maar hij schoot tegen de Spaanse goalie Junquera op. Dat moment zou Johan Cruijff nog jaren achtervolgen. Vooral omdat Madrid even later wel scoorde en daarmee de wedstrijd besliste. Zes jaar later kre gen de Madrilenen echter lik op stuk. Na het 2-1 verlies in Am sterdam dachten de Spanjaarden de klus thuis te kunnen kla ren. Maar... Ajax speelde op 25 april 1973 één van de beste wedstrijden uit de Europa Cup geschiedenis. Er werd slechts één keer gescoord en wel door Arnold Mühren, maar er ge beurde iets tijdens die wedstrijd dat iedere Ajacied bij zal blij ven: Willem Suurbier gaf, door de lucht, een breedte pass op Gerrie Mühren; Gerrit nam de bal op z'n Volendams aan en be gon er vervolgens op z'n dooie akkertje mee te jongleren. Hon derdduizend Spanjaarden keken sprakeloos toe. Zo was Ma drid nog nooit vernederd in het Bernabeu Stadion. De 'act' van Mühren was symbolisch voor het zelfvertrouwen en de klasse van Ajax. Eén keer slechts troffen KV Mechelen en Ajax elkaar in Euro pees verband. Maar dat was wel meteen de finale. De EC 1 fi nale in 1988. De Belgen wonnen door een doelpunt van Piet den Boer. Ajax diende het grootste gedeelte van dit duel met tien man te spelen, omdat Danny Blind na een behoorlijk zware overtreding van het veld werd gestuurd. Dit vooral op aandrang van Mechelen middenvelder Erwin Koeman, die de Duitse scheidsrechter Pauly welhaast smeekte om een rode kaart. Een aktie, een sportman onwaardig. De oudste Koeman heeft er nooit lering uit getrokkenwant hij gebruikt zijn stem meer om tegenstanders een kaart aan te naaien dan om zijn mede spelers te coachen. Lothar Koeman zullen wij maar zeggen. Ook met het Schotse Celtic vocht Ajax ooit een duel op zeer hoog nivo uit. In Amsterdam werd Celtic bijna arrogant naar een 3-0 nederlaag gespeeld. De derde Ajax-goal werd ge scoord door Piet Keizer en was van een uitzonderlijke klasse. In Glasgow posteerde Rinus Michels Willem Suurbier als rechts buiten. Een verrassing van jewelste. De snelle verdediger had als taak de aanvallend zeer gevaarlijke linksback van Celtic, Tommy Gemmil, af te stoppen. Nu was er niemand ter wereld die Willem niet af kon stoppen, dus ook deze Schotse angel werd door Suurbier genadeloos geneutraliseerd. Ten slotte nog één mogelijke tegenstander: Liverpool. In het Ajax-programmablad van de PTTTelecompetitiewedstrijd AJax-MW heeft u hier nog over kunnen lezen, terwijl er vlak voor de aanvang van dat treffen nog geluidsbanden van het duel Ajax-Liverpool ten gehore werden gebracht. Schitterend allemaal. 'De mistwedstrijd' zal nooit en te nimmer vergeten worden en evenals de meeste van bovengenoemde duels voor altijd in de annalen van Ajax beschreven worden. Ajax' UEFA Cup geschiedenis Slechts één keer in de clubgeschiedenis kwam Ajax in het UE FA Cup toernooi verder dan de derde ronde. Dat was in het seizoen 1969-1970, toen Ajax voor het eerst aan dat toernooi deelnam. Het toernooi heette trouwens nog Jaarbeurssteden toernooi, maar dit terzijde. Komend seizoen neemt Ajax voor de negende keer deel. Op de eerste keer komen wij straks terug. De tweede was in het sei zoen 1974-1975. Na eerst StokeCityen FC Antwerp verslagen te hebben, werd Ajax in de derde ronde uitgeschakeld door Ju- ventus. In Turijn werd een 1 -0 nederlaag geleden en in Amster dam bleken doelpunten van Horst Blankenburg en Gerrie Müh ren niet voldoende, omdat 'de oude dame' ook één treffer liet aantekenenHet daarop volgende jaar was Ajax wederom pre sent. Via Glentoran (Ierland) en Hertha BSC werd de derde ron de bereikt, maar daarin was het Bulgaarse Levski Spartak So fia te sterk. Nou ja, te sterk. In Amsterdam was er 2-1 winst door goals van Ruud Geels en Arno Steffenhagen, maar de Bulgaren wonnen hun thuisduel met dezelfde cijfers, met een goal van Ruud Geels, en namen de penalties beter. Het seizoen daarna was het illustere Manchester United in de eerste ronde Ajax te slim af. De thuiswedstrijd werd met 1 -0 gewonnen door een doelpunt van Ruud Krol, maar in Man chester wisten de Ajacieden de vele kansen niet te benutten. Ondanks het uitstekende spel, van met name Tsjeng-la-Ling, zegevierden de Mancunians met 2-0. Weer twee jaar later, het seizoen 1978-1979, verloor Ajax in de eerste ronde met 2-0 in Spanje van Athletico de Bilbao. Dat leek een hopeloze achterstand, maar Ray Clarke (2x) en Soren Drie zeer gewaardeerde Ajacieden Sören Lerby, Ruud Krol en Piet Schrij vers ('78-'79). 5

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 7