ekonoom en Keje Molenaar jurist. Zijn dat de uitzonderingen die de regel be vestigen? DB: "Ikdenkhetwel. Ik weet ook niet hoe zij het gedaan hebben. Misschien door middel van avondstudie of zo. Ik heb in ieder geval zelf ondervonden dat een dagschool heel moeilijk is. Je hebt bij voorbeeld van half negen tot tien uur les en dan moetje heel snel naar Ajax toe om te trainen. Na het trainen vlug naar huis om je huiswerk te maken en de lessen van de volgende dag voor te bereiden. Daar kwam nog bij dat als je één keer trainde, je 's middags naar school toe moest. Ik kreeg daardoor te weinig rust. Kon er gewoon niet tegen. Wellicht dat jongens als Rutjes en Molenaar daar geen moeite mee hadden". Kan het er ook mee te maken hebben dat de spelers-salarissen dermate ge stegen zijn, dat tien jaar in het eerste bij Ajax een zeer goede financiële ba sis voor later geeft? DB: "Zeker, in de tijd dat ik moest beslis sen of ik ja dan nee doorging met fysio therapie, wilde Ajax mijn kontrakt open breken. Daardoor werd de keuze veel ge makkelijker. Het loonde de moeite alleen met voetbal door te gaan. Financiëel ge zien. Daarbij komt nog datje, naar mate je ouder wordt, steeds minder bijleert. Hoe jonger je volledig met voetbal bezig kunt zijn, hoe beter voor je ontwikkeling. Je neemt sneller iets aan én leert het sneller. Een probleem voor een jonge speler is dat zaken buiten het voetbal erg aantrek kelijk kunnen zijn voor een jonge speler. Dat moet je zo nu en dan wegschuiven. Maar dat is wél moeilijk". Heb je nog baat gehad bij de studie fy siotherapie? DB: "Toen ik er nog mee bezig was wel. Je kunt dan beter blessures lokaliseren. Weet ongeveer wat er aan de hand is. Ongeveer hoor. Nu ben ik het bijna alle maal vergeten. Maar weet jij nog iets van de aardrijkskunde-lessen die je vroeger hebt gehad. Neetoch.Zogaatdatnu eenmaal". Zou een voetballer geen opleiding moeten krijgen in het 'luisteren naar je eigen lichaam'? DB: "Daar moet je zelf op leren letten. Kijk, er wordt hier in het spelershome na tuurlijk wel op het voedsel gelet. Er wordt goed gegeten. We hebben hier ook eens een diëtist gehad. Maar die heeft het niet zo lang uitgehouden, ledereen is ervoor zichzelf goed mee bezig, maar als je bij elkaar wordt gezet met een diëtist wordt het iets anders. Dan krijg je het school reisje idee. Er werden de gekste vragen gesteld. Op een gegeven moment was het alleen nog maar gein maken". Wat vind jij van de stelling datje beter speelt mét Pettersson dan zonder? DB: "Ikmoetzeggen dat ik lekker met Stefan speel. Maar dat is natuurlijk ook een kwestie van gewenning. Als ik Ro nald de Boer een paar maanden voor me heb, gaat het ook beter dan dat ik inci denteel met hem speel. Maar Stefan werkt hard en kan als geen ander een bal vasthouden en afleggen. Daarnaast heeft hij in de eerste helft van dit seizoen aan getoond ook te kunnen scoren. De roep om een spits van het type Van Loen of Kieft is echter ookbegrijpelijk. Als het bij ons niet loopt hebben we geen breekij zer. Maar de jongens die ik net noemde gaan natuurlijk niet op de bank zitten en zo nu en dan invallen". Op termijn zou je zelf wel in de spits willen spelen. Isdatalleen maar om dat, scorende, spitsen beter in de markt liggen? DB: "Dat is een reden. Maar Beenhakker heeft eens tegen mij gezegd dat ik in de toekomst wel eens in de spits moet spe len. Daar ben ik over na gaan denken. En ik moet zeggen: het lijkt mij wel wat. Eerst heb ik de stap van rechtsbuiten naar de positie achter de spitsen gemaakt. Dat bevalt me prima. Maar ik heb toch altijd het idee gehad, in de jeugd al, dat een spits eigenlijk dé speler is. En wat het bui tenland betreft: de positie die ik bij Ajax inneem kennen ze bijna niet in het buiten land. Baggio bijvoorbeeld speelt op een soortgelijke positie bij Juventus, maar dat is natuurlijk een héél andere voetbal ler dan ik. Spitsen voetballen overal. Elke club heeft een spits. Dus dat speelt wel degelijk mee. Maar daar staat tegenover dat ik misschien mijn hele voetballoop baan bij Ajax speel als spits. Wie zal het zeggen"? Als broekie kwam jein het eerste. De volgende stap was een vaste plaats en vervolgens werd je geselekteerd voor het Nederlands elftal. Een mooie ont wikkeling. Ben jij een planner? DB: "Nee hoor. Dat gebeurt gewoon. Voor mij was het meestal ook een verras sing. Zoals ik bijvoorbeeld bij het eerste kwam de allereerste keer met Johan Cruijff. Dat was absoluut niet vastge steld. Dat was een pure verrassing. Mijn plaats achter de spitsen was toch ook een verrassing. Ik ben dus niet echt een planner. Het eerste wat gepland zou kun nen zijn is de spitspositie. Maar mis schien ebt dat idee wel weer langzaam weg". Vind je niet datje op het middenveld te weinig akties maakt? DB: "Kijk, voorin kan je akties maken. Als het dan mis gaat staan er nog genoeg mensen achter je. Ik heb altijd het idee dat als ik op het middenveld een aktie maak, het link kan worden. Dus speel je vrij risicoloos. Voorin moetje akties ma ken, maar op het middenveld kan dat be paalde risico's met zich meebrengen". Had jij vroeger een idool? DB: "Jazeker: Glenn Hoddle. Dat komt uit de tijd dat Tottenham Hotsspur goed draaide. Met Ardiles en Steve Archibald en zo. Die club trok toen de aandacht en dus ook de mijne. Hoddle viel mij direkt op. Een perfekte speler. Schitterende passes, met beide benen; balletje uit de lucht; kortom genieten geblazen. Die man had zoveel balgevoel. Ongelooflijk. Het is jammer dat Hoddle nooit de waar dering heeft gekregen die hij mijns in ziens verdiende". Met wie zou jij graag vergeleken willen worden? DB:Er is weieens geschreven dat ik aan Van Basten doe denken. Dat streelt me natuurlijk. Maar het liefst ben ik gewoon Dennis Bergkamp. Als jonge voetballer word je altijd vergeleken met een speler die al een tijdje meeloopt. Marco werd vroeger vergeleken met Cruijff. En ik nu weer met hem. Je kan met een slechtere vergeleken worden denk ik".

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 11