nieuwbouwwijk en daar wonen er erg veel. Ik heb ook nooit aanpassings moeilijkheden gehad hier bij Ajax, maar dat heeft hoofdzakelijk met de persoon zelf te maken, denk ik. De jongens uit Zaandam waar ik vroe ger mee gespeeld heb voetballen nu bijna allemaal in het eerste elftal van Hellas Sport. Een fusie van ZFC en ZW. Ja, inderdaad. Johnny Rep speelt daar nog steeds. Hij is nu, geloof ik, geblesseerd. Hij traint de zaterdag van Hellas Sport. Als ik een weekend vrij heb ga ik soms kijken. Of naar mijn zwager die ergens in een zevende elf tal loopt te voetballen. Dat heeft ook z'n charme. Maar dat gebeurt natuur lijk niet écht vaak. Waar ik wel regel matig naar ga kijken is volleybal. Dat vind ik een mooie sport." Oranje en blessures Wij spreken Sonny de dag na Nederland-Malta. Wat gaat er door hem heen als hij dat Oranje-shirt ziet? Sonny Silooy (cynisch): "Ik heb natuur lijk een beetje pech gehad de laatste jaren. Het rottigste was dat ik de EK heb moeten missen. Ik had alle kwalifi catieduels meegedaan en moest het evenement missen. Dat vond ik jam mer. Bij het WK lag dat anders, omdat ik toen zag aankomen dat ik het niet zou redden. Dat ik niet op tijd fit zou zijn. Dan kun je je er ook op voorbe reiden. Maar bij het EK dacht ik: ik red het nog wel. Maar ja, ik moest drie maanden stoppen met voetballen. Mocht niet lopen. Een teleurstelling. Maar je móet je er overheen zetten. Ik ben maar gewoon gaan trainen. Het leven gaat door. Als je bij de pakken neer gaat zitten, kom je er, denk ik, niet meer uit. Je moet positief blijven. Naar het volgende eve nement toewerken. Het is wel rot, maar je kan niet anders. Je kunt het moeilijk terugdraaien." Een blessure gebeurt gewoon. Je kunt niet voetballen met in je achterhoofd van dit of van dat. Dat werkt niet. Feit blijft dat het door één rotschop alle maal afgelopen kan zijn. Ik speel weer en heb er eigenlijk nooit bij stilgestaan dat het afgelopen zou kunnen zijn. Ik heb altijd het idee gehad dat ik terug zou komen !k denk ook niet dat je het redt als je niet optimistisch bent." Ajax "De blessuretijd was een nare periode, maar ik kan moeilijk stellen dat ik nu een fijne periode doormaak. Ik heb uit eindelijk nog steeds geen vaste plaats in het elftal. Door de blessure van Aron Winter speelde ik een paar wed strijden rechts op het middenveld. Nou, lekker. Dat is bij ons de moeilijk ste positie. Als je nu het geluk hebt dat het elftal draait, dan is het nog niet zo'n probleem. Maar als dat niet het geval is, loop je te zwemmen. Laat ik het zo maar zeggen. Tegen Roda viel het allemaal nog wel mee, kwam ik zo nu en dan aan voetballen toe. Maar te gen Groningen. Wat een drama. Ik liep alleen maar te rennen. Ik liep mezelf bij wijze van spreken uit de wedstrijd. Het is geen positie waarvan je zegt: dat spelletje heb ik binnen twee, drie wedstrijden onder de knie. Iedere wedstrijd is anders, dus je moet je ie dere keer anders opstellen. Ik heb ge woon de pech gehad dat het niet draaide en dat het met mij slecht ging. Daar kan ik wel omheen draaien, maar het is gewoon zo. Niemand hoeft mij te vertellen of ik goed of slecht ge speeld heb. Dat weet ik zelf het beste. Mijn stekkie is in de verdediging. Met uitzondering wellicht van de positie van Wouters, waar Wim Jonk volgens mij het meest voor in aanmerking komt. Aan het begin van het seizoen hadden we zeven verdedigers voor vier plaatsen. Door het vertrek van Mark Verkuijl en Peter Larsson zijn er nog maar vijf over. Ik zou op links, in het centrum, of op rechts kunnen spe len. Ik heb onlangs linksback in het tweede gespeeld en dat ging redelijk. Het kan ook alleen maar beter gaan met mij. Ik heb zulke slechte tijden ge had, nu moeten er maar weer eens een paar goede jaren komen." Genieten en sfeer In het seizoen 1980-81 debuteerde Sonny Silooy in het eerste elftal van Ajax. Het bleef bij die ene wedstrijd dat jaar en het volgende kwam hij niet verder dan drie optredens. In 1982-83 speelde Sonny dertien duels en de daarop volgende vier jaar was hij ba sisspeler. Met een Franse onderbre king tien jaar bij Ajax. Hij zal de nodi ge spelers meegemaakt hebben. Sonny Silooy: "Ja, dat mag je wel stellen. Toen ik bij de selectie kwam liepen er jongens in de rondte als: So- ren Lerby, Wim Jansen, Piet Schrij vers, Keje Molenaar, Edo Ophof, Peter Boeve. Johan Cruijff kwam dat jaar nog in '81Toen kwam Johnny van 't Schip er nog bij. Haha, toen waren wij echt nog jochies, Johnny en ik. Nu scheelt het vijf, zes jaar. En het klikt hè. Ik heb ook nooit problemen met die jonge jongens. Er gebeurt natuur lijk wel eens wat, maar dat wordt di rect uitgesproken. En dan is het zand erover. Klaar uit. Zo hoort het ook, want je moet met elkaar verder hè. In 1987 was mijn mooiste jaar bij Ajax. Die Europa Cup. De mensen kunnen dan wel zeggen dat het maar de Euro pa Cup twee is, maar het fs een Euro pa Cup. Je moet toch al die tegen standers verslaan. Je hebt wat geluk nodig bij de loting, maar je komt te al len tijde sterke tegenstanders tegen. En mooie wedstrijden. Ik herinner me Zaragoza thuis nog goed. Die hele betonnen klomp zat vol. De wave. Dat maakte écht indruk op mij. We hadden in Spanje gewonnen (2-3), maar waren toch niet zeker van een goede afloop. Voor het zelfde geld verlies je thuis met één of twee-nul. Maar dat publiek heeft ons toen fantastisch geholpen. Dat sfeertje was perfect. Uit was ook een aparte wedstrijd, want wij moesten daar in een soort veredeld zwembad spelen. Het hele veld stond onder water. Dat was trouwens niet één van m'n leukste wedstrijden. Eerst werd ik onderuit ge schopt door Franky Rijkaard, daarna kreeg ik nog een penalty tegen. Thuis heb ik dat gelukkig recht kunnen zet ten. Europa Cup voetbal is en blijft fantastisch. Ik heb nog vijf jaar te gaan bij Ajax en hoop nog een keer een Eu ropa Cuppie vast te houden. Soms kun je genieten in het veld. Als het lekker loopt en je maakte een mooie actie, ja, dan geniet ik. Die actie moet natuurlijk wel goed aflopen. Daar word je ook sterker van. Dat geeft je vertrouwen. Als ik naar een wedstrijd kijk, let ik op het geheel. Het is niet zo dat ik dan mijn positie scherper in de gaten houdt. Ik kijk en let op iedereen. Maar er is niets mooier dan spelen. Dat is écht het allermooiste wat er is." Sonny Silooy onder behandeling van zijn fysiotherapeut

Magazine (1987-2007) | 1991 | | pagina 7